» Blog » Garmin

Garmin Enduro 3 recenze – Smartwatch s nejdelší výdrží baterie na světě

Tagy: Recenze | Garmin | Chytré

Matěj Urbaczka | 19.9.2024 | 12 MIN | 44x komentář

Asi nikdo nečekal, že se Enduro ještě objeví v řadách této americké značky. Garmin Enduro 3 ale přichází na trh silnější než kdy dřív a do posledního písmenka dostává svému názvu.

Model Garmin Enduro byl vždycky tvořen pro outdoorové dobrodruhy a zaměřený byl čistě na výdrž baterie – jak v režimu smartwatche, tak hlavně v GPS módech. Proto byl v první generaci "osekaný" o některé funkce. V druhé generaci jsme se dočkali velké similarity s modelem Fenix 7X / 7X PRO, a tak bylo skoro zřejmé, že je tento model odkázán k zániku. A nakonec je tady třetí generace. Ta splňuje všechny potřebné atributy pro nejdelší pobyt v přírodě, který si umíte představit. Proč?

  • přepracovaný design – nižší hmotnost, větší pohodlí
  • 2x účinnější solární napájení
  • největší výdrž baterie u smartwatche na světě v GPS módu – až 320 hodin
  • podrobné mapové podklady a navigační funkce
  • kompenzační cvičení pro různé sportovní aktivity
  • přednahrané TopoActive mapy celé Evropy
  • chytré funkce Garminu – NFC, hudba, notifikace...
  • cena – o hodně nižší než Garmin Fenix 8, 51 mm

Design – Ošklivé káčátko anebo promyšlený tah?

Mezi lidmi má Garmin Enduro 3 velice rozporuplné reakce. Některým se vyloženě hnusí a někteří si podle mě spíš zvykli, než že by se jim vyloženě líbil. Já jsem se při prvním styku s hodinkami hodně leknul. Jak designu, tak výšky hodinek. Rozměr 51 mm zůstal stejný, ale změnila se výška, která se teď zastavila na 15,7 mm, což je už docela dost. Když se na hodinky dívám s odstupem, vůbec mi to nepřijde moc a na ruce sedí skvěle. A rozhodně jsem si nevšiml, že bych je "obouchával" o rohy či futra nějak víc.

Zpět k designu. Ten se poprvé trhnul a je úplně jiný, než nové Osmičky (kdysi platila rovnice v designu, že Fenix = Enduro). Luneta je na hodinkách hodně pozměněná. Je o dost tenčí a zmizel popis tlačítek. Na lunetě jsou pak jen u čísla 12 a 6 tenké drážky. Zajímavé je pak u lunety "patrové" profilování na bocích. Shora totiž vede schůdek na spodní patro lunety a až pak je ukončena a připevněna k polymerovému pouzdru. Poslední zvláštností je osekání titanu z nožek lunety, které zůstaly plastové. Ušetření váhy anebo peněz?

Osobně mi tenčí luneta sedí o hodně víc. Kromě většího místa na solar / displej je užší luneta méně náchylná na odření, protože ji člověk hůře "trefí". Endura jednou dostala větší ránu a na hodinkách to nejde poznat.

Pokud čtete celé odstavce, nebyla v nich zmínka o sendvičové konstrukci, pouze o polymerovém pouzdře. Největší změnou je to, že hodinky postrádají spodní titanové dýnko, které je u tohoto modelu tvořeno z plastu a je lehce vypouklé. Tahle volba pravděpodobně umožnila Garminu vtlačit do přístroje trošku větší baterii a lehce snížit váhu hodinek.

Oproti Fenix 8 byly hodinky ochuzeny o větší voděodolnost. Najdeme zde tedy 100M voděodolnost, ale hodinky nemají možnost potápění, stejně jako nový Fenix 8. Zvládnou tedy jakékoli plavání, šnorchlování, ale na dno oceánu nepatří.

A co by to byly za Endura, kdyby neměla svoje signifikantní žluté prvky. Ty nebyly opomenuty a okolo displeje najdeme 6 žlutých pásů – vždy u tlačítek, na čísle 12 a dole žlutý název Garmin. Posledním žlutým prvkem je hradbička okolo horního pravého tlačítka. Ta je taky trošku pozměněna a vyvolává ve mně trošku pocit přehrady s odtokem do řeky. Tlačítko tvoří vodu, žlutá hradba ji lemuje a pod tlačítkem je zkosený odtok do řeky. Ten je za mě na Endurech trošku zbytečný.

Poslední změnou je řemínek. Ten je sice v základu nylonový, jak jsme zvyklí, ale konečně je přidáván nový model UltraFitu, který se upíná jen z jedné strany, a tak je pro uživatele jednodušší s ním manipulovat.

Můj osobní názor na změny je takový rozporuplný. Nevadí mi plastové dýnko, přijímám všemi deseti snížení váhy, která je teď 63 g s nylonem, ale jinak? Úběry materiálu na nožkách, zvláštní hradbička okolo tlačítka. Je to něco, na co jsem si musel chvíli zvykat. Ne, že bych si nezvykl, ale... Ne každý tohle zvládne. Design je ale hodně subjektivní, a tak si řekněte pro sebe, jestli se vám hodinky líbí, nebo ne.

Viva el Solar!

Z více stran jsem slyšel, že pokud jednou zkusíte AMOLED, už nikdy se nevrátíte k transflektivnímu displeji. Sorry, ale toto rozhodně není můj případ. Transflektivní displej má své neskutečné kouzlo a hlavně má skvělé vlastnosti jak na přímém slunci, tak i v budově. Navíc nezhasíná a svítí trvale.

SOUBOJ: Garmin Enduro 3 vs. Fenix 7X PRO
30.9.2024 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Enduro 3 vs. Fenix 7X PRO

Nový model Fenix 8 s transflektivním displejem má přízvisko Solar, který nečekaně zprostředkovává pomoc při napájení baterie. A proč tolik nadšení? Protože Solar konečně není nesmyslně pod displejem ale jen v okolním prstenci. Ale i ten se změnil a je černé barvy, takže zapadá lépe do barev displeje.

Prstenec solaru se mohl roztáhnout díky ztenčení lunety, a tak displej mohl zůstat stejně velký – 1,4" s rozlišením 280 x 280 pixelů. A roztáhnutí solaru pomohlo jeho účinnosti, která je oproti staršímu modelu Enduro 2 až o 120 % účinnější. No a jak už je zvykem u vyšších modelových tříd, displej je chráněn safírovým sklem, takže už na něj nemusíte lepit žádnou ochrannou fólii.

VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek

Kromě zamotání hlavy čísly vám ale musím napsat, že displej je lépe čitelný, než býval, a černý solar okolo displeje pomohl vytáhnout skvěle kontrast klasického transflektivního displeje a je na to radost pohledět. Stejně tak i nejmenší síla podsvícení je silnější a kvalitnější než na hodinkách Fenix 7X PRO. Trošku mě mrzí, že síla podsvícení není v procentech, ale i tohle můžou hodinky dostat v aktualizaci.

Nové uživatelské prostředí, kterému řeknete ANO

Garmin se oproti minulým generacím rozhodl změnit uživatelské prostředí. To je teď více podobné našim telefonům. Právě po vzoru nich se rozhodl přidat horní lištu s oznámeními, které už nenajdeme někde dole mezi widgety. Lišta funguje spolehlivě jak na dotyk, tak na tlačítko a konečně můžeme smazat dohromady všechna oznámení. Stejně tak se i "grupují" oznámení z jedné platformy, což je taky parádní.

Menu widgetů dole zůstalo skoro stejné, ale proč měnit něco, co dokonale funguje. Nově jsou jen seskupeny všechny tréninkové funkce do widgetu "training", jako tomu je u zdravotních funkcí z dřívějška.

Velké novinky se dějí u klasického menu po zmáčknutí prostředního tlačítka. Po rozkliknutí nastavení jsou přehozené některé funkce, abyste je lépe našli. No, jak co. Něco je lepší, třeba "displej a jas" hned na začátku menu, ale třeba "snímače a příslušenství" bylo přidáno do "připojení", což ne každého může napadnout a ve snímačích již nenajdete "barometr a výškoměr", který teď musíte hledat v dalším rozkliknutí ikonky "systém". Celkově ale hodnotím změny kladně a je to přehlednější.

Další větší změna se ukrývá za tlačítkem, které kdysi vedlo přímo k aktivitám. Teď máte nahoře možnost vybrat aktivity, ale pod ním máte veškeré chytré funkce, tréninky, Messenger, hudbu a další. Co se mi hodně líbí, je možnost rychlé volby třech sportů, které používáte nejčastěji a možnost připnutí hned nahoru. Takže stačí zmáčknout pravé horní tlačítko a hned vidíte 3 sporty.

Mně stačí dvě sportovní aktivity a vstup do menu dalších

Mně stačí dvě sportovní aktivity a vstup do menu dalších.

A poslední skvělá změna je ta, že konečně máme možnost nastavit 16 velikostí písma v menu, a tak Garmin vyhověl snad všem lidem. I těm s oční vadou.

Celkově hodnotím změny kladně a až se odchytá software na 100 %, tak to bude paráda. Sem tam jim někde uteče anglické slovíčko anebo přeskočí nějaké menu někam, kde nemá, ale to se dochytá v updatech.

Je nutné měnit senzory, když fungují?

Co se senzorové výbavy týče, ta se nezměnila vůbec. Zůstaly tam úplně stejné senzory, jako jsou v hodinkách Enduro 2. Ano, pro hnidopichy, změnil se snímač tepové frekvence na nový typ Elevate 5, ale četnost a řekl bych i přesnost zůstala stejná.

Test přesnosti GPS chytrých hodinek – Výsledky a způsob testování
21.5.2024 - Dominik Hok
Test přesnosti GPS chytrých hodinek – Výsledky a způsob testování

Najdeme zde tedy snímač tepové frekvence / pulzní oxymetr, barometr, výškoměr, gyroskop, teploměr, akcelerometr, dvoupásmovou GPSku a kompas. A jak napovídá název této kapitoly, pokud senzory fungují skvěle, nemá smysl je nijak drasticky měnit. Všechno na hodinkách fičí jak má a přesnost je skvělá.

Test přesnosti snímače tepu chytrých hodinek – Výsledky a způsob testování
4.6.2024 - Dominik Hok
Test přesnosti snímače tepu chytrých hodinek – Výsledky a způsob testování

Oproti Fenix 7X PRO, které nosím na druhé ruce, se mi zdá, že hodinky rychleji reagují na příjem GPS signálu, což beru jako plus, ale v dnešní době už je to vždy v řádech sekund skoro u všech zařízení.

Enduro 3 – modrá, Fenix 7X PRO – fialová

Enduro 3 – modrá, Fenix 7X PRO (Coros HR Monitor) – fialová.

Vidíte sami, že rozdíl v průměru není skoro žádný. Hodinky měly semtam problém se zrychlením anebo s přechodem do chůze a opřením se o stehna, kdy se trošku změní průtok krve. Přijde mi, že plastové dýnko ale tepovku celkově vylepšilo.

Co se týče GPS, je to stejná písnička. Hodinky měří velice podobně, možná bych řekl, že nová Endura 3 měří o něco lépe i se stejným snímačem. Bude to tím, že je použito méně kovu na celém pouzdře, a tak se signál lépe přijímá.

Žlutá – Enduro 3, červená – Fenix 7X

Žlutá – Enduro 3, červená – Fenix 7X.

U té řeky jsem nebyl opilý, jak to vypadá ze záznamu, jen jsem tam byl při povodních a hledal místo, kudy řeku přejít nejbezpečněji.

Svítilna taktéž beze změny

Svítilna opět nedoznala žádné změny a je stejně parádní jako u všech modelů s ní. Použití je opět na vás, ale věřím, že ji budete užívat každý den, jako já. Takže při běhu, když něco hledáte, jdete na záchod či při jakékoli jiné činnosti, kde potřebujete světlo.

Co se týče intenzit, tak máme opět 4 intenzity bílého světa, jedno červené a můžeme si zvolit z "tuny" přednastavených presetů, jak má svítilna blikat, či si vytvořit svůj.

Já jsem Enduro 3 – Kdo vydrží víc?

Chcete vědět tabulkové výdrže? Máte to mít.

Garmin Enduro 3 ( výdrž se solarem za lomítkem)
Garmin Fenix 8 LCD (solar)

47 mm 51 mm
Smartwatch 36 / 90 d 21 / 29 d 29 / 38 d
Úsporný režim 92 d / neomezeno
34 / 60 d 48 / 120 d
Všechny sat. systémy 80 / 144 h 48 / 60 h 68 / 95 h
Všechny sat. systém + multifr. 60 h/ 90 h 37 / 44 h 52 / 66 h
Všechny sat. systémy + hudba 22 hod
13 / 13 h 18 / 18 h
Pouze GPS 120 h/ 320 h 67 / 95 h 95 / 157 h
Režim max. úspory GPS 210 h / neomezeno
110 / 213 h 154 / 432 h
Expediční režim 77 dní / neomezeno
34 / 61 d 50 / 134 d

Solární hodnoty jsou vysoko, to ano. Ale i pokud se na ně nedostanete, tak mi věřte, že baterka vám jen tak nedojde. Model Enduro si vzal těmito hodnotami opět na hlavu korunu za nejdelší výdrž baterie při sportovní aktivitě.

Pokud hodinky berou 1,4 procenta při aktivitě, tak je to slušné. Musím podotknout, že příjem solaru za celý den byl asi 16 tisíc luxů, takže pomoc solaru nebyla až taková. Prostě a jednoduše, hodinky s vámi vydrží jakýkoli adventure race, ultratrail nebo expedici aniž byste museli nabíjet.

Cvičíš dostatečně? Potřebuješ pomoct?

Ze sportovních aktivit přibyl závod plachetnic a virtuální běh. Nudné změny, co? Tyhle hodinky asi na závod plachetnic ani na indoorový virtuální běh úplně tvořeny nebyly, a tak vám řeknu, že aktivity, co přibyly, rozhodně nejsou nejžhavějším zbožím.

Za mě je parádní změna, která se udála u silových cvičení. Nově zde totiž najdeme různá cvičení pro svalové skupiny, které bývají často v disbalanci, a také silová a kompenzační cvičení pro různé druhy sportovců. Přijde mi to geniální a více už pro nás Garmin udělat nemůže. Protože stačí jen cvičení spustit a sledovat panáčka na obrazovce. Ne, nenahradí to trenéra, který vám k tomu dá know how a správnou techniku, ale může vám to pomoct, pokud vůbec nevíte, jak kompenzovat váš hlavní sport.

Kromě toho zde najdete sportovní klasiku, ať už v aktivitách, tak i ve vyhodnocení. Z aktivit tu jsou samozřejmě všechny možné druhy běhů, cyklistiky, plavání, triathlon a tak dále. Z vyhodnocení nechybí zaběhlé metriky jako VO2 Max, doba regenerace, stav tréninku či třeba denní tréninková doporučení.

Určitě nemohu opomenout připravenost k tréninku, která hodnotí vaši připravenost k tréninku od 0 do 100 na základě spánku, doby regenerace, stavu VST, krátkodobé zátěže a historie spánku a stresu.

Skóre běhu do kopce – Co znamená tato hodnota?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre běhu do kopce – Co znamená tato hodnota?

Hodnoty, které můžu doporučit běžcům, jsou rozhodně skóre do kopce a skóre vytrvalosti. Tyto hodnoty jsem popsal v samostatných článcích.

Skóre vytrvalosti – Jak číst tuto hodnotu?
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Jak číst tuto hodnotu?

Přednahrané TopoActive mapy Evropy

V hodinkách jsou přednahrané TopoActive mapy Evropy a mapa jižní i severní Ameriky. Což je docela slušné a už nic moc nemusíte řešit. Pokud byste chtěli Asii, stačí stáhnout Garmin Express a nainstalovat i mapu Asie. Program si ale i tak stáhněte, abyste aktualizovali hodinky a mapové podklady.

Co se rychlosti map týče, zde se nic nezměnilo a Garmin by na tom mohl zamakat, ať se rychleji překreslují, ale asi bych chtěl moc po transflektivním displeji a procesoru... Nicméně, při navigaci je to v pohodě a žádné problémy nejsou.

Topo Active mapy bez Topo voucheru

Topo Active mapy bez Topo voucheru

Super novou funkcí mapových podkladů je aktivní přepočítávání trasy, pokud sejdete z cesty anebo si nastavíte cílový čas v cílové destinaci a nestíháte ho. V obou případech vás Garmin přepočítá na správnou trasu.

No a to nejlepší na konec – funkce Garmin Share. Tato funkce zprostředkovává výměnu informací mezi hodinkami Garmin na krátkou vzdálenost, což znamená, že si můžete mezi sebou ve skupině anebo s parťákem poslat strukturovaný trénink, trasu anebo třeba animovaný trénink. Za mě je to jedna z nejlepších novinek tohoto roku, protože to ušetří spoustu času všem pod kopcem s rozesíláním trati a dalšími nezbytnostmi.

A pokud se vám tato funkce líbí a nevlastníte nové Osmičky anebo Endura 3, nemusíte zoufat. Tato funkce se pomocí aktualizace už teď dostala do modelu Fenix 7 PRO, Tactix 7, Enduro 2 a další.

Bez telefonování, za to s hudbou a placením

Ano, hodinky Garmin Enduro 3 nemají telefonování v dosahu telefonu. V hodinkách mi to ale vůbec nechybí. Enduro je totiž typický model, který by si zasloužil LTE a dokud tato funkce nebude dostupná všude s jistotou fungování, nedivím se, že tam Garmin nedává telefonování žádné.

Nicméně, hodinky disponují hudbou a streamovacími službami, NFC placením a dalšími funkcemi jako budík, stopky nějaké základní funkce k tomu. U hudebních služeb je stále novinkou možnost spojit hodinky se službou Youtube Music, pokud máte premium účet.

A další relativní novinkou je Garmin Messenger, který už přibyl i do starších modelů, ale rád ho zmíním. Garmin Messenger je platforma pro hodinky a satelitní komunikátory. V hodinkách slouží pro komunikaci mezi uživateli hodinek Garmin a také mezi těmi, kdo si nainstalují appku do telefonu, což mi přijde skvělé, protože můžete odepsat z hodinek i pokud máte iOS.

Garmin Messenger – Komunikace přes chytré hodinky i v rámci iOS!
3.5.2024 - Dominik Hok
Garmin Messenger – Komunikace přes chytré hodinky i v rámci iOS!

Fitness tracker na vysoké úrovni

Hodinky nedostaly nic navíc. Ono je totiž složité přidávat do jedněch z nejnabušenějších hodinek něco navíc. Najdeme zde tedy kroky, tepovku po celý den, spánek (šlofíky i spánkového asistenta), stres, Body Battery, vystoupaná patra, noční měření variability srdečního tepu a třeba pulzní oxymetr. No a taky sporné EKG.

Super funkce, kterou musím vyzdvihnout, je určitě noční měření variability srdečního tepu, která měří milisekundy mezi jednotlivými údery. Metrika vám může pomoct s indikací nemocí, zánětů nebo přetrénovanosti. A taky může ukázat, jestli jste to nepřehnali s alkoholem.

Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami
12.7.2023 - Dominik Hok
Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami

Svou denní energii si můžete hlídat pomocí Body Battery, která hodnotí nabití vašeho těla od 0 do 100 a je jednoduché se v ní orientovat – máte co nejblíže 100, měli byste zářit energií a postupně přes den budete padat níže a unavujete se.

Abych to uvedl na pravou míru, dostali jsme info z vyšších míst, že EKG v hodinkách nebude, ale nakonec se asi Garmin rozhodl jinak a jelikož hodinky mají snímač, který to povoluje, tak funkci pro Endura 3 spustil. Prozatím sice jen pro Ameriku, ale třeba se brzy dočkáme i my.

Jinak k tomu nemám moc co napsat. Hodinky fungují jako fitness tracker skvěle a není jim co vytknout.

Za ty peníze se hodinky vyplatí!

Často nezmiňuju v recenzích finanční hledisko, ale tady je to třeba. Nový Garmin Fenix 8 je totiž svou cenovkou docela vysoko a model Enduro 3 je aktuálně o více než 6 tisíc levnější při zachování stejných sportovních funkcí a ještě s vyšší výdrží baterie. Takže pokud vám nechybí potápění a telefonování, nevidím důvod, proč nejít do nového modelu Enduro 3.

Mně se nejvíce na hodinkách zamlouvá starý dobrý displej s novým dobrým solárním napájením, které je opravdu účinnější než kdy předtím, a proto už se vyplatí i u nás. Ze softwarového hlediska oceňuji hlavně přednastavené tréninkové jednotky na kompenzaci horní části těla.

Posledním bodem, co bych zmínil, je lehkost hodinek, na kterou jsem si rychle zvyknul, stejně jako na to plastové dýnko. Ze začátku byl můj pocit z něho takový lacinější, ale teď musím říct, že mi na hodinkách nic nevadí a je to další skvělý kus do outdoorové rodiny Garminu.

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

luispřed 86 dny, reagovat
ja teda na ofiko garmin BT volání vidim. Proto asi nejrozumnější a nejhezčí model co představili.
Dominik Hokpřed 86 dny
Obávám se, že se jedná o chybu. Enduro 3 by telefonování neměly mít.
Vykukpřed 86 dny, reagovat
No teda nic moc...
Pytlákpřed 86 dny
.......:-D
Tompřed 86 dny, reagovat
Tak to je topovka a novy kral vsech sportsmanu. Fenix8 pro me uz nejsou Fenix jako kdyz Ford nahradil v Mustangu tuhou zadni napravu a vzhled upravil pro sirsi publikum. Elektrickym mustangem navic neefektivnim to zazdil. A my tu ted mame nastesti pěkne hodinky za super cenu a stale citelny displej pri behu
Josefpřed 85 dny, reagovat
Já se těším na recenzi..pro mě je nejdůležitější výdrž baterie, nesnáším nabíjení u hodinek .
Přemekpřed 85 dny, reagovat
Z nově přestavených hodinek mi tyto dávají největší smysl. Telefonovat nechci, nabíjet nechci, AMOLED nechci, novinku na ruce chci, cena nejlepší. Takže za 3 2 1 objednávám :-)
Euženpřed 85 dny
Presne tak…este mi na hodinky nevolaju(chvala bohu)
Tompřed 85 dny, reagovat
Objednano. Uz sem sice mel tyden objednane posledni fenix 7x pro safir ale dat 20 a nebo 22 za novinku ktera je rovnou na textilnim reminku, a vypada lip je jasna volba
VxApřed 83 dny, reagovat
Tu funkci EKG /Garmin ECG App/ tam stále uvedenou mají, tedy pro USA.
MKCZpřed 83 dny, reagovat
Jste si s chybejicim EKG jisti? Zde ho Garmin oficialne uvadi. https://support.garmin.com/en-US/?faq=XW4TwGAinJ2juGDNiANMt8
Matěj Urbaczkapřed 80 dny
Ahoj, koukal jsem se na oficiální stránky a opravdu tam není. Snímač na to je připraven, ale bohužel, tato funkce zde nebude.
Petrpřed 80 dny
Ahoj, v USA je EKG (ECG) u Enduro 3 uvedeno (na oficiálních stránkách Garmin: https://www.garmin.com/en-US/p/851039 je to mezi WRIST-BASED HEART RATE a PULSE OX SENSOR ). U nás samozřejmě dostupné zatím nebude (stejně jako u všech ostatních modelů Garmin). Ale lze předpokládat, že pokud se podaří v Evropě získat schválení této funkce, bude dostupná i v Enduro 3. Super článek, díky.
MKCZpřed 72 dny
Tak dnes me konecne Enduro 3 prisly. Mohu potvrdit ze ECG ma. Po spoofovani GPS jsem ho aktivoval bez problemu
Petrpřed 83 dny, reagovat
EKG by mít měly, kovový snímač je na zadním kroužku kolem optiky. Stejně jako i jiný model Garmin, taky s polymerem na dýnku.
Balupřed 78 dny, reagovat
Pěkné jsou, ale pro mě je na ně brzo. Dvojky mám necelý rok a tak si nové pořídím nejdříve za 2 roky. Doufám že tu bude další generace.
Pavel Fpřed 75 dny, reagovat
Zrovna oficiální podporu potápění bych od těchto hodinek čekal! :-( Na mikrofon a telefonování kálí pes...
Martinpřed 72 dny, reagovat
Ahoj. možná se ptám špatně, ale mají tedy v základu více map než fenix 8? (ale jsou tam předinstalované TopoActive mapy celého světa) Díky
Matěj Urbaczkapřed 70 dny
Ahoj, mapy zde jsou úplně stejné. Jsou zde předinstalované mapy TopoActive celého světa.
MKCZpřed 68 dny
Objednal jsem z Garminu a krome TopoActive prisly i s kuponem na TOPO Czech v5 PRO
Matěj Urbaczkapřed 66 dny
MKCZ, to dává smysl.:-) Ten by měl chodit ke všem hodinkám, podporující mapové podklady od Garminu, prodávaným na území Čr.
Martinpřed 65 dny, reagovat
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli chystáte nějakou recenzi na tyhle hodinky ( Garmin Enduro 3) Díky za odpověď Martin.
Matěj Urbaczkapřed 64 dny
Ahoj, určitě chystáme a vyjde snad do konce tohoto týdne.:-)
Josef Štěrbapřed 61 dny, reagovat
Mě se u těch hodinek moc nelíbí plast , čekal bych u hodinek co stojí přes 20 tisíc, kov nebo spíš titan a bylo mi jedno že jsou těžší. Jinak bych je bral, ale ten plast ,fuj. Jinak díky za recenzi.
Matěj Urbaczkapřed 59 dny
Zdravím, rozhodně bych neřekl fuj.:-) Jelikož to jsou hodinky pro ultramaratonce, šetří se váha a hraje se víc na užitek, než na design. Kdo se krásnou designovku, půjde do F8, kdo chce výkon, půjde do Enduro 3.:-) Jinak, luneta je samozřejně titanová.:-)
Michalpřed 59 dny, reagovat
Tak aký je výsledok Mateji ?? Vymenil by si svoje Fenix 7 za nové Enduro?? alebo nie ??
Matěj Urbaczkapřed 59 dny
Ahoj, prozatím nosím oboje a souboj se smrsknul na nové Fenix 8 Solar anebo Endura.:-) Pořád uvažuju nad telefonováním, jestli to má smysl nebo ne pro mě, který to odsuzuje.:D Ale po víkendu stráveném v horách můžu říct, že Enduro 3 je jiné kafe než Fenix 7X a určitě dává smysl přejít.:-)
Jiřípřed 59 dny, reagovat
Ahoj, jaká je čitelnost map venku za slunce a šera? Je stejná jako u f7 nebo lepší? Děkuji
Matěj Urbaczkapřed 58 dny
Ahoj, Jirko. Za mě je o hodně lepší. Teď jsem je testoval ve výšce okolo 2600 za slunce i za šera a v obou případech byla čitelnost skvělá a neměl jsem žádný problém.:-)
Honzapřed 58 dny, reagovat
Tak super...:D Vzhledem bych bral určitě Fenix 7X Pro, funkcemi zase Endura 3, ceny se neliší o mnoho. To bude ještě dlouhé rozhodování... Nějaké tipy, zkušenosti? :-)
Matěj Urbaczkapřed 57 dny
Ahoj, tento týden nebo příští vydáme článek, kde právě tyto dva modely srovnávám a je to více dopodrobna, než bych tady popsal.:-) Ale za mě Enduro 3.:-)
Maskapřed 58 dny, reagovat
Dobrý den. Nevíte, jak budou Endura 3 sedět na užším zápěstí? Mám je jen 15,5cm široké, tak jestli už nebudou moc velká. Děkuji.
Matěj Urbaczkapřed 57 dny
Zdravím, já mám 16 cm a je to v pohodě, takže si myslím, že to bude v pohodě.:-)
Kamilpřed 58 dny, reagovat
Zdravím, měl bych dotaz. Jak u Endur 3 nastavit zamknutí tlačítek při spuštěné aktivitě. Nedokázal jsem to dohledat. Moc děkuji za radu. Jinak za me Enduro 3 super :) K.
Matěj Urbaczkapřed 57 dny
Zdravím, stačí vjet do menu - zaměření - aktivity - displej a jas a stejně tak dotyk v tomto nastavení.:-) Matěj
Kamilpřed 57 dny
Tak jsem to zkoušel a je to jen k tomu dotyku. Na klasická tlačítka to nemá vliv. Ty zůstávají stále aktivní takže se mi stalo že jsem si nechtěně stopnul aktivitu když jsem si vhrnoval rukáv. U Enduro 2 šlo nastavit zamknutí tlačítek co tady prostě asi nejde :(
Martinpřed 57 dny
To zamknutí v aktivitách je zámek displeje, ne tlačítek, nebo ne? Zámek tlačítek musíš asi manuálně. Doufám, že to v aktualizacích doplní, byl jsem u F6 zvyklej na aut. zámek.
Martinpřed 56 dny
Manualne to jde, mam nastavenou zkratku na tlacitko down a tim zamknu tlacitka.
Peterpřed 56 dny, reagovat
Dobrý deň, je normálne, keď mi na nových endurách, spárovaných s hruďákom, počas aktivity svieti zelený snímač tepovky? Mal som na porovnanie na druhej ruke tiež spárované instinct 2 a tam snímač nesvietil. Tiež sa chcem spýtať, či ste niekedy porovnávali elevate 4 s elevate 5. Príde mi, že novšia verzia akoby pomalšie reagovala. Na instinctoch pri rozcvičke (bez hruďáku) mi hned tep vyletí hneď na 110 a viac, zatiaľ čo na endurách mám stále tak okolo 70 a na tie vyššie čísla sa ani nedostane. Keď tepovka padne, tak sa už hodinky správajú takmer rovnako. Robí elevate 5 snáď nejaký priemer?
Dominik Hokpřed 52 dny
Zdravím, Petře. Popravdě si teď nejsem jistý, jestli vůbec optika zhasíná. :D NIkdy jsem se nedíval. Nicméně, pokud je to u Garminu standard a teď to nedělá, určitě se to vyřeší aktualizací. Co se týče měření tepu, je možné, že to je nedochytaným softwarem stejně jako u té svíticí optiky.
Jiří V.před 55 dny, reagovat
Super. Opravdu se mi líbí. Už jen strčit ruku do vosího hnízda nebo se modlit aby je začali dělat také ve 47 mm variantě...
Dominik Hokpřed 52 dny
Zdravím, moc šancí tomu nedávám, protože menší pouzdro by neumožnilo tam vložit takový akumulátor. :)
Jardapřed 47 dny, reagovat
Zdravím příznivce sportu, obzvláště běhu . Prosím o názor ,zda dává smysl přechod z E2 na E3,nejlépe na F8 amoled 51.Myšleno z pohledu užitečné hodnoty a dalších funkcí.Na každých zmiňovaných hodinkách je něco pro a proti a bude taky dost záležet na preferencích. Nyní "mám výdrž "33dní . Nyní běhám s HRM-PRO a docela rád bych se ho zbavil.TFnějaký rozdíl +/-2-3 tepy neřeším,vím kde začíná moje "nekomfortní" TF. Takže pokukuji po hodinkách s E5 . Ještě by dával smysl Epix PRO 51mm,ale F8 má prý lepší display , ale i o dost vyšší cenu . p.s.telefonování nepotřebuji,ale jsou dost desingově HEZKÉ. Ať to běhá ,díky Jarda.
Matěj Urbaczkapřed 45 dny
Zdravím, Jardo. Asi Vás bohužel zklamu, ale nemyslím, že to bude nějaký přínos a že můžete v klidu zahodit hruďák. Bohužel E5 neměří tak kvalitně, že by člověk nepotřeboval hruďák vůbec. Funkcemi, kromě telefonování a potápění, také nejsou rozdílné, a tak bych asi ještě zůstal u Enduro 2 a možná bych uvažoval o pažním snímači na tep místo hruďáku.

Hodinky zmíněné v článku