Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Casio | Pánské | Klasické | Letecké
Filip Debrecenyi | 5.8.2024 | 5 MIN | 7x komentář
Nemít hlavu v oblacích je někdy pěkně těžké. A ještě těžší v případě, že vaše zápěstí zdobí nové G-Shock GR-B300 Gravitymaster. Nové funkce, vylepšený design, speciální číselník... Pojďme si nové Gravitymastery pořádně proletět.
GR-B300 se opravdu povedly. Jejich zpracování má totiž imitovat palubní desku kokpitu. Což se úplně neshoduje s realitou, přeci jen, kdo někdy kokpit letadla viděl, dá mi za pravdu. I přes fakt, že to ke kokpitu má ještě krapet daleko, číselník vypadá opravdu dobře. Zaujal mě už na produktových fotkách, ovšem v realitě se mi líbí ještě o něco více. Číselník hodinek je dost velký, a o čitelnost se tedy nemusí žádný pilot bát. Přeci jen, rozměry hodinek jsou pořádných 55x17 milimetrů.
16.7.2024 - Filip Debrecenyi
Řada G-Shock Master of G – Nekompromisní posedlost odolností
Pouzdro je vyrobeno z karbonu, prolínají se taky prvky pryskyřice a kovu. Hlavně díky karbonu jsou hodinky fakt relativně lehké. Jediný kovový prvek je vlastně jen dýnko a luneta, která je ještě opatřena takovými pryskyřicovými packami pro lepší krytí vůči nárazům. Odolnost zajišťuje Shock Absorbing Structure a i přes fakt, že hodinky nějak extra odolně nepůsobí, tak odolné jsou.
Sám jsem si zprvu říkal, zda něco vydrží – jsou totiž dost lehké (mají pouze 71 gramů). No zcela upřímně, oproti jiným mackům z řady Master of G, které váží dvojnásobek, je to celkem příjemná změna.
Již zmíněné packy, které chrání lunetu, tak stejně chrání i ovládací prvky, jako je korunka či tlačítka. Musím říct, že vyšroubovat korunku byl někdy oříšek, a to mám celkem drobné prsty. Zato tlačítka, to je jiná písnička. Ovládají se velmi dobře.
Zaletím ještě zpátky k číselníku. Ten je opravdu veliký, dobře čitelný. Velké bílé ručky a indexy jsou fakt dobře viditelné. Musím ale hodně zhanit LEDkové osvětlení. LEDka je umístěná mezi indexem šesté a sedmé hodiny, a i když osvětlení spustíte, podsvítí jen část spodní poloviny číselníku. Mnohdy mi až přišlo, že spíše viditelnost ještě zhorší.
Samozřejmě ručky jsou opatřeny luminiscencí, a pokud nepotřebujete vidět na ostatní subčíselníky, bude čas viditelný skvěle.
Číselník dle všeho podstoupil speciální cestu – vytvořen byl speciální metodou 3D tisku, která má jeho vzhled tak nějak více zatraktivnit. Zda mám být ale zcela upřímný, pouhým okem to stejně nepoznáte. Důležité je, že číselník fakt vypadá dobře, a to i v sebemenším detailu.
Číslovaný je pouze index 12. a 6. hodiny, což podle mě k dobré orientaci postačí. Hodinky si tím zachovaly stále dobrou čitelnost, protože nejsou přeplácané čísly.
Tlačítka mají jemné šrafování, nedá se ani říci vroubkování. Designově zajímavé, z praktického hlediska podle mě nijak využitelné. Šrafování je tak jemné, že v ovladatelnosti (např. v rukavicích nebo s mokrými prsty) nijak nepomůže.
GR-B300 jsou takovým cenovým základem v řadě Master of G. I proto je sklíčko pouze minerální, což je určitě přijatelné. Škrábancům se sice časem nevyhne, je ovšem tak dobře kryto masivní lunetou, že bych se o jeho stav moc nebál.
Řemínek je jak jinak než z pryskyřice. A je nadstandardně dlouhý. Předpokládám, že se zde počítá s tím, že je pilot hodí například na rukáv letecké kombinézy. Co mi hlava nebere, je použití plastové spony. Pilot určitě ocení odolnost, protože při velkém přetížení se klidně může stát, že s hodinkami škubne a spona se urve. Ano, koncepčně to chápu, cílem bylo zachovat nízkou váhu. Ovšem změnilo by se toho tolik, kdyby spona byla z kovu? Podle mého názoru ne.
Obecně je typ materiálů trochu jiný, než bývá běžně. Jedná se sice o pryskyřici, v tomto případě ale o tužší typ. Proto mi kolikrát dělalo problém hodinky utáhnout a najít ten správný bod, kdy mi seděly a zároveň mi to bylo komfortní.
Celkem jsou k vidění tři barevné kombinace. Jednou je klasická černá varianta, poté černo-oranžová varianta a podle mého nejzajímavější – šedo-modrá. Všechny barevné provedení si berou inspiraci z jiného prostředí kokpitu. Jedny z kokpitu vrtulníku, další stíhačky a poslední z běžného proudového letadla.
Inspiraci berou hodinky, jak již bylo řečeno, z letadel, stíhaček apod. Já upřímně až na design číselníku, který je inspirován palubovými přístroji, nějakou extra inspiraci aviatikou nevidím.
Pouzdro hodinek má být inspirováno křivkami stíhačky.
V novém modelu GR-B300 najdeme (nevím, jestli dnes nějak využitelnou, přesto extrémně zajímavou) funkci s názvem Flight Log. Je to funkce, která vlastně simuluje letecký deník a nejen, že zaznamená, ale také pilotovi zobrazí informace o letu.
Představte si, jak v dnešní době vypadají kokpity moderních letounů, stíhaček nebo helikoptér. Jedná se o technologie za milióny, možná až miliardy a nabízí pilotům takové množství funkcí, možností a vychytávek, že se to s nějakým leteckým deníkem nedá srovnávat. A to teď nehaním Casio, jen jsem prostě zcela objektivní.
Takto například vypadá kokpit stíhačky F-35, nejmodernější stíhačky na světě.
Ale ne, nelze srovnávat stíhačku za 2,5 miliardy a hodinky za pár tisíc korun. Proto samozřejmě vidím v této funkci i pozitiva, mezi ně patří třeba...
Jako kdyby Bluetooth začínalo být povinnou výbavou všech G-Shocků. Ani si za poslední rok nepamatuji, jestli nějaký z nových modelů tuto komunikační technologii postrádal. Bluetooth má samozřejmě své benefity, pro méně zdatné odpadá úvaha o tom, že bude mít super hodinky, které si ani neumí nastavit. Naopak si vše nastaví v telefonu pár kliknutími.
Já vidím tu mezeru trošku jinde. Jednak appka Casio Watches není dotažená a často se chová prapodivně, a jednak je v angličtině. A dále je Casio je stále tradiční značka, proč se tedy cpát cestou hybridů, když jim to, co dělají, tak jde?
Dále mají Gravitymastery pod čepičkou to, co vídáme běžně, tedy funkci budíku, stopek, světových časů, ukazatel stavu baterie, no a v neposlední řadě datum a ukazatel dne v týdnu.
Bluetooth je energeticky náročnější, proto třístovky nepostrádají solární dobíjení v podobě Tough Solaru. Nechybí samozřejmě typická 200 metrová voděodolnost.
Nové Gravitymastery jsou jiné než jejich předchůdce, kterým je GW-3000M. Jsou takové... Jednodušší no. Což je určitě výhoda pro orientaci v hodinkách, na druhou stranu nevím, jestli pak někomu nepřijdou nové GR-B300 jako lehce ošizené.
Takže původní třítisícovky jsou určitě alternativou, pokud hledáte něco podobného stylově. Naopak nemají možnost Bluetooth a čas si synchronizují rádiovým signálem. Nové třístovky mě baví velikostí, designem a zpracováním. Zklamalo mě zpracování řemínku, ale to je asi to nejmenší.
11.11.2024 - Filip Debrecenyi
6 NEJ: Nejlepší G-Shocky, jaké jsou k mání
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.