Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Casio | Pánské | Klasické | Letecké
Martin Koňařík | 9.12.2018 | 6 MIN | 15x komentář
Upřímně. Tuto recenzi jsem nějakou dobu odkládal. Popisovat další Gravitymastery, které budou nejspíš jen osekanou verzí našlapanějšího modelu GPW-2000 se mi moc nechtělo. V tom jsem se ale pěkně sekl. GR-B100 jsou skvělé.
GR-B100 je nejnovějším přírůstkem do řady G-Shock "Master of G" Gravitymaster, která je navržená pro piloty s důrazem na čitelnost hodinek. Právě čitelnost je důvodem, proč tato řada neobsahuje žádné digitální hodinky, ale pouze analogové, nebo v tomto případě kombinované. Čas z analogového číselníku se dá přečíst rychleji.
Tuto podmínku splňují nové GR-B100 na jedničku. Obě ručky jsou opravdu macaté, s vysokým kontrastem vzhledem k číselníku a pokryté neobrite luminiscenční vrstvou. Zároveň vás nematou žádné rušivé vizuální prvky, které je možné zaměnit s ručkami hodinek, jako tomu je například u populárních GA-110GB.
G-Shock Gravitymaster GR-B100-1A4ER (exkluzivně pouze u hodinky 365)
Když už jsme u ruček, tak ty jsou mechanicky propojené a pohání je jeden motorek. V praxi to znamená, že při změně času například z 12h na 6h musí minutová ručka "oběhnout číselník" 6x dokola, tak jak to je běžné u mechanických analogových hodinek. Je to rozdíl oproti vyšším modelům (GPW-1000, GPW-2000), které mají nezávislý motorek pro každou ručku a při nastavování času (nebo třeba změně časové zóny) je umí přemístit na požadované místo během okamžiku.
Tento nový Gravitymaster je první z řady G-Shock vybavený novým 7x33 pixelů velkým LCD panel, kterým se od ostatních Gravitymasterů podstatně odlišuje jednoduše proto, že je čitelný i za špatných světelných podmínek. Casio uvádí, že vzhled LCD displeje byl inspirován oknem kokpitu letadla. Posoudit musí piloti, já znám pouze okno svého auta.
G-Shock GR-B100 s vylepšeným LCD displejem
Vyšší rozlišení displeje oceníte například při výběru města, reprezentující časovou zónu, protože místo tří-písmenných zkratek uvidíte celé názvy měst. Takže sbohem Pago Pago, město se zkratkou PPG, vypadající jako PRG, které si občas mylně nastavujeme jako naše domovské město a pak se divíme, když na schůzku příjdeme o 12 hodin později.
Mít na svých géčkách více alarmů není nic nového. Obvykle fungují tak, že ke každému můžete zadat čas, ve který se hodinky pípáním připomenou. GR-B100 mají 5 alarmů a každý z nich můžete nastavit v jednom z režimů DAILY (denně), 1TIME (jedenkrát), nebo SCHEDULE (den i čas). V režimu SCHEDULE jde možné vybrat konkrétní datum a čas, ale také nastavit opakování každý den, měsíc, nebo rok. Vše jde zadat přímo v hodinkách, ale také přes mobil, ve kterém si můžete zvolit i vlastní názvy alarmů.
G-Shock Gravitymaster GR-B100-1A4ER (exkluzivně pouze od hodinky 365)
Novou a velice zajímavou funkcí je zobrazování času zbývajícího do nejbližšího alarmu. Proto Casio hovoří o COUNTDOWN ALARM a tvrdí, že by technologie měla být užitečná pro letecké profesionály, kteří potřebují mít přehled o různých letových časech a o času zbývajícím do dalšího letu.
Odpočet k následujícímu alarmu se zobrazuje v základním módu času. Stiskem jediného tlačítka si můžete vybrat, zda na digitálním displeji chcete vidět tento údaj, nebo aktuální čas, či datum a den v týdnu.
Na pozici 6. hodiny je číselník zobrazující aktuálně používaný mód. WT (světový čas), ST (stopky), TR (odpočítavací stopky), ALARM (budík), nebo základní mód místního času, při kterém ručka zobrazuje stav nabití baterie od E (empty) po F (full). Běžné. Zábavné vylepšení se ale nachází na pravé částí tohoto číselníku, který zobrazuje odpočet posledních 30-ti minut k nejbližšímu budíku.
(vlevo) stav nabití baterie, (vpravo) odpočet posledních 30-ti minut k alarmu
Hodinky jsou solárně napájené (Casio tuto technologii nazývá Tough Solar). Technologie je přitom tak pokročilá, že se hodinky dobíjí i obyčejným osvětlením v domácnosti, nebo kanceláři. Plně nabitý akumulátor by měl při normálním provozu (pravděpodobně bez používání bluetooth) vydržet přibližně 6 měsíců. Pokud jsou hodinky například v šuplíku a jsou v usporném režimu (nepoužívájí se), tak dokonce 3x více, tedy 18 měsíců.
V základním módu zobrazení času můžete z číselníku na 6. pozici zjistit úroveň nabití baterie. Slouží k tomu stupnice od E (Empty, prázdná) do F (Full, plně nabitá).
Jak už bylo řečeno, GR-B100 patřící do řady G-Shock Gravitymaster. Jde o mladšího a cenově dostupnějšího bráchu (skoro za třetinovou cenu) k modelu GPW-2000. Samozřejmě s obětí některých funkcí a vlastností.
GPW-2000 byly představeny v roce 2017 a šlo o první hodinky na světě, které uměly využít 3 způsoby korekce času - Multi Band, GPS a Bluetooth (více o závodu za GPS technologií). GR-B100 si ponechaly pouze Bluetooth. GPS jsou příliš nákladné pro hodinky v této cenové relaci. A Multi Band? Něco mi říká, že se v budoucnu s touto technologií budeme setkávat spíše méně, než více. Nejen, že je korekčním signálem pokrytá jen severní polokoule (více o rádiové korekci času), ale nyní je navíc nejistá budoucnost vysílací stanice WWVB v americkém Koloradu poblíž Ford Colins (škrty v rozpočtu pro rok 2019 na tuto stanici čekají na schválení).
Osvětlení u G-Shock GR-B100 a GPW-2000
Sklíčko u GR-B100 je minerální a řemínek pryskyřicový, zatímco GPW-2000 mají sklo safírové a řemínek vyzkužený uhlíkovými vlákny. Ten je u obou modelů uchycen k pouzdru bytelnými šrouby a to pod úhlem, který přispívá k ergonomii a hodinky skvěle sedí na ruce i když mají velký průměr (GR-B100 54mm, GPW-2000 57mm). Tvar pouzdra také umožňuje snadnou manipulaci s tlačítky. Těch má model GR-B100 hned šest (čelní speciálně na světlo a na 9. pozici pro spojení s telefonem). Gravitymastery GPW-2000 mají 4 tlačítka a šroubovací korunku s funkcí Smart Access.
Pro úplnost se hodí připomenout, že nové GR-B100 mají navíc digitální a skvěle čitelný displej, pokročilé možností alarmů a vylepšené funkce monitorování letů (flight log).
Tři modely byly představeny na výstavě hodinek Baselworld v roce 2018 oranžové GR-B100-1A4, modré GR-B100-1A2 a zelené GR-B100-1A3. První jmenovaný model máme v Česku v nabídce exkluzivně pouze my.
G-Shock Gravitymaster GR-B100-1A4, GR-B100-1A2 a GR-B100-1A3
Později stejného roku Casio představilo ještě nové barevné provedení ve velice oblíbené sérií GB (Gold Black) G-Shock Gravitymaster GR-B100GB-1AER.
oblíbená Gold Black varianta GR-B100GB-1AER
Jak už jsem psal v úvodu recenze, hodinky mě mile překvapily. Nejsou pouze ořezanou verzí vlajkové lodi Gravitymasterů GPW-2000, ale posunuly pár technologií zase o krůček dále. Za cenu pod 10.000 Kč máte solárně napájené pilotní hodinky, propojitelné pomocí bluetooth s chytrým telefonem (iOS i Android) s pokročilými funkcemi odpočítavacích alarmů a velice dobře čitelný digitální display. Hromadu odolnosti, kterou poskytují všechny G-Shocky asi není třeba rozebírat. Jde o moderní a cenově méně náročnou alternativu k modelu GPW-2000.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.