Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Radek Vyhlídal | 6.5.2019 | 3 MIN | 17x komentář
Garmin přichází na trh hned s několika novými modely běžeckých hodinek z řady Forerunner (45, 245 a 945). V této recenzi se blíže podíváme na jedny z nich - hodinky Forerunner 245, které jsou momentálně pro běžce to nejlepší, co Garmin do 10.000 Kč nabízí.
Mezi spoustou modelů, které Garmin nabízí, je velmi obtížné se vyznat. Proto, než se pustíme do recenze hodinek Garmin Forerunner 245, pojďme si nejprve probrat základy. Modelová řada Forerunner, je určena primárně pro běhání. To hned z několika důvodů. Jsou velice lehké, což je základní požadavek pro běžecké hodinky, mají odhad hodnoty VO2 Max a většina modelů (včetně Forerunner 245) také detailní rozbor běžeckého stylu Running Dynamics (je však zapotřebí dokoupit příslušenství). Neznamená to tedy, že si je nemůžete vzít například na kolo, ale nejvíc z hodinek dostanete při běhání. Jednotlivými modely Forerunner a rozdílům mezi nimi jsme se věnovali v tomto článku v našem magazínu.
Novinky Forerunner (45, 245 a 945) nepřichází s ničím převratným, s něčím vyloženě novým. Spíše než to, rozšiřují stávajíci modely. Konkrétně Forerunner 245 vychází z modelu Forerunner 235 oproti kterému je o něco menší (42,3 mm, průměr displeje 30,4 mm) a také o pár gramů lehčí (38,5 g). Obrazovku lze rozdělit na čtyři datová pole oproti třem polím u nižších variant jako forerunner 30 a 35. Baterie u Forerunner 245 vydrží ve smartwatch módu 7 dní (což je oproti Forerunner 235 o dva dny méně), v GPS módu vydrží až 24 hodin, s funkcí ultratrack (určování pozice jen jedenkrát za minutu) je výdrž ještě větší. Vybrat pak můžete z navigačních systémů GPS, GLONASS nebo Galileo. Parádní je variabilita řemínku, která odpovídá obvodu zápěstí 127 - 204 mm.
Hodinky Garmin Forerunner 245 se ovládají tlačítky, což je vhodnější na ovládání při sportovní aktivitě oproti dotykovému ovládání, které je sice více intuitivní, ale hodí se spíše pro smartwatch mód. Hodinky mají všechny funkce, které byste od moderního sporttesteru čekali jako je bluetooth propojení s mobilem a notifikace, měřič tepu na zápěstí, spálené kalorie, ušlé kroky atd. Všechny parametry zde vypisovat nechci, k tomu slouží výpis parametrů, který najdete u každého produktu na našich stránkách. Zmíním zde však několik funkcí, které tak samozřejmé nejsou.
Tou, podle mne nejlepší, je vlastní úložiště pro hudbu. Modely, které obsahují v názvu slovo "music", mají vlastní úložiště pro hudbu (a také podporu wi-fi). Pomocí bluetooth sluchátek lze hudbu přehrávat rovnou z hodinek a mobil tak můžete nechat doma. Tuto možnost doposud nabízela pouze nejvyšší modelová řada Garmin Fenix 5 Plus a dále ve verzi music modely Forerunner 645 a Vívoactive 3. Oproti nim však Forerunner 245 postrádá funkci Garmin Pay, tedy možnost hodinkami platit.
Další funkce, které hodinky nabízí, jsou například PulseOx (měření okysličení krve, které se využívá zejména při výstupu do vyšších nadmořských výšek, pro lepši vyhodnocení spánku nebo k lepšímu vyhodnocení efektivity cvičení), celodenní sledování stresu, vylepšený race predictor (hodinky umí na základě naměřených údajů o vaší fyzické kondici odhadnout čas, za který doběhnete určitou vzdálenost), body battery (hodinky na základě naměřených hodnot vyhodnotí Vaši aktuální formu), Incident detection, kdy hodinky zašlou předdefinovanou sms zprávu v případě, že jste se např. nabourali na kole nebo jinak zkolabovali. Dá se také stiskem tlačítka odeslat manuálně, což je vhodné například pro ženy, které se cítí být ohroženy. Informovaná osoba pak může sledovat Vaši aktuální polohu díky funkci live track. Hodinky také nabízí mód pro plavání, bohužel však nepodporují plavání v otevřené vodě, ale pouze v bazénu. S hodinkami můžete také využít novou službu Garmin Coach, která Vás umí připravit např. na maraton.
Abych tady ale hodinky pouze nevychvaloval, zmíním zde některé nedostatky. Zaprvé je to absence barometru, takže hodinky neposkytují údaje o nastoupaných patrech, protože barometr k tomuto potřebují. Ze stejného důvodu chybí také sportovní mód lyžování. Dalším sportovním módem, který chybí je multisport, takž triatlonoví nadšenci mají smůlu.
Forerunner 245 mají vše, co byste od hodinek k běhání očekávali. Kromě všech funkcí typických pro sporttester nabízí navíc pulsní oxymetr, který momentálně najdete jen v některých málo hodinkách. Ve spojení s vlastním úložištěm pro hudbu pak najdou srovnání pouze s nejvyšším modelem Garminu Fenix 5X Plus. Když k tomu přičtete ještě všechny funkce zmíněné v článku.. Za cenu 8.990 Kč (verze music) si troufám říci, že jsou to nejlepší Garmin hodinky určené běžcům. Alternativou v podobné cenové hladině mohou být Forerunner 645 nebo Vívoactive 3 (recenze na Vívoactive 3).
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.