Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Festina | Pánské | Klasické
Jaroslav Holeš | 19.7.2022 | 4 MIN
Dnes bych se s vámi rád podělil o bezprostřední dojmy z produkce značky Festina, přesněji řečeno z jejich kolekce Ceramic. Zejména bude řeč o sportovně laděném modelu Festina Ceramic Chronograph, který Festina představila poměrně nedávno.
Hned v úvodu bych rád velice důrazně podotknul, že při výběru materiálu u hodinek jsem spíše konzervativněji laděný jedinec. Tedy kvalitní ocel, sem tam možná nějaký ušlechtilý drahý kov a rozhodně kůže. Keramika v hodinářském průmyslu mne doposud příliš neoslovovala.
Vnímal jsem sice značky Boccia a Rado jako průkopníky v užití keramiky při designu hodinek. Samozřejmě někde v hloubi povědomí byly zaháčkované informace o tom, že Rolex, IWC a třeba Omega také u některých svých modelů jdou cestou keramických částí. Ale nikdy jsem nepocítil touhu nějaký keramický model vlastnit.
Je tedy jasné, že u modelu Festina Ceramic Chronograph F20578/1, který jsme měl možnost si náležitě potěžkat, se moje řekněme v podvědomí ukryté předsudky o keramice draly na povrch.
Jakékoliv negativní paradigma spojené s keramikou se ale vytratilo v okamžiku, kdy jsem tohoto festiňáka vzal poprvé do rukou. A u mě to měl tenhle krasavec o to lehčí, že když prostě vidím chronograf, je mi asi jedno, z čeho je vyrobený. I kdyby byl třeba z másla. A že tento se vážně povedl. Prostě láska na první pohled.
Přes lehce zavádějící název bylo hned jasné, že keramika se dostala pouze na lunetu, kde se s ní setkáváme často, nicméně spíše u dražších modelů. Možná i proto mě tento kousek tak zaujal...
Hned na první dobrou mi prostě tento model padl nejen do oka, ale i do ruky. Tedy vlastně na zápěstí. Kombinace odstínu růžového zlata a černého číselníku je pro mě prostě fascinující. (A další kombinace včetně černobílé či modrého číselníku s ocelí bude asi taky vždycky fungovat.)
Rozhodně je cítit příjemný kontrast obou barev (mimochodem PVD úprava). Chronografy mají tři subciferníky u pozic „3", „6" a „9" a datumovku designéři vkusně a čitelně umístili mezi pozicemi „4" a „5".
Ale i přes rušnost je číselník krásně čitelný. Nelze vyčíst jedinou chybu. Tuhle parádu kryje z přední části safírové sklíčko. Zadní část pouzdra zakrývá šroubovací dýnko, na kterém mimo jiné naleznete vzkaz výrobce o voděodolnosti. Deklarovaná hodnota do 100m umožňuje nositeli těchto hodinek celodenní bezproblémové nošení a trocha té vody tento stroj vůbec nepřekvapí.
Safírové sklíčko, keramická luneta a 100metrová voděodolnost. Prostě láska na první pohled.
Za zmínku stojí také milý detail v podobě luminiscence indexů a ručiček. Celému přednímu pohledu pak vévodí robustní keramická luneta. O tomto prvku s dovolením pár postřehů až na závěr.
Luminiscence se dostala na ručky i indexy.
Jelikož, jak už bylo řečeno, se jedná o chronograf, tak pohledově na pravé straně naleznete ovládání stopek. Vrchní dvojklik pro start/stop stopek, spodní pro reset naměřených hodnot. Mezi nimi dominuje svým umístěním šroubovací korunka. Mechanismus hodinek pohání quartzový strojek, jde tedy o hodinky bateriové.
Modely drží na zápěstí ocelový (u některých variant v PVD úpravě) náramek s překlápěcí sponou. Na sponě je samozřejmě vyobrazeno logo společnosti Festina. Zavěšení stěžejek je 21,8 mm.
23.1.2020 - Agáta Vřeská
PVD úprava hodinek – nejčastější otázky
A ještě se sluší poznamenat, že se výrábí i na sportovním pryžovém řemínku s klasickou trnovou sponou.
Dlužím ještě postřehy právě z již zmiňované keramické lunety. U této řady je luneta pevná. Nelze s ní tedy otáčet. Možná trošku škoda, alespoň z mého pohledu. Šedesáti minutová stupnice má tedy spíše funkční efekt jen na oko. Důležitá je ale jiná skutečnost, a sice použitý materiál – keramika. Tedy pro zapřisáhlé zastánce tradičních materiálů troška té high-tech dovednosti, ale opravdu jen troška.
Přesná definice směsi, z niž se vyrábějí díly „keramických hodinek“, je poměrně neurčitá. Obecně je keramika vyráběna z oxidu zirkoničitého nebo karbidu titanu při teplotě od 1500ºC do 2000ºC a vysokém tlaku. Takto natlakovaná a zahřátá směs dává vzniknout velmi tvrdému, avšak křehkému materiálu, který může být dále dobarvován různorodými přísadami.
Výrobci deklarují až osm krát větší tvrdost než u oceli, je tedy velmi odolná proti poškrábání, ovšem s výše zmíněným rizikem křehkosti. Rozhodně lze keramiku zařadit k materiálům vévodícím 21. století, mimo jiné pro její vysokou tvrdost, chemickou stálost a hypoalergenní vlastnosti.
Pořídit si tedy nějaký model Festina z řady Ceramic? Toť prostě otázka.
Keramické směsi jsou ve srovnání s běžnými kovy extrémně odolné. Tedy luneta této řady je téměř nepoškrábatelná a nebude vykazovat známky opotřebení ani po dlouhých letech nošení hodinek. Nutné je vyzdvihnout i její stálobarevnost, přičemž na jejím odstínu se nijak nepodepíše ani trvalé vystavení hodinek UV záření. Zůstane tedy pořád jako nová, tedy i krásně lesklá.
Keramika tedy na první pohled vypadá jako supermateriál, který nemá žádné mouchy a v hodinářském průmyslu je její použití žádoucí.
Avšak molekulární struktura keramiky s sebou nese jedno úskalí a tou je už taky zmíněná křehkost. Je to jakási obdoba při používání safírových sklíček. Pravděpodobnost poškrábání je dost malá, ale při nešikovném pádu na tvrdý povrch je velká pravděpodobnost toho, že se z vaší lunety nějaká část prostě odštípne.
Že vám toto mini shrnutí stále nerozklíčilo, zda model z řady Festina Ceramic Chronograph pořídit do sbírky? Prosím, podívejte se na jejich cenovku.
... za mě není co řešit.
Mohlo by vás dále zajímat:
16.2.2022 - Eliška Měrková
Festina Chronograph recenze – Když chcete univerzálního parťáka
11.9.2024 - Eliška Měrková
Pánské hodinky Festina – Fotogalerie těch nejoblíbenějších
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.