Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Pánské | Chytré
Matěj Urbaczka | 23.8.2022 | 7 MIN | 21x komentář
Je už tomu opravdu více než pár neděl, co vyšly nejočekávanější hodinky roku 2022. Chytré hodinky, které si získaly velkou oblibu a drží si ji prozatím po celou dobu své působnosti. Garmin Fenix 7 si podmanil trh.
Hodinky jsou to opravdu velkolepé, o tom není řeči. Překvapují vybaveností, přesností a elegancí na slovo vzatou. Hodinky se mnou prošly spoustou tréninků, závodů a dalších dobrodružství a zvládl jsem s nimi naběhat už více než tisíc kilometrů. A tady jsou mé dojmy.
Jen pro ujasnění. Toto není recenze hodinek, pouze dlouhodobé zkušenosti. Pokud byste si chtěli přečíst recenzi, mrkněte tady:
8.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?
Musím říct, že když jsem kdysi používal model Forerunner 945, měl jsem jasno v tom, že velký model už nikdy víc. No... Všichni se někdy pleteme. I přes mé útlé zápěstí jsou Fenix 7X (průměr 51 mm) super i na běžné nošení. Na hodinky jsem pořídil nylonový řemínek, který lépe obepne ruku a sníží váhu. Takže dva v jednom. Pokud jste na čísla, váha se zastavila na 67 gramech.
Pro všechny, kdo si myslí, že jsou hodinky velké a nedají se nosit, mám je jednu zprávu. Není to tak. Na ruce vůbec nevadí a schovaly se i pod rukáv košile u saka, které jsem musel pro jednou v roce oprášit.
Pro formálnější příležitosti lze zvolit kožený řemínek anebo kovový tah
U obou věcí je opravdu velký rozdíl oproti starším modelům, ale je to takové terno? Ano i ne. GPS je opravdu skvělá a prozatím nemá v přesnosti konkurenta. Omílané nastavení satelitů necháme být, protože jak už určitě víte, existuje několik nastavení – jen GPS, příjem všech satelitů, všechny satelity + více pásem a UltraTrac.
Nejvíce mne ale zaujala nová možnost, která se do hodinek dostala přes poslední update – SatIQ. Satisfakce je to obrovská a těším se na další aktualizace této funkce. Idea automatického přepínání satelitů podle aktuální síly signálu je parádní. Stačí to teď ze strany Garminu dochytat na 100 % a pak už člověk nemusí řešit vůbec nic. Já nechávám prozatím zapnuté nastavení na "všechny satelity".
Sem tam SatIQ prostě ustřelí... Třeba přes nádraží.
Pokud by vás zajímala tato technologie z hlediska baterky, tak je to něco mezi "všechny satelity" a "všechny satelity + více pásem". Takže výdrž je mega dlouhá.:-)
Ze snímače tepové frekvence jsme na začátku byli nadšení, ale bohužel nadšení opadlo celkem rychle. Alespoň u mě. Je nesporný fakt, že technologie jde dopředu každou generací snímačů, ale stále není na úrovni, kdy bych mohl říct: "Zahoďte pásy a měřte se jen ze zápěstí!". Měření z ruky je ne Fenixech 7X parádní, ale pro veškeré rychlé tréninky anebo v létě (když se více potím), volím hruďák.
25.1.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Hrudní pásy pro měření tepové frekvence
Tyjo, pamatuji si přesně na ten den, kdy jsem zjistil, že na Fenixu bude dotykáč. Dělám si srandu, nepamatuju, ale ten pocit zklamání si opravdu pamatuji. Bál jsem se jeho funkčnosti, odezvy a vůbec... Pokládal jsem si otázku, co dotykáč dělá na outdoorovém přístroji.
Po těch pár měsících používání musím říct, že to nebyl vůbec špatný nápad a někdy se i displeje dotknu. Nejvíce na něj ale pokládám dlaň. Super cool věcička jsou dotyková gesta, kdy nejvíce používám přikrytí displeje dlaní. Vrátí vás to na základní obrazovku. Takže vám třeba přijde notifikace, mrknete, hodíte dlaň na displej, bum a jste na základní obrazovce. Potřebujete něco nastavit v menu, máte hotovo, bum, a jste na základní obrazovce.
Dotyk je super i při zadávání pinu karty, kdy ho jednoduše naťukáte a nemusíte používat tlačítka. Samozřejmě musím zmínit i používání mapových podkladů s dotykem. Je to lepší, ale jelikož nejsem tak vášnivý uživatel mapy, tak jen řeknu, že je to paráda. Což je. Mám nastavenou zkratku, takže i když je dotyk v aktivitě "trailový běh" vypnutý, přes zkratku si ho zapnu i v aktivitě na datovém poli mapy.
Nevýhodou dotykáče je, že pokud ho máte všude zapnutý a pozastavíte aktivitu, musíte dávat pozor, ať nezavadíte o oblečení, protože pokud se vám to stane (mně dokonce 2x za sebou), uložíte si trénink.
Určitě vás zajímá, co ta obrovská baterka. No, co na to říct, já jsem opravdu spokojený. Pokud chcete tabulku s výdržemi, mrkněte na recenzi, protože se přiznám, že z hlavy si to nepamatuji. Ale vím, že výdrž je sakra dlouhá – při normálním nošení nemí problém dát více než 25 dní (i když trénujete) a při aktivitě si teď hodinky berou okolo 1,7 % za hodinu. Jde vidět i posun. V květnu na 55 kilometrovém závodě to bylo okolo 2,36 % za hodinu a jde to níž a níž.:-) Samozřejmě se na tom podepisuje i solar, který v létě funguje opravdu výborně.
Vše testováno při spuštění GPS na všechny satelitní systémy + více pásem.
Musím uznat, že ani v zimě se baterka nevybíjela nadměrně
Solar u hodinek konečně funguje tak, abych mohl říct, že to pomáhá a tedy se i vyplatí. Ačkoliv, verze 7X bez solaru neexistuje, a tak nemáte jinou volbu. Byl bych rád, kdyby se tam později dostala funce z cyklopočítače Edge, kde je napsáno, o kolik se výdrž baterie prodloužila díky solaru.
Z odstavců nad tímto vyplývá, že pokud jste stejně líní jako já a chcete něco, co vám vydrží nabité téměř věčnost, tohle je ten pravý přístroj. Spíše se pak stávají situace, kdy chcete spustit aktivitu (třeba po více než 20 dnech nabíjení) a zjistíte, že hodinky mají už jen pár procent. Ale nezoufejte, pokud zrovna nepůjdete aktivitu delší než 10 hodin, i tak to hodinky přežijou.
Na aktualizaci a funkce z hodinek Garmin Forerunner 955 jsme čekali opravdu dlouho. Prvně přišla možnost alfa softwaru pro testování, který jsem musel instalovat sám. No, co si budeme, byl anglicky, měl mouchy a zpomaloval systém. Pak přišla verze 9.24. Opět, byla anglicky, měla mouchy a zpomalovala systém. Až napotřetí přišla opravná aktualizace na češtinu.
Bohužel, čeho si v poslední době všímám je, že hodinky nestíhájí. Pokaždé když ráno vstanu a chci se podívat na spánek, projíždím widgety a hodinky se seknou na pár vteřin, než se rozjedou. Rána mívám podobné, ale reálně se začínám bát, že i Suunto by mohlo být rychlejší.
Myslím si, že jsem dost náročný uživatel na to, abych mohl říct, že běžecké a fitness funkce má prostě Garmin hodně vysoko. Možná nejvýše. Zmíním ty nejdůležitější z mého pohledu:
Pokud byste se chtěli dozvědět něco o wattech, doporučuji se mrknout na tento článek:
29.7.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Běžecký trénink podle wattů (wattmetrů)
Úplně upřímně? Nejvíce řeším kilometry, tepovku, čas... Prostě ten základ. Přístroj za nás nikdy běhat anebo sportovat nebude, a tak to je jen skvělý pomocník na ruce, bez kterého si nedokážu svůj trénink a život představit. Ale nic bájného to určitě není.
Moc rád se při tréninku podívám na nastoupané metry, a když mám puštěnou nějakou trasu (navigaci), neobejdu se bez funkce ClimbPro, která mi ukazuje, kde se v kopci nacházím a kolik jich mám ještě před sebou.
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
Pro mě, jako pro ultraběžce dává smysl mít tyto hodinky z důvodu dlouhé výdrže baterie i na nejlepší nastavení GPS – čili všechny satelity + více pásem anebo jen všechny satelity. Hodinky budou přesně ukazovat, výškové metry, mou rychlost a snad i GAP, který přibude z Garmin Enduro 2. Pevně tomu věřím.:-)
Z fitness funkcí nejvíce používám celonoční měření VST, které se stalo asi nejoblíbenější funkcí. A jednoduchá rada zní, čím více se za noc blížíte stovce, tím je to s vámi lepší. A pokud jste za stovkou, už poznáváte nirvánu. Já mívám okolo 70 ms, kdy vím, že tato hodnota je pro mě ideální pro start produktivního dne, kdy můžu naplno trénovat.
Zvykl jsem si také kontrolovat hodnoty spánku a tepovou frekvenci. U mě platí jednoduchá poučka, když jde tepovka v noci pod 40, je to dobré. Když jde pod 43, můžu jít trénovat a když jde nad 45, buďto jsem něco málo vypil anebo jsem nemocný.
11.8.2020 - Dominik Hok
Dokážou chytré hodinky rozpoznat nakažení koronavirem?
Ano, Sedmičky ve variantě X začínají na nějakých dvaadvaceti tisících... Což je, řekněme si to upřímně, dost. Doma z vás nadšení úplně nebudou, ale věřte mi, že každá kačka za to stojí. Rozhodně s klidným srdcem mohu říct, že Fenix 7X je prozatím nejpřesnější a nejlepší přístroj, co jsem kdy držel v ruce. Ať už, co se tepovky na zápěstí týče, tak GPS měření.
Celkové zhodnocení hodinek :-)
O baterce se snad nemá cenu ani bavit, protože když se řekne Fenix, tak první co mi naskočí, je – Kultovka s velkou výdrží baterie. A u Fenixu 7X poprvé nemusím řešit, jestli mám 20 % a chci se jít na 3 hodiny proběhnout, což je opravdu paráda.
Podtrženo, sečteno, jsem moc rád, že tyto hodinky mohu nosit a využít všech jejich skvělých vlastností. Pokud jste stejní ultrablázni anebo se jen rádi pohybujete dlouho v horách, jsou pro vás tyto hodinky přesně to pravé.
Co si o Fenix 7X myslíte vy s odstupem času?
Mohlo by vás zajímat:
7.4.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Tactix 7 recenze – Co vidíš?
24.1.2022 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Fenix 6 vs. Garmin Fenix 7
18.5.2022 - Dominik Hok
Garmin Epix 2 recenze – Takový displej by ani Lada nenamaloval
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.