Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Edox | Klasické | Potápěčské
Robert Svatý | 2.4.2025 | 8 MIN
Z redakce mi tentokrát přišla nabídka na recenzování nových delfínů, Edox Delfin 53021, a já se musím přiznat, že úplně nadšený ze začátku jsem nebyl. Napsal jsem kamarádům, co za nesmysl mám recenzovat a jak jsou ty hodinky mimo a že nevím, co o nich budu psát. Víc mýlit už jsem se snad nemohl. Po pár dnech musím přiznat, že ty hodinky nejen dávají smysl, ale dokonce jsem si je i dost oblíbil. Vysvětlím postupně.
První je asi dobré si povědět, proč mají strašně cool historii a z čeho vychází. Edox v šedesátých letech (přesněji 1961) představil hodinky, které něco vydrží. A tím "něco" myslím zhruba tak pád z letadla na dno mariánského příkopu při výbuchu atomovky. A když by přeživší švábi chtěli nosit náramkové hodinky, tak by rozhodně mohli nosit právě Delfíny.
7.11.2022 - Agáta Vřeská
Edox Delfin Mecano Automatic recenze – Sportovní skeleton připomínající Defy
Představte si hodinky vašich rodičů nebo prarodičů, které měly plastové sklíčko a voděodolnost zhruba takovou, že když prší, je dobré je mít pro jistotu pod rukávem. Jasně, na světě už byly třeba Blancpain Fifty Fathoms, což byly snad první potápky (1953), ale pořád to byla relativně nová technologie a vyšší voděodolnost a nárazuvzdornost rozhodně nebyla skoro až standardem, jako je tomu dnes. Nechci zacházet úplně do detailů, ale musím říct, že mimo jiné bylo dvojité těsnění v té době zkrátka trochu frajeřinka. Edox tehdy posunul hodinařinu na další level.
7.9.2023 - Aleš Pavelek
Blancpain x Swatch: Bioceramic Scuba Fifty představení
O začátcích značky a její historii si může člověk přečíst všude na internetu a dal by se o tom napsat celý samostatný článek (a taky že ho na našich stránkách máme!).
28.6.2019 - Michal Kočiš
Historie Edox aneb Za vším stojí žena
Co je ale na značce pro mě děsně sympatické, je její nezávislost. Když v sedmdesátých letech přišel na trh quartz a s ním celá quartzová krize (nebo revoluce, nechám na každém z vás), Edox nepadl, značka nešla pod jednu z velkých "Group" jako je třeba Swatch Group, ale vydrželi a zůstali nezávislí až dodnes.
11.8.2023 - Eliška Měrková
Historie quartzových hodinek – Krize nebo revoluce?
A nechci tím říct, že právě třeba Swatch Group je v téhle story padouch a jsem hrozně rád, že zachránili velkou část švýcarské hodinařiny, ale Edox je o to větší hrdina, že to dokázali ustát s omezenými prostředky a nedali se.
22.3.2021 - Eduard Tomas
Swatch – Příběh firmy, která zachránila švýcarské hodinářství
Ronda 515. Pevná luneta. Motýlková spona. Integrovaný náramek. 43 milimetrů průměr bez korunky. 10 milimetrů výška u baterkáčů. A cena lehce přes 20 tisíc. Kdo mě zná, tak ví, že tohle jsou hodnoty, které jdou přesně proti tomu, co já bych si vybral. A přesto... Přesto se mi z naprosto nelogického důvodu po několika dnech nošení líbí. A vysvětlím proč.
Na recenzi jsem si vybral žlutý číselník, protože jednak bude léto a mám pocit, že by to mohl být celkem hit, a jednak mám oblíbenou žlutou košili a žlutou bundu a žluté hodinky ještě nemám. Ono celkově se žluté hodinky a zejména s opravdu žlutým číselníkem hledají dost těžko.
Člověk buď najde Casia, protože Casio má snad všechno, nebo najde G-Shocky, protože jsou to Casia a Casio má snad všechno anebo... Nebo fakt dlouho hledá a nic moc kloudného většinou stejně nenajde. Často se pod žlutou skrývá zlatá nebo třeba jen žlutý náramek. Tady ale Edox šel proti proudu a udělal opravdu žlutý číselník. A nejen že je žlutý, on fakt vypadá i dobře!
Při pohledu shora má nádhernou sytou barvu, která se s úhlem mění až do oranžové. Z nějakého důvodu jsem si u té oranžové vzpomněl na potápky Doxa SUB 200T Professional 804.10.351.10 (název jsem samozřejmě negooglil, ale mám ho v hlavě...). A proč asi? Ony opravdu za správného světla a při správném úhlu připomínají barevně ten číselník.
Zdroj: https://eu.doxawatches.com/
Na Delfínech najdeme pod indexem 12 klasicky logo s nápisem EDOX, nad indexem 6 je nápis DELFIN – THE ORIGINAL a hned pod ním menším písmem THE WATER CHAMPION. Okolo indexu 6 je pak klasicky nápis SWISS MADE, který ukazuje, že hodinky patří mezi nefalšované Švýcary.
17.8.2022 - Eliška Měrková
Edox Neptunian recenze – Božské, ale podceňované?
Indexy jsou aplikované, z bočních čtyř stran leštěné a na vrchní straně indexu je bohatá vrstva luminiscence (přesněji Super-Luminova X1), která zaručí dobrou čitelnost ve tmě i po několika hodinách. Ručky stylem i nátěrem odpovídají indexům a nemám na ně jedinou výtku. Vteřinová ručka luminiscenci nemá, ale kdo ji v noci potřebuje, že?
20.1.2024 - Aleš Pavelek
Edox Neptunian Grande Réserve recenze – Stále božské, ale pro smrtelníky s menším zápěstím
Hodinky mají datumovku na indexu třetí hodiny, která je bohužel v bílé barvě (mám raději, když je v barvě číselníku) a je bez ohraničení. Co mě ale potěšilo je, že index na trojce je sice o malinko menší, ale pořád plnohodnotný s luminiscencí.
Okruží je také ve žluté barvě a má naznačené minuty mezi indexy natištěnými čárkami a pro nás chronoblázny má hezký detail v podobě luminiscenční tečky na každé páté minutě. Mohlo by se to zdát zbytečné, ale když kupuju prémiové hodinky, chci aby každý detail byl dotažený do konce.
Celkové zpracování je na bombastické úrovni. Všechno lícuje, všechno funguje, nikde jsem nenašel žádnou chybu. 10/10 chronobláznů doporučuje!
K čemu by byl hezký číselník, když by nebyl vidět. Anebo hůř! Kdyby nešel dobře vyfotit!!! Tady si to Edox pohlídal a dal na ploché safírové sklíčko vnitřní antireflexní vrstvu. A ne jen jednu, ani trapné dvě, ale rovnou tři. Takhle se dělá sklíčko!
K čemu je antireflex, kromě hezkých fotek? Hodinky se dají číst prakticky z každého úhlu a skoro bych je přirovnal až k olejově plněným. Olejovky budou samozřejmě lepší, ale tohle je fakt blízko. Jestli chronoblázni doporučují číselník, tak tady už omdlévají jak dospívající holky na koncertě One Direction. Nebo jako já na koncertě Avril Lavigne.
Tady jsem měl trochu rozporuplné pocity. Ze začátku jsem bral Delfíny jako potápky a luneta tomu i nasvědčuje. Jenže je pevná, což je pro potápění úplně zbytečné. Odpustím to Delfínům? Jo. Jednak protože jsem je začal vnímat spíš jako sportovní hodinky a jednak ta luneta vypadá fakt nádherně. Z neleštěné (možná pískované? Nevím. Nikde jsem to nenašel) nižší vrstvy vystupují leštěné vrstvy, které střídají rovné indexy a čísla.
Hůř se to vysvětluje, ale doporučuji vidět naživo. Tohle je lahůdka. Navíc luneta není klasicky kruhovitá, ale je to dvanácti-úhelník. Zajímavý detail, který rozhodně nikdo nepřehlédne.
Mezi lunetou a pouzdrem je pak malá mezírka. Tady bych se jen bál, že se bude držet prach a nepořádek a doporučil bych hodinky jednou za čas vyčistit. Na hodinky to vliv nemá, ale asi bych nechtěl nosit špínu na ruce.
Nožky jsou krátké a lehoučce se svažují k ruce. Díky tomu je nositelnost hodinek relativně dobrá i přes jejich větší průměr. Okolo šroubovací korunky je pak ochrana, kterou u tohohle typu hodinek považuji za výhodu. Design to nijak nekazí a funguje to, jak má. Dýnko je šroubovací s logem a různými nápisy, což bych u quartzových sportovních hodinek s Rondou i tak nějak čekal.
Doteď jsem hodinky prakticky jen vyzdvihoval, ale tady mám výtku. Ne snad ke quartzu, ten mi tady naopak dává extrémně smysl, protože odolává nárazům, je přesný a díky němu máme nižší pouzdro. U sportovních hodinek bych já osobně asi quartz volil raději než mechaniku.
29.5.2023 - Eliška Měrková
Quartzové hodinky – Jak fungují a jak si stojí oproti mechanikám?
Moje výtka směřuje ke konkrétnímu typu strojku. Ronda 515. Proboha proč? Za tu cenu bych očekával něco, co bude mít ukazatel slabé baterie nebo alespoň přesnost lepší než -10/ +20 sekund za měsíc. Navíc s použitou baterií se bavíme o výdrži něco mezi dvěma a necelými čtyřmi lety. Myslím, že Edox mohl použít alespoň Rondu 585 nebo ještě lépe strojky od ETA, které jsou přesnější a na baterii vydrží déle.
Ale abych použitý strojek jen nekritizoval, tak musím uznat, že je to alespoň levný a stále ještě kvalitní švýcarský strojek. Pokud budu s hodinkami jezdit na kole nebo s nimi cokoliv provedu (což je u sportovních hodinek klidně možné), tak mě výměna nebude stát ledvinu, ale pár desítek euro. Indexy pak trefuje strojek spolehlivě... Spolehlivě, jako když jdu do hospody a řeknu, že se vrátím za hodinu. Spolehlivě se mi to moc nedaří.
Náramek je tříčlánkový, leštěný. Krajní články jsou zhruba poloviční oproti prostřednímu, který je vylisovanou čarou opticky rozdělený na dvě poloviny. Zpracování je na vysoké úrovni a prostřední článek dělá náramek pocitově tak trochu masivnější. Nejsou to giganti typu Invicta Gladiator, ale pro někoho, kdo má tenhle styl rád, ale nepotřebuje nutně posilovat levačku, je to dobrá volba. Ke sportovnímu stylu hodinek to sedí.
Spona je motýlková. Opravdu dobře zpracovaná s lehkým převisem na jedné straně s logem, který překrývá druhou část bez loga a vypadá to fakt dobře. Jen ten motýlek... Musím přiznat, že jsem neměl ani jednou problém s nošením a že velikost i ohebnost náramku je fajn, ale pokud by mi vlivem sportu natekla ruka, asi bych ten náramek vztekem vyhodil do prvního koše, zpracování nezpracování.
Prostě u sportovních hodinek by měla být překlápěcí spona, a to ještě ideálně s pojistkou, protože při jízdě na kole v lese bych fakt nechtěl, aby se mi hodinky otevřely a spadly mi z ruky a já je pak lovil někde mezi listím a veverkami. A asi se to nestane, ale u hodinek mi jde hodně o pocit a tady bych byl trochu nervózní.
Nejspíš bych je doporučil někomu, kdo už hodinky nosí a kdo chce kvalitního Švýcara na letní sporty. S Delfínama na ruce můžu jít do vody, na kolo, na rogalo, na bungee, zajít si na golf, střílet ze samopalu a porvat se v hospodě (poslední aktivitu výrazně nedoporučuji). Vzal bych si je na týden s přáteli na chatě. Dají se bezpečně nosit s tričkem a k džínům. Do kanclu bych je asi nebral – jednak se moc nevejdou pod manžetu košile a jednak to není úplně styl k saku.
Jsou to potápky? Ne. Jsou to úžasně praktické a hezké sportovní hodinky, které si oblíbíte a až budete u moře srkat brčkem tequillu sunrise s paraplíčkem, budou vám ladit.
Navíc patří mezi nejlevnější Edoxy v nabídce, a tak má člověk fakt skvělé hodinky od značky, která má jméno, ale nemusí si kvůli nim brát druhou hypotéku.
Budou to hodinky pro člověka, který jiné nemá? Můžou být, proč ne. Univerzální a spolehlivé jsou na to dost. Ale předpokládám, že spíš budou figurovat jako doplněk sbírky. Na druhou stranu si dokážu představit, že pro někoho, kdo chce nosit kvalitní hodinky a zároveň hodně sportuje, můžou být Delfíni naprosto ideální volbou. V tomhle případě jako vždy platí "sto lidí, sto chutí" a "mazej je vyzkoušet na prodejnu, ať víš, jak ti sednou".
Konkurenci jsem si nechal na konec, protože jsem žádnou plnohodnotnou nenašel. Napadly mě Maurice Lacroix Aikon, napadly mě Casio G-Shock GA-B2100C-9AER, napadly mě Tag Heuer Aquaracer, napadly mě Alpina Alpiner Extreme, ale všechny mi přišly tolik odlišné, že jsem je ani neporovnával detailněji.
Nabídka Delfínů je široká. Od skeletonů, přes chrona, automaty, quartzy, hodinky na pryži i na oceli. Pokud budu brát jen tento quartzový model, osobně bych hodně zvažoval právě tuto recenzovanou žlutou variantu na oceli (anebo oranžovou na pryži), i když naprosto upřímně – žádná varianta není vyloženě špatně a člověk prostě nemůže sáhnout vedle. Záleží na vkusu, preferencích a hodinkách, které už jsou ve sbírce.
Zdroje fotografií: Hodinky 365, oficiální fotky výrobce
Mohlo by vás dále zajímat:
22.7.2024 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Pánské potápěčské hodinky
31.3.2025 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Každodenní hodinky
14.5.2024 - Agáta Vřeská
Fotogalerie sportovních hodinek EDOX
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.