» Blog » Coros

Coros Pace PRO recenze – Jiné tělo, stejná duše

Tagy: Recenze | Coros | Chytré

Matěj Urbaczka | 4.12.2024 | 9 MIN | 13x komentář

Coros Pace PRO je nejnovější přírůstek do této aerodynamické řady. Kromě toho je taky úplně jiný než všechny předchozí modely, ale přitom si zachovává stejnou duši.

Rozpaky, husí kůže, nervozita. Asi takové pocity jsem měl, když jsem poprvé viděl hodinky na webu. A paradoxně úplně stejné pocity jsem měl, když jsem hodinky poprvé chytil do ruky. Ne, hodinky nejsou špatné, jen jsou jiné. Co na nich zaujme?

  • 46mm plastové pouzdro se silikonovým řemenem
  • 1,3" AMOLED displej (první v řadách Corosu)
  • 20 dní výdrž baterie v režimu smartwatche
  • všechny dostupné senzory a měření od Corosu
  • hudební úložiště a offline mapové podklady

46mm pouzdro se silikonem

Coros se vrátil ke kořenům nejstarších Pace a k tomu lehce zkopíroval další firmy (vím, že není moc co vymýšlet, ale...). Poprvé, když jsem chytl Pace PRO do ruky, jsem měl pocit, že držím hodinky mně známé, se kterými už jsem nějakou dobu strávil. Ten pocit jsem měl přesně 20 hodin, než jsem na to přišel. Pouzdro se totiž náramně podobá modelu Garmin Forerunner 945, se kterými jsem pár tisíc kiláků dal.

Pouzdro má totiž 46 milimetrů, je celoplastové a po bocích má lehký "U" profil s drážkováním. Stejně jako zmiňované Forerunnery. Jediným rozdílem je, že Coros zůstal u dvou ovládacích prvků – korunka na 2. pozici a tlačítko na pozici 4. Tlačítko je z plastu, ale korunka se dočkala upgradu a je z oceli, což je příjemná změna.

Poudro mi přijde na ruce trošku vachrlaté. Jednak asi z důvodu "přesně nepřesné" plochy snímače tepovky (akorát tak velká, aby se hodinky na ruce viklaly a ne pořádně držely), a jednak z důvodu nového typu řemenu. Než se ale k řemenu dostanu, proberu poslední změnu na pouzdře – nabíjecí port.

Coros se totiž vykašlal na nabíjecí kabel a dodává k hodinkám jen jakousi redukci ke klasickému USB-C kabelu. To znamená, že do hodinek nacvaknete redukci a připojíte jakýmkoli USB-C kabelem. Vychytávka je to solidní, ano, ale obávám se, že spousta lidí tu redukci ztratí (i když k tomu dostanete pouzdro na redukci, které si můžete připnout na klíče jako klíčenku – dobrý retro, co?).

Kromě toho, že by se redukce mohla ztratit, je tu ještě jeden průšvih. Tato redukce není kompatibilní se staršími hodinkami od Corosu a stejně tak se staršími kabely. Kabel tam o kousek nevleze a musel by se ořezat materiál okolo portů. Já se ptám proč? :-(

Silikonový řemen je pak "integrován až do pouzdra" a je opatřen rychlostěžejkami o šířce 22 mm a typu Quick Release. Nevím, jestli je úplně šťastné to pevné zakončení, protože se kvůli tomu hodinky úplně neobepnou kolem ruky a užší zápěstí mohou mít problémy s nepřesností měření. Nicméně, vždycky tam lze strčit neoriginál nylon či silikon, co "padá" rovně dolů a nemá žádné zakončení. Abych neházel jen špínu, řemínek je solidně odvětraný a líbí se mi úkos na jeho konci.

Na nylonu za mě hodinky vypadají lépe

Na nylonu za mě hodinky vypadají lépe.

Kromě první generace měly všechny další možnost koupě modelu Pace na nylonu. Zde to záhadně zmizelo a nylon si musíte dokoupit mimo základní set. Za mě je to tak trošku špatný návrat ke kořenům, protože nylon a Coros Pace jde dohromady asi jako pivo a Češi. Nejvíce paradoxní je to, že na svých ofiko stránkách uvádí dokonce váhu s nylonovým řemínkem, i když si ho k němu můžete max dokoupit. Mimochodem, váha s nylonem je 37 g a se silikonem 49 g. Obě váhy jsou za mě více než v pohodě na celodenní nošení a sport.

Coros poprvé implementoval AMOLED

Tak už došlo i na Coros. První hodinky s AMOLED displejem jsou na světě. Coros osadil nové Pace PRO AMOLED displejem o velikosti 1,3" s rozlišením 416 x 416 pixelů. Sklíčko nechal kvůli váze a ceně minerální (Gorila Glass), což neberu jako špatnou volbu na tento typ hodinek.

Displej je díky 1500 nitům krásně čitelný na přímém slunci a při sportovní aktivitě ani mimo ni jsem s displejem neměl sebemenší problém. Líbí se mi, že alespoň trošku zamakali i na ikonách v menu, které jsou hezčí a trošku více přizpůsobené pro AMOLED. To je za mě pecka.

Jediné, co mě štve, je možnost nastavení módu nerušit jen v telefonu, pokud chceme mód nerušit přes noc. Pokud chceme mód nerušit přes den, dá se to nastavit, ač krkolomně, v hodinkách. Ale pokud chcete tento mód každý den ve stejnou dobu, není jiné možnosti než jít do telefonu, nastavit to zde, a pak přenést do hodinek.

Jinak je vše dobré, menu zůstalo stejně uspořádané, a tak se člověk nemůže ztratit.

Senzory – Typický Coros posledních let

Hodinky se senzorovou výbavou úplně na vše? Máte to mít – barometr, akcelerometr, gyroskop, kompas, optický snímač tepové frekvence, teploměr, pulzní oxymetr, EKG a dvoupásmová GPS.

U EKG si je třeba říct, že nefunguje například jako u Applu nebo Samsungu, ale pouze nám přesněji vyčíslí hodnotu variability srdečního tepu. I toto je podstatné, ale řekl bych, že spousta lidí by raději to klasické EKG.

Kdybych se měl podívat na přesnost hodinek, tak jedna jediná věta, která celou přesnost shrne, je tato: "Typický Coros." Hodinky jsou totiž děsné v přesnosti tepové frekvence a 3x za jeden trénink mi vypadla GPS, která není až tak nepřesná, ale někdy dělá neplechu... Počítám, že na začátku roku 2025 bude vše exaktně přesné, stejně jako tomu bylo u modelů Apex 2 a Apex 2 PRO.

Fialová – Polar H10, Modrá – Coros Pace PRO

Fialová – Polar H10, modrá – Coros Pace PRO.

Z grafu lze vidět, že některé hodnoty jsou úplně mimo. Paradoxní je, že jsou mimo všechny hodnoty, kdy jsem běžel z kopce. U intervalů je to relativně v pohodě, ale zbytek je čiré zoufalství. Obávám se ale, že za to může i řemínek, který prostě odstává z ruky. Nicméně, potvrdilo se, že průšvih je pokaždé, když člověk běží z kopce (nehledě na řemínek či terén).

Fialová – Garmin Fenix 8, 51 mm, modrá – Coros Pace PRO

Fialová – Garmin Fenix 8, 51 mm, modrá – Coros Pace PRO.

Takovéto "zuby" dělá Coros skoro na každém výběhu. Jak můžete vidět, celá trasa krásně sedí a kopíruje Garmin, ale najednou to vždycky uskočí. Věřím, že to je pouze hardwarová záležitost, a tak očekávám brzy aktualizaci.

Pokud chcete mrknout na srovnání wattů z hodinek se Strydem, tak tady je. Mimochodem, Coros by měl používat velice podobné algoritmy jako právě Stryd.

Fialová – Stryd, modrá – Coros Pace PRO

Fialová – Stryd, modrá – Coros Pace PRO.

Výdrž baterie větší než u transflektivního modelu

Coros je na baterky solidní kanonýr. Umí celkem slušně optimalizovat systém a dosáhnout dechberoucích výdrží. Malá kaňka je to, že výdrže jsou vyjádřeny pouze s měřením tepu co 10 minut, ale i to se dá přežít. Jaká je tedy výdrž?

Coros Pace 3
Coros Pace PRO
V režimu smartwatche
15 dní
20 dní (6 dní)
Příjem signálu GPS
38 hod.
-
Příjem všech satelitů
25 hod.
38 hod (28 hod)
Příjem všech satelitů (multi-frequency)
15 hod.
31 hod (24 hod)
Příjem všech satelitů + hudba
7 hod.

12 hod (10 hod)

Pro porovnání jsem do tabulky zahrnul také Coros Pace 3. A vidíme, že Pace PRO vyhrává v každé kategorii o několik hodin. Čísla v závorce u PROček jsou pak výdrže s always-on displejem.

Za mě jsou hodnoty v pohodě, nejsou nijak přepálené a podle používání se celkem shodují s realitou.

Hodinky jako stvořené pro sport

Hodinky pravděpodobně uspokojí každého milovníka sportovních aktivit. A je jedno, jestli budou outdoorové nebo indoorové. Z těch podstatných tam za mě chybí například skialpinismus či třeba bouldering, který je teď v módě. Pokud vám tyto sporty chybí až moc, můžete si je vytvořit přes "custom sports" na telefonu, vybrat si pro ně ikonku a nadefinovat datová pole. Mně v hodinkách chyběla koloběžka, tak jsem to ihned napravil.

Líbí se mi, že Coros, pokud udělá nějakou aktivitu, vždy tam je něco navíc pro člověka a nikdy to není jen čas, tepovka a kalorie. Například u cvičení si vždy můžete vybrat, kterou část těla aktuálně cvičíte a hodinky vám počítají sady.

A jak už víme, u běhu jsou hodinky nabité metrikami, ve kterých se můžete rochnit, jak dlouho jen budete chtít. Všiml jsem si ale, že u trailového běhu je ze začátku zapnutá 3D vzdálenost, která většinou hodně zkresluje celkovou vzdálenost – tak to ze startu doporučuji vypnout.

Screeny z aplikace v telefonu. Toto můžete vidět ve větším i na PC

Screeny z aplikace v telefonu. Toto můžete vidět ve větším i na PC.

Po vzoru Polaru vytvořil i Coros své testovací centrum, kde můžete vybrat aktuálně ze tří testů:

  1. Running Fitness test – vypočítá hodnotu VO2 Max (brutální testík)
  2. Cycling FTP test – vypočítá hodnotu vaší funkční limitní hodnoty výkonu
  3. Running Form test – hodnotí ekonomiku a styl běhu (zapotřebí je Coros POD 1 nebo 2)

Mapové podklady s navigací

Coros si samozřejmě nenechal ujít šanci a do modelu s AMOLEDem šoupnul mapové podklady. Na tomto displeji totiž mapové podklady vyniknou prostě a jednoduše nejlépe.

Coros používá (prozatím) základní mapy od OpenStreetMap, které obsahují veškeré křižovatky, vrstevnice a lesní cestičky, ale (prozatím) neobsahují žádné názvy ulic, kopců atp. Proč píšu ty závorky? Teoreticky by měl na začátku roku vyjít update, kde by se mapové podklady měly aktualizovat právě o tyto informace, což by bylo skvělé.

Navigační schopnost samotné mapy nemají (nemůžete označit bod v mapě a nechat se navigovat), ale nahrát GPX soubor samozřejmě můžete. Buďto můžete využít mapový manažer přímo v Coros App, anebo jakoukoli appku třetí strany.

Mapy do Corosu pak můžete stáhnout buďto pomocí PC, kde to je trošku rychlejší, anebo přímo v telefonu. Místo na mapy je pak 32 gb, které je spojené s hudbou.

Fitness metriky – Stále stejná a kvalitní klasika

Coros je jako fitness monitor úplně v pohodě. Najdete zde totiž vše, co potřebujete, abyste si udrželi zdraví a popřípadě zjistili nějaké neduhy. Máme zde kroky, kalorie, tepovku 24/7, noční variabilitu srdečního tepu a třeba stres či vystoupaná patra.

U nočního VSTčka mi Corosy ukazují trošku více než Garminy. Já to beru dobře, protože bych byl radši, ale nejde tak o jedno samostatné číslo jako o trend variability, který se dá dlouhodobě pozorovat.

Ještě se trošku zastavím u spánku. Ten je u Corosu zpracován solidně, jen Coros je jeden z mála, který nedává číselné ohodnocení spánku od 0 do 100, ale vše vám rozepíše v hodnotách. Taktéž je škoda, že v hodinkách vidíte jen čas ve fázích, slovní ohodnocení a nevíte, co je dobře a co je špatně. Na to musíte do appky, kde vám to celkem slušně vysvětlí.

Kdyby se to dalo zobrazit v hodinkách, alespoň v nějaké zkrácené formě, bylo by to super. V hodinkách vidíte jen "Fair" a je celkem neFair, že nevíte, proč to je jen Fair.

Chytré funkce – Pomálu, ale postačí

Coros nebyl nikdy označován za chytrolína, a proto jde zde omezený počet chytrých funkcí. Máme zde tedy notifikace, hudební úložiště 32 gb společné s mapami, budíky, budík na šlofíka, stopky, metronom, řízení kamery GoPro anebo Insta360. Závratnou novinku pro Coros je funkce najít můj telefon.

Ano, není toho mnoho, ale pro sportovní chytré hodinky to absolutně stačí, protože vás další blbinky nerozptylují a můžete se plně zaměřit na výkon. Což je za mě asi důležitější než chytré funkce.

AMOLEDí prvotina od Corosu se nakonec povedla

Na začátku recenze se mohlo zdát, že hodinky moc nemusím a celá recenze se ponese v negativním duchu. Ale opak je pravdou. Za mě jsou to jedny z nejpovedenějších hodinek od Corosu, které můžou přitáhnout spousty očí právě na AMOLED displej, který masa vyžaduje. Já bych uvažoval spíše o modelu Apex 2 či Apex 2 PRO, ale i tak si Coros Pace PRO získal místo v mém hodinářském srdíčku.

Nejvíce oceňuji výdrž baterie, rychlost systému a "corosovskou přesnost", u které očekávám, že opět přijde o něco později... Coros se jednoduše přidal k dalším závodníkům o nejlepší sporttester střední třídy.

Proto bych doporučil jako kvalitní alternativu hodinky Garmin Forerunner 265, Polar Vantage M3 a taky Suunto Race S. Všechny alternativy mají vždy něco navíc a někdy taky něco "namíň". Polar, Suunto a Coros jsou velice podobné, Garmin přidává platbu kartou a ubírá mapové podklady, ale všechny modely mají své kouzlo.

Jak se vám nové Coros Pace PRO Líbí?

Zdroje fotek: oficiální foto výrobce, screenshoty z osobní aplikace Coros App.

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Pavelpřed 51 dny, reagovat
Kdy se očekává prodej u vás?
Dominik Hokpřed 51 dny
Zatím k tomu nemáme bližší info, ale snad se to brzy změní.
Romanpřed 51 dny, reagovat
Používám je něco přes 6 týdnů a je to fakt super kousek. Trochu mi chybí jistota safírového skla, ale v tý cenovce je to pochopitelný. Vždycky jsem se na krev zastával MIP, ale ten Amoled má něco do sebe :D Těším se až jednou vyjde i nějakej ten odolnější Amoled Apex.
Dominik Hokpřed 51 dny
Zdravím, Romane. Jsem trochu zmatený - máte asi na mysli Pace 3 a ne nově vydané Pace Pro, ne?
Romanpřed 50 dny
https://www.facebook.com/share/p/iJFxrp88dCym5GoX/ tu jsou kdyžtak nějaké ty dojmy a fotky, pokud by to někdo nemohl vydržet ????
Romanpřed 51 dny, reagovat
Mám na mysli Pace Pro :D
Pavelpřed 51 dny
Ty klikaři, krása
Mojmírpřed 48 dny
No teda. Ten ciferník, ten je. Hnusnej!
Matěj Urbaczkapřed 47 dny
Romane, zajímavá kombinace analogu s digitálem! :-)
Radekpřed 51 dny, reagovat
Dobry den, bude video recenze v nejblizsi dobe? Dekuji
Dominik Hokpřed 51 dny
Zdravím, teď jsme vydali představení, recenzi zatím nejsem schopný říct. :/
Mirindapřed 50 dny, reagovat
Tak,že by konečně něco co vyřeší můj problém které garminy vybrat? sem s nima .
Amadepřed 47 dny, reagovat
S Coros Pace3 som spokojny. Hlavne pre jednoduchost ovladania, lebo 5 gombikov na Garminoch - tak to sorry. A jedine co ma na Corosoch sklamalo je transflexivny displej a jeho slaba viditelnost a zacal som sa obzerat po hodinkach s OLED dislplejom. A zrazu..... Coros Pace Pro...

Hodinky zmíněné v článku

9 990 Kč očekávaná novinka
Novinka Prosinec
9 990 Kč nedostupné
Novinka Listopad
9 990 Kč nedostupné

Kontakty

tel: 800 365 365
Volejte zdarma Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h
info@hodinky-365.cz
Ptejte se. Rádi Vám poradíme a pomůžeme.

Naše prodejna v Ostravě

Sirotčí 10, Ostrava
Otevřeno Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h Prodejna ve dnech Vánočních svátků uzavřená
FacebookInstagramYouTube

Bezpečný nákup a nadstandardní servis pro naše zákazníky

dTest
důvěrobody Spokojenost našich zákazníků ověřena! dTest certifikace obchodních podmínek. Certifikát bezpečného nákupu. Premium Service k hodinkám nad 2000 Kč zdarma. 365 dní na vrácení nepoužitého zboží. Akceptuje úhradu pomocí platební karty. Volejte ZDARMA
na 800 365 365
(Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h)
Opravy hodinek od vyučeného hodináře. Hodinky, které jsou skladem a vy je objednáte do 13h dostanete další pracovní den.