Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Coros | Chytré
Matěj Urbaczka | 18.5.2023 | 9 MIN | 36x komentář
Hodinky horského původu se silnou běžeckou duší. I takto by se daly nazvat nové modely Coros Apex 2 a Apex 2 PRO. Další přirovnání by mohlo být – jeden za 18 a druhý bez dvou za 20.
Nebudu to na začátek moc obkecávat. Stále stejný typ hodinek Coros. Čistokrevný sporttester, corosovská rozpačitost v přesnosti, úžasné metriky běhu. A to platí u obou modelů. Jo a také stále ani jeden z modelů není česky.
1.11.2021 - Matěj Urbaczka
Coros Apex Pro recenze – Pár kroků od dokonalosti
Pojďme se mrknout na společné rysy obou modelů:
Co má navíc Coros Apex Pro 2:
No a teď se na to podíváme pořádně.
Pokud se podíváte na pouzdro těchto hodinek, jednoznačně vidíte sourozence, kteří si jsou podobní jako vejce vejci, jen jsou o pár let od sebe. Apex 2 má rozměry 43,0 x 42,8 x 12,8 mm a jeho starší brácha má 46,1 x 46,5 x 14,38 mm. Rozměry jsou celkem střízlivé, jen u většího modelu mi hodinky přijdou dosti vysoké. Váha modelů je pak 42 g pro menší a 53 g pro větší. Když jsem v noci spal s oběmi modely, ani jeden jsem necítil a chvíli jsem nad ránem uvažoval, jestli jsem si je na noc dal anebo ne.
Po designové stránce je to skvěle odvedená práce. Minimalistické pouzdro, které je tvořeno z tvrzeného plastu doplněného o titan na lunetě a dýnku. U většího modelu najdeme na lunetě 7 lehkých drážek a název Coros na pravé straně u číslice 9. Na menším modelu je luneta čistá a mezi ní a displejem je bílý pruh taktéž s názvem firmy.
Pro nižší model novinkou, pro vyšší model stálicí je pak ovládání. To je teď řešeno stejně – dvěma tlačítky a jednou kourunkou uprostřed na levé či pravé straně pouzdra. Záleží totiž, jak si model otočíte. Ovládání je hodně intuitivní a práce s korunkou je prostě paráda. Ale o tom až v jiné kapitole.
Posledním bodem designu je řemínek. Ten je u všech modelů v základu nylonový, opatřený rychlostěžejkami Quick Release. Menší model má 20 mm rozteč a větší 22 mm. Dá se samozřejmě vyměnit za jiný, ale nevidím důvod, proč to dělat. Je měkký, pohodlný a díky systému zapínání z jedné strany i skvěle ovladatelný. Já nosím model se šedým nylonem s červeným a bílým lemování po stranách. Uprostřed řemínku je pak hashtag #exploreperfection, což beru jako pěkný designový prvek.
12.1.2023 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Forerunner 955 vs. Coros Apex 2 PRO
Malý edit: Řemínek je v pohodě, ale tím, že se upíná pouze z jedné strany, zdá se mi, že hodinky více skáčou na ruce a měření tepu sem tam trošku přeskakuje.:-)
3.2.2023 - Matěj Urbaczka
Coros Apex 2 PRO Kilian Jornet Edition – Aneb od mistra pro vás
Nevím proč, ale zdá se mi, že tento displej je dokonce čitelnější než ten od Garminu. Nevím, jestli to dělá vrstva solaru, ale Coros co se displeje týče, vyhrává. Menší displej má rozlišení 240 x 240 pixelů s velikostí 1,2". Větší kousek má pochopitelně i větší displej – 260 x 260 pixelů a 1,3".
Displej Apex 2
Luneta je nad sklíčkem maximálně milimetr, takže bych doporučil ochrannou fólii anebo sklíčko.
Novinkou je pro hodinky možnost ovládání jak superparádní korunkou (to už tu bylo) tak dotykovým displejem, který si můžete nechat spuštěný i pro veškeré funkce. Ačkoliv, když si najedete na jakýkoli widget, tak musíte potvrdit jeho otevření korunkou, což je otrava. To stejné se pak děje v menu. Takže mám spuštěný dotyk jen na volbu "map only"... Toto už se ale do Corosu dostalo před nějakou dobou, i do starších zařízení.
Displej Apex 2 Pro
Chybí také magic touch, kdy se aktivoval dotykáč jen na grafech ve widgetu anebo právě na mapových podkladech. Tohle mi od Corosu přijde jako krok zpět.
Chamonix Mont Blanc edition je opravdu pěkná
Korunka je ale stále pohodlný ovládací prvek a je tak citlivá na dotyk, že doporučuji použít zámek, aby se vám stále nepřehazovaly obrazovky.
Senzorově je to taková outdoorová klasika. Barometr, gyroskop, akcelerometr, kompas, teploměr, GPS přijímač, pulzní oxymetr a snímač tepovky. Nadstandardní je senzor EKG, který Coros využívá k měření variability srdečního tepu.
Rozdíl mezi verzí PRO a klasickou je tedy GPS modul, kdy klasika umí všechny satelity a PRO verze má duální GNSS. Nejvíce jsem testoval Apex 2 PRO, kde je stejný čip jako v Apex 2 a testoval jsem možnost bez dual-bandu, ať simuluji i hodinky bez přízviska "PRO".
První testování proběhlo na kole, kdy jsem se jel projet na gravelu. Bedlivě jsem sledoval kilometry a ono to sedělo. Největší rozdíl začal, když jsem stoupal kopce, ale stále se to na 20 kilometrech vlezlo do rozmezí sta metrů, což je opravdu v pohodě. A musím pochválit Apexy, že mají vyhlazenější křivky než Garmin.
Modrá – Coros Apex 2 PRO, fialová – Garmin Fenix 7X
I na fotce lze vidět, že Garmin sem tam "kličkuje", kdežto Coros si jede přímé linie.
Jelikož jsem neměl hrudní pás, tepovka byla více nez úsměvná. První chybu udělaly moje Fenixy a druhou pak Corosy. No, mrkněte sami
Modrá – Coros, fialová – Garmin
Jednoduše řečeno, ty brutální propady jsou chybné. Ta prostřední část byla "kofola pauza".
Stále beru, že nejlepší zkouška je závod. A tak jsem taky pojal otestování tepovky a GPS přímo v akci. Tentokráte už i se snímačem tepové frekvence, připojenému ke Garmin Fenix 7X (hrudní snímač Polar H10).
Modrá – Coros Apex 2 Pro, fialová – Garmin Fenix 7X
V tomhle místě jsem probíhal podjezdem pod vlakovou tratí a Corosy tu linii mají prostě čistější.
Modrá – Coros Apex 2 Pro, fialová – Garmin Fenix 7X
Zde je také vidět, že Coros hezky kopíruje mou cestu (tady už jsem se trápil) a Garmin mi to naznačuje proběhem těšínských jatek.
Jelikož závod byl štafetový, naskytla se mi možnost otestovat hodinky na dvou úsecích, kdy druhý byl v celkem nekompromisním trailu. Tam už převaha Corosu nebyla taková a někde mu to uteklo, a proto měl o trošku menší kilometry než Garmin. Ale opět nic podstatného. V lese bych ale doporučil dát dual-band.
Žlutá – Coros Apex 2 Pro, červená – Garmin Fenix 7X
Tady si to ještě Garmin s Corosem tu přesnost a cestu mezi lajnami tak nějak měnili.
Žlutá – Coros Apex 2 Pro, červená – Garmin Fenix 7X
A tady už jde vidět, že Coros trasu trošku podběhl, což pak pokračovala i v dalším úseku. Stále ale nevidím velké rozdíly, a tak za mě super.
Pokud chcete mít přehled i o tepové frekvencí, tak tam se asi budu opakovat, ale pokud prostě nemáte připojený hrudní pás, tak s přesností počítat nemůžete. Nechám tady jen porovnání grafů hodinky vs. hruďák, ale počítám, že asi žádný snímač by nepracoval tak jako hrudní pás.
Modrá – Coros, fialová – Polar H10. Trailový úsek
Na začátku se celkem chytal, kdy to bylo ještě po asfaltu, pak přišly otřesy, přechody do chůze a tam byl konec.
Modrá – Coros, fialová – Polar H10. Asfalt
Na asfaltu je to už o poznání lepší. Škoda toho konce, kde lze vidět propad. Všechno bylo ale ve vysokém tempu, a tak se opravdu není čemu divit.
Modrá - Apex PRO 2, Fialová - Apex 2, Béžová - Garmin Fenix 7X
Jde vidět, že Garmin je zkalibrovaný tak, aby ukazoval vyšší čísla wattáže a oba Corosy ukazují téměř shodně.
Ne, nečekejte žádné pouštění draků, houpání se na houpačce a další blbosti. Coros má všechny sportovní režimy speciální a všechny k věci. Takže hodinky obsahují 27 sportovních aktivit ze kterých si rozhodně vyberete.
Největším rozdílem je tedy aktivit Multi-Pitch, která by mohla být teoreticky stěžejní pro lezce. V aktivitě si můžete navolit, jestli lezete v ledu, na skalách a na kolik délek lezete. Nastavujete si také, jestli jdete ke stěně, lezete anebo sestupujete. Takže lezci, pokud jim záleží na této aktivitě, musí jít do PRO modelu.
Jinak co se týče veškerých fíčur pro běh, jsou tam. Od začátku je tam nastavený přepočet tempa na rovinu, kolika procentní kopec právě stoupáte, tréninkové zatížení a další důležité metriky.
Vyhodnocení v Coros Hub na PC
U Corosu nebylo pochyb, že se baterií nenechají zahanbit. Údaje s hvězdičkou jsou při solárním dobíjení. Dáme to tedy přehledně do tabulky:
| Coros Apex PRO 2 | Coros Apex 2 | Garmin Fenix 7X |
Režim chytrých hodinek | 30 dní | 17 dní | 28 dní / *37 dní |
Úsporný režim | - | - | 90 dní / *1 rok |
GPS | 75 hod. | 45 hod. | 89 hod. / *122 hod. |
Všechny navigační systémy | 45 hod. | 30 hod. | 63 hod. / *77 hod. |
Všechny navigační systémy + multifrekvenční příjem | 26 hod. | - | 36 hod. / *41 hod. |
UltraTrac | - | - | 213 hod. / *578 hod. |
Expediční režim | - | - | 62 dní / *139 dní |
Co se baterie týče, opravdu nemám co vytknout a to, co je psáno, to je i dáno. Jediná výtka Corosu je ta, že v základu má nastavené měření tepu po 10 minutách mimo sportovní aktivitu a data tabulce jsou právě ta se sníženým měřením. Pokud zapnete full měření, sníží se výdrž plus mínus o třetinu.
U obou hodinek jsou mapové podklady, což je super. U Apex 2 PRO jsou předinstalované mapy celého světa a můžete si stáhnout topografické mapy určitého regionu. U Apexu 2 musíte instalovat vše, přednahrané není vůbec nic. Co se týče podrobnosti, mapy nemají místní názvy atp., ale i tak se v nich člověk dokáže vyznat.
Nahrání map funguje přes mapový manager přímo v aplikaci, což je super věc, která hodně zjednodušuje celý proces. Prostě si jen vyberete území, na které kliknete a stáhnete jej. Aplikace vám dokonce ukáže i kolik místa ještě v hodinkách máte.
Mapy na Apex 2
Co mě ale zaráží, jsou navigační schopnosti. A to na všech hodinkách od Corosu. Je zvláštní, že jsem si toho nikdy nevšiml, ale bude to asi tím, že jsem je vždycky nosil jen jako druhé zařízení. Pokud se necháte Corosem navigovat, bohužel vás neupozorní na žádnou odbočku ani nic takového. Což beru jako takový základ navigace – navigovat. Je to trošku smůla, ale alespoň vás zvládne upozornit, když jste mimo vyznačenou cestu.
Coros se snaží jít s dobou a do svých zařízení přidal hudbu. Bohužel, zatím nestihl přidat žádnou streamovací službu, a tak musíme písničky nahrávat růčo přes PC.
Dalšími chytrými funkcemi jsou budík, stopky, ovládání GoPro kamery, kompas anebo třeba můžete mrknout, kolik satelitů je nad vámi. Samozřejmostí je pak zobrazení notifikací. Ty jsou hodně rychlé a fungují dobře. Jen na ně nejde nijak reagovat.
Celkem se těším, jestli někdy Coros přidá i platbu kartou anebo nějaké další městské fíčurky, ale uvidíme, jestli se tímto směrem někdy vydá...
Z toho základu tady máme tepovku přes celý den, kroky, kalorie a rozsáhlý monitoring spánku. Prostě to, co ke každodennímu životu potřebujete. Rozšíření zde příchází v podobě EKG senzoru, který se zde používá k měření variability srdečního tepu. Nedostanete ale bohužel hodnotu v milisekundách (jak bychom asi všichni chtěli), ale dostanete číslo od 0 do 100, jak na tom jste.
81-100: Vynikající, uvolněný
51-80: Vysoké, pod mírným fyzickým či psychickým tlakem
21-50: Střední, pod středním fyzickým či psychickým tlakem
1-20: Nízké, pod značným fyzickým či psychickým tlakem
Coros hodně zamakal a je vidět, že aktualizacemi a vylepšenou GPSkou udělal model, který opravdu stojí za to a hodinky ode mě dostávají nálepku "špičkový sporttester". Přesnost je na vysoké úrovni, hodinky jsou lehké a metrikami se rovnají všem kvalitním sporttesterům na trhu.
Moc se mi líbí ovládání korunkou u obou modelů a rychlost systému, která je neskutečná a z toho mám radost.
Pokud byste chtěli podobný přístroj jako Coros, můžeme mrknout na Garmin Fenix 7, Suunto 9 Peak anebo třeba Coros Vertix 2.
Jaké pocity máte z Apexů 2 / 2 PRO vy?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.