Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Zprávy | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 19.1.2022 | 5 MIN | 37x komentář
Garmin Fenix 7 jsem v ruce ještě bohužel neměl, ale na internetu se dá najít čím dál více informací. Rozhodl jsem se tedy pro vás shrnout klíčové vlastnosti a funkce Fenixu 7 do jednoho článku.
8.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?
30.6.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin Fenix 7 PRO recenze – Na nejlepší se zvyká nejsnáze
Naše video:
Můžete si říkat, že je to blbost, ale pro mě je to jedna z největších pecek ve Fenixech 7X. Rozhodně si najde využití jak při jakékoliv každodenní aktivitě, tak může zachránit i život. K aktivaci tří LED diod stačí vjet do zkratek (dlouhé podržení LIGHT) nebo si nastavit zkratku přímo v nastavení hodinek (například dvojitý klik tlačítka LIGHT). Svítilna na telefonu tedy přestává dávat smysl. Navíc můžete na svítilnu spoléhat i při závodech a mít ji jako sekundarní osvětlení hned po čelovce.
Ale pozor, LED svítilna je pouze na největším modelu 7X.
Jednou z dalších skvělých funkcí je režim kadence. Každý druhý krok se dioda rozsvítí bíle a každý čtvrtý krok zase červeně. Na krajnici se tedy hned můžete cítit o něco bezpečněji.
Zdroj: DC Rainmaker
Tento snímač už se objevil v městském Garmin Venu 2 a nemohli jsem si ho vynachválit, protože ve srovnání s hrudním pásem vznikaly minimální odchylky. Neříkám, že optika úplně vytlačí hrudní pásy, ale teď už mě bude trochu méně štvát, když si hruďák zapomenu doma.
9.6.2021 - Dominik Hok
Garmin Venu 2 recenze – Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč?
Srovnání hrudního pásu (červená) a Fenixu 7 (oranžová). Zdroj. DC Rainmaker
Podle grafu jde vidět, že Fenix 7 měří opravdu hodně přesně. Malého upgradu jsme se dočkali i ve zpracování, protože doteď byl senzor ukrytý pod průhledným plastem a teď jej pokrývá sklo. Často totiž vznikaly odchylky, když byl snímač hodně poškrábaný a sklo by mohlo zamezit vzniku tolika škrábanců.
18.5.2022 - Dominik Hok
Garmin Epix 2 recenze – Takový displej by ani Lada nenamaloval
V krátkosti... Co znamená dvoupásmový příjem? Hodinky si berou data z několika satelitů nastaveného navigačního systému (GPS, Galileo, GLONASS) a s čím větším počtem satelitů komunikují, tím je vyšší přesnost.
Dalšímu zvýšení přesnosti pak dopomáhá právě dvoupásmový příjem (příjem na dvou různých frekvencích). Kvalita výkresu trasy, výpočtu vzdálenosti, tempa aj. je pak mnohonásobně přesnější. Navíc jsou teď Fenixy 7 schopné přijímat signál ze všech navigačních systémů najednou. Tudíž hodinky příjmou signál GPS, Galileo a GLONASS a navíc ze dvou satelitů.
3 navigační systémy + dvoupásmový příjem = sakra přesné hodinky.
Záznam od Radka Brunnera ze 100kilometrového závodu v Plzni. Černá je Fenix 7, fialová a zelená dvoje různé Forerunnery 945. Zdroj: Radkův blog
Funkce Stamina dokáže podle vašeho vynaloženého úsili v reálném čase vypočítat, jak dlouho ještě vydržíte běžet. Tudíž, pokud na půlmaratonu vyběhnete, dostanete se na tepovou frekvenci 165 a po 10 kilometrech hodinky zahlásí, že na takovém úsili dokážete běžet ještě 2 kilometry, víte, že je něco špatně a měli byste zvolnit.
25.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Instinct 2 recenze – Aneb voják v havajské košili
Stamina je na 96 % a při současném úsilí dokáže běžec běžet ještě 22 km nebo 1 hodinu a 45 minut. Zdroj. DC Rainmaker
Představte si Staminu jako takový váš osobní elektromotor. Většinou začnete s plnou nádrží (100 %) a na základě vašeho úsilí (jakou máte spotřebu) se stamina vybíjí. Ale pozor! Při zvolnění/seběhu se může stamina zase dobíjet. Stejně jako se elektroauta dobíjí brzděním.
19.12.2021 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7, Epix 2, Instinct 2 – Je to tady!
Podobnou funkci už měla značka Coros, ale ta to zobrazovala až po ukončení aktivity, což se samozřejmě taky hodí, ale v reálném čase to dává mnohem větší smysl.
Zdroj: DC Rainmaker
Menšího upgradu se dostalo i předpovědi výsledků na různých distancích. Doteď se vám zobrazovaly časy na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton. To zůstalo stejné, ale jsme si teď schopní zobrazit graf vývoje. Dokážeme tedy zhodnotit náš trénink, jestli zrychlujeme, zpomalujeme. Prostě, jaký je trend našeho tréninku.
Myslím, že název této funkce mluví sám za sebe. Po ukončení sportovní aktivity získáte graf o tom, jak moc běžíte, chodíte či stojíte. Jednoduchá, ale hodně užitečná funkce, která vám může pomoci třeba při analýze toho, jak jste si vedli na závodě a kde jste se zbytečně zdržovali.
Zdroj: DC Rainmaker
V jednoduchosti je krása a Up Ahead je tomu skvělým příkladem. Při vytvoření trasy si můžete zadat libovolné množství bodů, pojmenovat si je a odeslat tuto trasu do hodinek. Při aktivaci navigace pak na displeji uvidíte vaši vzdálenost od jednotlivých bodů. Největší využití vidím třeba při závodě, kdy si tam zadáte klíčová místa a občerstvovačky. Když se tedy přesunete na datové pole Up Ahead, tak uvidíte, kolik vzdálenosti ještě musíte urazit než se tam dostanete.
Dotykový displej se vlastně stal dominantou všech titulků o Fenixu 7. Protože to byl najednou boom. Světově nejoblíbenější sporttester se najednou dá ovládat dotykem. Existují dva tábory. Jeden si dotykový displej vyloženě přál a ten druhý jej zase rezolutně odmítal. Já sice miluji ovládání tlačítky, ale dotykový displej už byl ve Fenixu 7 žádoucí.
Všechny srovnatelné konkureční modely už totiž dotykový displej mají a v hodinkách je několik funkcí, které si o dotykáč doslova říkaly. Například pohyb v mapě teď bude mnohonásobně jednodušší. To stejné platí i pro widgety a grafy v nich. Třeba i scrollování výběrem aktivit teď bude rychlejší.
Toto je můj osobní názor, ale hlavně to teď vytvoří trochu víc prostoru pro vývojáře aplikací na Connect IQ. Doteď totiž byli u prémiových modelů omezení tlačítkovým ovládáním.
Velký boom je i okolo toho, že Garmin zpřístupnil uživatelům mapy celého světa. Doteď ale byl k instalaci či aktualizaci map počítač. Teď najdeme přímo v hodinkách Map Manager a všechno díky Wi-Fi můžeme menedžovat přímo ze zařízení. Opět drobnost, ale velice užitečná.
Zdroj: DC Rainmaker
V tomto ohledu má výhodu verze Sapphire, protože má paměť 32 GB (verze bez safíru má 16 GB). Například Evropa má více než 10 GB a pokud si tam stáhnete ještě nějaké další mapy, aplikace, vzhledy displeje, může se stát, že vám dojde paměť.
24.1.2022 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Fenix 6 vs. Garmin Fenix 7
Garmin měl vždy oproti konkurenci jednu výhodu – datová pole sportovních aktivit se dají upravovat přímo v hodinkách. A Garmin měl taky jednu nevýhodu – datová pole sportovních aktivit se daly upravovat JEN v hodinkách. Teď už to můžeme pohodlně vyřešit přes telefon. Například pokud zjistíte, že vám chybí nějaké datové pole během sportovní aktivity, hodí se úprava přímo v hodinkách. Ale toto se děje minimálně a je rozhodně rychlejší a pohodlnější to řešit přes telefon.
Je nějaká další funkce, která vám přijde klíčová? Podělte se o svůj názor v komentářích. :)
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.