Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Citizen | Pánské | Klasické | Tradiční
Eliška Měrková | 5.10.2022 | 5 MIN | 15x komentář
Moc často se nestává, že by naskladnění hodinek vyvolalo poprask. Když k nám ale konečně doputovaly dlouho očekávané Citizen Tsuyosa, sbíhali jsme se ze všech koutů firmy a ještě celí zadýchaní tu parádu obdivovali: "Pecka", "Boží", "No teda!" ...Až pomalu váhám, jestli náhodou nesesadí z trůnu i tolik opěvované Tissot PRX.
Soudkovité pouzdro ala Gérald Genta, integrovaný náramek, až překvapivě dostupná cena a kolem kult hodinkových nadšenců, kteří jdou do kolen... Nepřipomíná vám to něco?
Je to právě rok od doby, kdy si zájem chronomaniaků podmanily švýcarské Tissot PRX. Jejich "retro-futuristické" kouzlo rozbušilo srdce hodinářského světa dokonce natolik, že ač vyšly na jaře (!) 2021, internet se je neostýchal nazvat nejlepšími hodinkami roku. Efekt, který nabídly, se zdál nepřekonatelný... možná až do této chvíle. Do hry se totiž zapojily nové Citizen Tsuyosa.
12.10.2022 - Agáta Vřeská
Tissot PRX – Fotogalerie geniální nostalgie
Naše videorecenze:
Samozřejmě tím nenaznačuji, že by podobnost s PRXkama byla záměrem Citizenu. Každý, kdo poslední rok dával pozor ví, že hodinkové ovzduší přímo bobtná designy jako jsou tyto. A možná si mnozí z vás vzpomenou i na to, že Citizen hodinky v podobném stylu nevydává poprvé.
Už v létě 2021 jsme se na internetu mohli pokochat modelem Citizen NC0200-90E se zbrusu novým kalibrem 0200 – po 11 letech prvním mechanickým kalibrem z produkce Citizenu.
Luxusní NC0200-90E s novým kalibrem 0200
"Citizen se zřejmě rozhodl dokázat, že umí nejen nejtenčí nebo nejpřesnější quartzové hodinky, ale že v něm stále dříme ta touha vyrábět mimořádné mechanické skvosty. Kalibr 0200 navrhl Citizen ve spolupráci s La Joux-Perret, tradičním švýcarským výrobcem kalibrů, který dnes patří pod Citizen Watch." Celý článek:
9.7.2021 - Agáta Vřeská
Citizen má nové mechanické strojky. Poprvé od roku 2010
K našemu skutečně velkému zklamání se do našich končin tyhle hodinky ani nepodívaly. A ač pouhé produktové fotografie mnohdy nestačí, tady je už na první pohled jasné, odkud designový vítr vane.
Novým Tsuyosám se pak sice nedostalo ani zdaleka tak vytříbené hodinářské péče jako skvostným NC0200 (za které byste ovšem zaplatili... nu, dost, zhruba jako za Grand Seiko), jisté paralele se tady ale nelze ubránit.
Rychlé googlení prozradí, že jméno Tsuyosa vychází z japonského slova "síla". A tak se na hodinky budeme dívat z tohoto úhlu pohledu. V čem leží jejich až překvapivá moc nad našimi malými hodinky milujícími dušičkami (a peněženkami)?
Podle mě především v tom, že na první, druhý i třetí pohled působí MNOHEM dražším dojmem. Kvalitní, krásně zpracované mechaniky s integrovaným náramkem, vymakaným designem a safírovým sklíčkem, které nestojí ani osmičku? Tady musí spadnout nejedna brada.
Vertikální broušení, přecházející až ke článkům integrovaného náramku, je v kombinaci s tímto tvarem pouzdra vyloženě lahůdkou. Strategie, na kterou vsadil jak Tissot u svých PRX, tak Citizen s modelem NC0200. Luneta ve vysokém lesku krásně ladí s leskem drobných ocelových ruček s decentní luminiscencí a také leštěné plošky po stranách jinak broušených článků jsou vítanými detaily.
Pouzdro má papírově průměr 40 mm a výšku 11,7 mm. A nepapírově? Vypadají trošku větší, než jsme si původně mysleli. Podobně jako u PRX nastává klasický nešvar integrovaného náramku, a to, že se prodlouží velikost lug to lug o část navazujícího článku.
Čím ovšem Tsuyosy vyloženě zabodovaly, jsou ty perfektně výrazné barvy.
Citizen nám představil čtyři varianty. Klasickou s černým číselníkem NJ0150-81E, sytě modrou variantu NJ0150-81L, smaragdově zelenou NJ0150-81X a naši nejoblíbenější – výrazně citrónově žlutou NJ0150-81Z, která přináší čerstvý vítr a osvěžení do celé Citizenovské kolekce.
Ve strojcích Citizen vsadil na spolehlivý in-house kalibr 8210, což je v podstatě obdoba strojku Miyota 8218. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že kalibr 8210 najdete pouze v hodinkách Citizen, zatímco ostatní značky se musí spokojit pouze Miyotou (která ovšem pod Citizen spadá). Jedná se o základní strojek, ale také o prověřeného pracanta s 21 kamennými uloženími, který bije rychlostí 21 600 otáček za hodinu (3 Hz). Rezerva dosahuje standardních 40 hodin.
Jak je vidět přes průhledné dýnko, strojku se dostalo zlaté povrchové úpravy, která přidává hezký estetický punc. Jinak je strojek dle očekávání nezdobený. Strojek bohužel nemá hacking (zastavení vteřinové ručky při vytažení korunky), ale za danou cenu si nelze stěžovat.
15.3.2023 - Agáta Vřeská
Citizen Tsuyosa – Tak mají hacking, nebo nemají?
A v neposlední řadě je třeba vyzdvihnout to, že Tsuyosy chrání safírové sklíčko a zvýšená voděodolnost do 50 M. Nemusíte je tedy sundávat ani do sprchy.
Čitelnost je vynikající také díky luminiscenci. Jedná se Natulight, vlastní luminiscenční materiál společnosti Citizen. Foto s laskavým svolením monochrome-watches.com
Malé rozčarování mi přivodila korunka. Je drobná, plochá, zapuštěná v pouzdře. Vypadá to krásně, z hodinek v uvozovkách "nic netrčí" a design tak dostal uhlazenější estetiku. Zkuste s ní ale strojek ručně dotáhnout... Nastavování datumovky i času mi pak nedělalo žádný problém, ovšem já mám úzké prsty a delší nehty, a tak nemůžu zaručit, že to pánům nepůjde hůř (každá popsaná zkušenost v komentářích je vítaná).
Tyhle hodinky jsou evidentně zamýšlené na každodenní nošení. Těm, kteří však nechtějí hodinky nastavovat pokaždé, co je na více než dva dny odloží, doporučuju mrknout na naši nabídku natahovačů.
S náramkem a jeho dokončením jsem v této cenové hladině po vizuální stránce nadmíru spokojená. Styl President je opravdu důstojný a úzké, vzdušné články dovolují náramku přilnout k zápěstí jako ulitý (spona, překlápěcí s tlačítky, navíc nabízí možnost mikroregulace). Když jsem však dala vyzkoušet hodinky kolegům z kanclu, postěžovali si na to, že právě mezery mezi jednotlivými články mohou vytrhávat chlupy.
Nakonec zmíním lupu nad datumovkou. Přiznám se, že ji běžně na hodinkách zrovna nemiluju a obávám se, že díky ní Tsuyosy taky ztratí pár příznivců. Ovšem musím říct, že tady je vyvedená tak decentně, že mě vůbec neruší a naopak, zlepšená čitelnost jinak drobounké datumovky je skutečně vítaná. A navíc se díky ní hodinky designově přibližují legendárním Rolex Oyster Perpetual.
Často jako vstupní bránu do světa mechanických hodinek doporučujeme Seiko 5. Ale pokud vás jejich specifický sportovní styl neosloví? Teď vám můžu s čistým svědomím poradit alternativu – Citizen Tsuyosa, hodinky, které se podle nás staly objevem tohoto roku. A designovou pecku, která mě ani po důkladném osahání nepřestává bavit.
20.11.2023 - Aleš Pavelek
Citizen Series 8 recenze – Prémiovost, která překonala očekávání
11.6.2024 - Agáta Vřeská
Citizen "Zenshin" Automatic recenze – Kouzlo titanových Tsuyos
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.