Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Citizen | Pánské | Klasické
Jakub Pitucha | 9.12.2024 | 4 MIN | 8x komentář
Jak možná název Citizen Promaster Land Eco-Drive JV1006 35th Anniversary napovídá, ikonická řada Promaster japonských „občánků" letos slaví půlkulaté jubileum! A jak lépe takové narozeniny oslavit než nadupaným modelem se zbrusu novým kalibrem... No nebudu zdržovat a jdeme rovnou na to, protože i já sám se nemůžu dočkat, až se dnešním hodinkám podíváme na zoubek.
Při prvním prozkoumání hodinek nás ihned trkne do očí technické zpracování hodinek – Citizen zde totiž vsadil na skloubení digitálu a analogu. Na hodinkách tedy najdeme jak ručičkové ústrojí, tak i to digitální. Což já sám vidím jako veliký plus, protože mám „anadigi" hodinky velice rád.
Když vezmete hodinky do ruky, ihned poznáte, že nejde o žádné drobečky. S ocelovým náramkem totiž váží téměř dvacet deka (přesněji 195 gramů), což už je lehký nadprůměr. Na váze pak přidávají kromě pouzdra i plné články náramku, plné koncovky náramku a plná překlápěcí spona.
Co se týče rozměrů – na šířku hodinky mají 43,5 mm, na výšku 13,9 mm a na délku 51,3 mm. Rozteč nožek činí klasických 22 mm. Ten, kdo mě zná, ví, že nedám dopustit na malé hodinky a na podobné kousky moc nebývám. Na mém 18,5 cm zápěstí mi však hodinky sedí doslova jak prdel na hrnec... jako by je Citizen navrhnul přímo pro mě.
11.9.2024 - Eliška Měrková
Průvodce pánskými hodinkami Citizen – Co víc si přát?
Pro tento model Citizen vytasil svůj zbrusu nový kalibr U822, který pro něj údajně speciálně vyvinul a také jej aktuálně ani v jiném modelu nenajdeme. Tento strojek je vskutku napráskaný funkcemi a vychytávkami a některé z nich si pojďme stručně shrnout.
Základem, který nesmí chybět, jsou stopky (kde můžeme měřit až 999 různých časů nebo kol) a odpočítávací stopky.
Hodinky umí světový čas a nabízí možnost zobrazení druhého, námi zvoleného, času na digitální obrazovce simultánně s časem hlavním.
Budík, kterým hodinky disponují, lze nastavit přesně na určité dny, což se hodí například pro buzení od pondělí do pátku, kdy vstáváte do práce. Lze také nastavit na čas v jiném časovém pásmu.
Hodinky samozřejmě ukazují i aktuální datum, a to i v evropském formátu den/měsíc/rok, což nebývá zvykem.
Veškeré nastavení funkcí je i přes zdánlivou složitost docela intuitivní, zejména pak oproti jiným modelům Citizenu. Pokud byste si ale s nastavením nevěděli rady, v útrobách menu hodinek naleznete QR kód, který vás po načtení odkáže do online manuálu.
A abychom na to všechno pořádně viděli, digitální displej je vybaven příjemným červeným osvětlením, které celý displej dostatečně osvětlí, ale zároveň nás v noci rozespalé úplně neoslepí. Kromě osvětlení v podobě „žárovičky" na digitálním displeji jsou hodinky opatřeny i notnou dávkou luminiscence na všech nápisech a znacích v zelené a modré barvě.
11.9.2024 - Eliška Měrková
6 NEJ: Pánské hodinky Citizen se solárním pohonem Eco Drive
Hodinky jsou pak vhodné doslova do divočiny... Disponují totiž solárním napájením a nadprůměrnou výdrží akumulátoru až na jeden rok (to znamená, že pokud plně nabité hodinky odložíte na rok do šuplíku, po vytažení by měly stále jet). Celková životnost takového akumulátoru se uvádí na 10 let, ale z praxe vím, že to bývá i déle.
2.6.2023 - Eliška Měrková
Hodinky se solárním napájením – 4 fakta, která byste měli vědět
A jelikož berou hodinky energii ze světla (a to jak slunečního, tak i umělého), najdeme v menu možnost si sílu světla i změřit, a to pomocí ukazatele intenzity světla odstupňovaného v 7 levelech. Intenzitu světla, které na číselník hodinek dopadlo, můžeme pozorovat i zpětně v historii, a to v rámci hodin nebo i dnů. Úroveň nabití akumulátoru můžeme pozorovat na subčíselníku na 8. hodině, který jinak funguje jako hodinový sčítač stopek.
No a aby Citizen ještě podpořil „dobrodružného ducha" tohoto modelu, vybavil hodinky voděodolností 20 ATM, safírovým sklíčkem a vnitřní otočnou kompasovou lunetou, která se ovládá pomocí jediné otáčecí korunky na 8. hodině.
20.5.2021 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Azimutální luneta
Alespoň já se tak cítím při pohledu na digitální displej hodinek, když jej porovnávám s konkurencí. Tento LCD displej je totiž vyroben za využití tzv. „MIP" (Memory In Pixel) technologie, která se v digitálních hodinkách příliš nepoužívá a nacházíme ji zejména v hodinkách chytrých a v několika modelech Casio G-Shock. MIP je však skvělou alternativou, jelikož disponuje poměrně velkým rozlišením a tím uživateli přináší vynikající čitelnost.
Tato řada čítá několik barevných variant. Má oblíbená je modrá JV1006-51L na kovovém náramku.
Ale najdeme zde i variantu se zeleným číselníkem a zeleným látkovým řemínkem s označením JV1005-02W nebo celočernou variantu na černém gumovém řemínku s označením JV1007-07E. Limitovanou edici o 5900 kusech s motivem černošedé kamufláže, dodávané spolu s náhradním řemínkem najdeme pod označením JV1008-63E.
Citizen JV1006-51L samozřejmě nejsou jediné „anadigi" hodinky na trhu. Podobné hodinky vyrábí jak dostupnější Casio, ale třeba i Breitling, kde se už dostáváme ke sto tisícům.
Za mě samotného však Citizen jednoznačně všechny poráží. Za cenu okolo 15 000 korun totiž dostáváme přesně to, co bychom měli dle mého názoru dostat. A to jsou odolné hodinky se solárním napájením plné nadstandardních funkcí – to vše s vynikající čitelností za všech světelných podmínek a s intuitivním nastavením.
Je tedy jisté, že inženýři z Citizenu trefili hřebíček přímo na hlavičku a k narozeninám řady Promaster nadělili povedené hodinky, za které se rozhodně nemusí stydět.
Zdroje fotografií: Hodinky 365, oficiální fotky dodavatele
Mohlo by vás dále zajímat:
28.10.2024 - Lukáš Hamřík
Citizen Promaster Solar Tough Super Titanium recenze – Kdo je připraven, není překvapen
8.8.2024 - Lukáš Hamřík
Citizen Promaster Sky GMT Automatic recenze – Dárek pro všechny piloty
20.6.2024 - Jiří Hons
Citizen Promaster Sky CB5000-50L recenze – Chlapská záležitost
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.