Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Citizen | Pánské | Klasické | Potápěčské
Agáta Vřeská | 8.3.2023 | 8 MIN | 14x komentář
Že se Seiko může jít se svými potápkami klouzat? Možná. Teda – na to ještě odpovím v článku. Ale na modelu Citizen Promaster NB602 Fujitsubo je rozhodně něco zajímavého, přitažlivého, byť jsou na první pohled nenápadné. Komu splní sen a komu bych doporučila zůstat u toho Seika? Pojďme na recenzi.
Jsou kompaktnější. Jsou titanové. Jsou v automatu. Jsou certifikované na 200 metrů. A jsou v ceně, o které si ostatní značky za tyhle parametry nechávají obvykle jen zdát.
Když Citizen představil tento model, dal na něj velký důraz. Přitom na první pohled vypadá tak... Obyčejně, skromně. Ale Citizen do nich ukryl svůj poměrně nový strojek, a i když patří k těm středním automatům z jeho nabídky, má co nabídnout.
Já je poprvé viděla na výstavě SEW na podzim 2022 a dlouho se k recenzi ne a ne dostat. Ovšem čím více zájemců se okolo nich ochomýtalo, tím víc si získávaly mou pozornost. V čem jsou jiné? A vyhrály by souboj s konkurenčními Seiky?
Citizen se silně inspiroval designem modelu z roku 1977 Citizen Challenge Diver. Zachoval dokonce průměr 41 mm, jaký měla předloha, a když se podíváte na design indexů, ruček i samotného pouzdra, o předloze není pochyb. Jako by jim z oka vypadly. Nebo spíš z hlubin.
Původní model Citizen 52-0110, který se vyráběl zhruba 15 let. Foto: wornandwound.com
Citizen je nazval Fujitsubo, podle japonského výrazu pro mořského korýše, který žije přichycen například na skalách, ale i na pomalu se pohybujících živočiších jako jsou želvy. Ovšem – někdy se stane, že se přichytí i na čas ukazující hodinky...
K Challenge Diver se váže totiž zajímavý příběh:
Nail Blakers šel jednoho dne roku 1983 surfovat na pláž Long Reef v Austrálii. Rozhodně asi nečekal, že si domů odnese hodinky Citizen, které na dně oceánu našel. Trochu je vyčistil a – světe div se, stále fungovaly. Zaslal je do Citizenu, kde experti zjistili, že byly v oceánu zhruba 3–5 let.
O původním majiteli se nic neví. Ani to, jak potápky od Citizenu na pacifickém dně vlastně skončily, ale našly se na NATO řemínku, obrostlé mořskými korýši (ano, Fujitsubo je zde), ale stále tikaly.
Příběhů o tom, jak se našly ztracené hodinky, je asi mnoho a vlastně nejspíš není ani tak unikátní. Ale skutečnost, že odolaly přírodním silám tolik let, je příjemně uklidňující.
Původní model byl celkově dost oblíbený. Nebylo na něm nic zvláštního, ale odolnost, spolehlivost a cenová dostupnost z nich činila zajímavou volbu. V 80. letech je nosili například pákistánští příslušníci Air Force a příkladů by se našlo víc. Z předlohy si podle mě Citizen vzal to nejlepší, ale zásadně je vylepšil.
Výsadou Fujitsubo je velikost. Rozhodně je to jeden z faktorů, pro které jsou a budou vyhledávány. Jsou totiž menší. Průměr je 40,9 mm, na délku (lug to lug) je to 48,6 mm. Na kovovém náramku se pak délka ještě protáhne o prostřední články, takže reálně bude 53,3 mm. Pokud je to už na vaše zápěstí moc, variantou je model na uretanovém řemínku, který se zalamuje hned u pouzdra.
Velkou výhodou je také tloušťka hodinek, nebo přesněji tenkost, protože se bavíme o hodnotě necelých 12,5 mm. Jen pro představu jsou zhruba tak "tlusté" jako momentálně nejtenčí potápky od Seika. Za mě palec nahoru, protože k menším hodinkám by měla patřit i menší tloušťka a navíc se pohodlněji nosí.
S tím samozřejmě souvisí i použití titanu. Ne, titanu ne. Super-Titania. Protože tady vidím zásadní rozdíl. U mnoha jiných značek, které mám jinak ve velké oblibě, jsem u titanových modelů velmi opatrná, pokud se mě někdo zeptá na doporučení.
16.12.2018 - Radek Vyhlídal
Citizen Super Titanium - pětkrát odolnější vůči poškrábání
Jistě, titan je příjemně lehký a přívětivý k citlivé pokožce, ale má i své nevýhody. Jako kov měkčí než ocel je bez dobré povrchové úpravy náchylný na poškrábání, a skutečně stačí málo a vlásečnice jdou hned vidět.
Navíc se často vyrábí v matném provedení a jsou na něm navíc vidět i otisky, takže jsou hned uťapané. Ale s dobrou úpravou se tomu dá vyhnout. A Duratect od Citizenu to umí. U modelu Fujitsubo použil na pouzdro (a titanový náramek) metodu úpravy Duratect TIC a sám Citizen uvádí, že je odolnější vůči poškrábání než běžná ocel.
A otisky? Samozřejmě že na matných plochách nějaké zůstanou, ale rozhodně méně, než je běžné a je snadnější je očistit.
Citizen si navíc umí pohrát i s leštěnými částmi, kterých tady nedal záměrně moc, ale kde mohl, tam si dal záležet. Leštěné plochy tak najdeme pouze u lunety (včetně lunety samotné), korunky a v případě titanového náramku na hranách jednotlivých článků.
Jestliže rozměry a váha evokují menší hodinky, tak číselník chráněný safírovým sklíčkem tento dojem ještě umocňuje. Díky sklíčku, které je po celém obvodu výrazně zkosené totiž působí ještě menší.
Tento designový prvek, který má o to víc evokovat retro model, vypadá zatraceně dobře a patří mezi mé oblíbené detaily. Z praktického hlediska vidím nevýhodu v tom, že ve vzniklé prohlubni se bude usazovat prach. O důvod víc vzít je ale skutečně k vodě, a nejen na kancl dajving, ne?
Po přiložení hodinek k uchu uslyšíte tiché tikání. Ale hned budete vědět, že jsou to mechaniky. Uvnitř je automatický in-house strojek s označením 9051. Pokud vám to nic neříká, moc se nedivím, protože u Citizenu je poměrně nový (představený na začátku roku 2021).
9.7.2021 - Agáta Vřeská
Citizen má nové mechanické strojky. Poprvé od roku 2010
Nejdřív fakta: má frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu, 24 kamenných uložení a udávaná rezerva chodu je cca 42 hodin při plném nátahu. Ve skutečnosti mi při dvou měřeních vydržely po plném nátahu běžet dokonce 48 hodin a nějaké drobné, tedy plné dva dny.
20.11.2023 - Aleš Pavelek
Citizen Series 8 recenze – Prémiovost, která překonala očekávání
Z komplikací nabízí pouze datumovku, což ale u potápek bohatě stačí. Mezi přednosti řadím i tenkost strojku, díky které mohly i samotné hodinky být příjemně tenké.
5.3.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Voděodolnost u hodinek
To hlavní je ale silná odolnost vůči magnetismu. Je to vlastně jedna z deviz tohoto nového strojku, kdy Citizen uvádí odolnost 16 000 A/m (zhruba 200 Gaussů). Jen pro srovnání, běžně musí potápěčské hodinky splňovat odolnost 4800 A/m (60 Gaussů), aby dosáhly na potápěčskou certifikaci a mohly být označené jako antimagnetické.
Strojek 9051 využívá antimagnetické materiály pro vlásek setrvačky a okolní komponenty pro zvýšení celkové magnetické odolnosti hodinek. Tento nový model je schopen udržet výkon i při umístění 1 centimetr od zařízení vyzařujícího magnetické pole. Hodinky jsou také odolné vůči magnetickým polím z každodenních zařízení, včetně smartphonů, a lze je dokonce používat na palubě lodí s magnetickými kompasy. – z tiskové zprávy Citizen
V praxi to tedy znamená, že hodinky opravdu odolávají nástrahám v podobě chytrých telefonů, tabletů, elektroniky v domácnosti apod. Tím je samozřejmě zajištěna i lepší přesnost, protože strojek je chráněn proti zmagnetizování. Proč je to fakt důležité a jak to funguje, jsme už popisovali dřív:
4.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Hodinky a magnetismus – V běžném životě
Citizen uvádí, že maximální odchylka je v rozmezí -10 +20 s za den. To už samo o sobě jsou velmi slušné hodnoty. Realita?
Za 12 hodin, tedy od rána do večera udělaly 5 sekund v plusu. Za 24h +11 sekund. Ale celou dobu byly ve stejné, vertikální pozici, a tak by při běžném nošení dosahovaly snad ještě lepších čísel.
Tak či tak, stanovenou odchylku nejen že hravě dodrží, ale upřímně můžu říct, že vzhledem k ceně je přesnost vynikající.
Na chronometrovou certifikaci to asi nebude, ale je srovnatelná s vyšší úrovní strojků od Seika typu 6R, které se ale obvykle v potápěčské verzi objevují za vyšší cenu. V této ceně dostanete od Seika možná základní 4R strojky (například Samuraje), kde, přiznejme si, je odchylka určitě horší. Ať už deklarovaná, nebo reálná.
Nejčastěji jsou srovnávaný s modely Seiko 62MAS, např. Seiko Prospex SPB143 na oceli nebo Seiko Prospex SPB147 na pryži. Nedivím se. Jsou v podobných rozměrech, podobném designu (Seiko tady těží ze svého modelu z roku 65, kdy představilo první japonské profi potápky) a také vzhled indexů může navodit asociaci na Fujitsubo.
Oboje jsou navíc certifikované potápky, s 200metrovou voděodolností, safírem, drobnější šroubovací korunkou na třetí hodině...
Mnozí zahraniční recenzenti Fujitsubo označují v poměru cena výkon jako lepší. Je to fakt tak? Hmmm. Tabulkově, možná. Kdo oba modely ale neměl v ruce, nemůže soudit.
Například titan působí úplně jinak než skvěle zpracovaná ocel potápek od Seika. Pro někoho bude předností lehkost titanu, pro někoho ocelový vzhled. Strojek u Seika 6R35 dosahuje v praxi podobné odchylky jako 9051, ale zase nabízí o něco vyšší rezervu (70 hodin vs 42).
Seiko si hraje s detaily, číselníky a má silné postavení v hodinářské komunitě milující mechanické potápky, Citizen zase nabízí skromně vypadající, ale dobře vymyšlené hodinky za lepší cenu. Z tohoto souboje tak jasný vítěz podle mě není.
Kde ale Citizen podle mne Seiko poráží, nebojím se říct, na plné čáře, je kategorie cenově dostupných titanových Diver's. Takže ano, pokud chcete menší potápky, u Seika najdete kultovní a skutečně krásné modely. Ale pokud je chcete ještě k tomu v titanu...
25.1.2021 - Agáta Vřeská
Citizen Promaster Marine NY010 recenze: titanové Diver's, které nemají konkurenci
Namísto shrnutí zmíním 3 podle mě největší přednosti a 3 takové drobnosti, které by možná mohly od koupi odradit.
První přednost jsou kompaktní rozměry v old-schoolovém designu, který patří k těm nejklasičtějším a odolávajícím zubu času. A Fujitsubo je ukázkovým příkladem. Druhou je strojek, protože se v praxi ukázal velmi přesný, spolehlivý a nadstandardní antimagnetičnost beru jako bonus navíc. A za třetí samozřejmě kvalitní titanové provedení. Protože ten Citizen umí na výbornou.
Mezi nevýhody řadím poměrně malou korunku, se kterou se mi sice manipulovalo dobře, ale vsadila bych boty, že někomu s většími prsty bude dělat problém. Navíc není po vzoru předlohy chráněna. Druhou je zkosení u sklíčka, které, jak už jsem zmínila, působí sice rafinovaně a lom světla vypadá fantasticky, ale bude skrýší pro usazeniny a opticky hodinky zmenšuje. Za třetí, trochu rozporuplná hliníková luneta.
Ta je nevýhodou ve smyslu, že dnes toužíme po luxusněji vyhlížející keramické, která se navíc poslední dobou dostává i do cenově nižších kategorií. Ovšem vzhledem ke kartáčovanému pouzdru a retro stylu hodinek byla volba hliníku podle mě jasným záměrem. Ale i tak – může to některé zklamat.
Těžko budeme v cenovce okolo 20 tisíc hledat hodinky, které budou ve všech ohledech perfektní a ve všech parametrech uspokojí každého. Ale pokud k tomu má někdo nakročeno, bude to Citizen.
11.9.2024 - Eliška Měrková
Průvodce pánskými hodinkami Citizen – Co víc si přát?
22.7.2024 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Pánské potápěčské hodinky
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.