Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Představení | Certina | Klasické | Tradiční
Agáta Vřeská | 7.4.2025 | 4 MIN | 1x komentář
V roce 2025 má hodně značek možnost oslavovat nějaké historické milníky a přivést zpět ikonické modely. Ale upřímně, zrovna Certiny DS Cascadeur jsem nečekala. Tak trochu jsem na ně totiž zapomněla. To byla ale veliká chyba a Certina mi to pořádně vrátila.
DS Cascadeur byly poprvé představeny v roce 1995. Název Cascadeur byl jasným odkazem na "poslání" těchto hodinek. Ale hlavně – vznikly ve spolupráci s Rémym Juliennem, proslulým kaskadérem, jehož práci můžete znát ze šesti Bondovek, Fantomase, seriálu Starsky & Hutch nebo více než 1400 dalších filmů.
Rémy Julienne (17. dubna 1930 – 21. ledna 2021) byl francouzský kaskadér a motokrosový šampión z roku 1956. Proslavil se svými precizními kousky a realistickým chováním vozidel. Zaskakoval za hvězdy jako Harrison Ford, Jean-Paul Belmondo nebo Jean Marais. Ve Francii založil školu pro řidiče, kde se učí vše potřebné pro kaskadérskou profesi. Jeho dva synové jdou v jeho šlépějích.
Když se DS Cascadeur objevily, nedaly se přehlédnout. Nejen proto, že Certina jim věnovala velkou pozornost v rámci reklamy, ale také protože byly zkrátka úplně jiné, než co trh s hodinkami v polovině 90. let nabízel.
Reklama na Certina DS Cascadeur z 90. let.
Certina se vždy zaměřovala na extrémní odolnost a sportovní hodinky. Model Cascadeur byl ale ještě krokem o kus výš. Byl symbolem odolnosti hodinek Certina. V roce 1997 se objevila verze s digitálními displeji, další verze přišly i v roce 2005 a 2009. Kromě modelu se stopkami obsahovaly další verze třeba alarm a kromě nejznámější modré byly i v dalších verzích, třeba s bílým číselníkem. V roce 2011 byl DS Cascadeur oficiálně ukončen.
A přesto se stal pro Certinu jedním z ikonických modelů. Jako takového si jej považují i milovníci a znalci hodinek a objevily se v rámci KlokArtové spolupráce (po úspěšných Seiko a Casio).
Tričko s motivem DS Cascadeur z edice KlokArt, jejíž výtěžek jde na Fond ohrožených dětí.
Hlavním rozpoznávacím prvkem byly ochranné vodorovné příčníky přes číselník, které byly zapuštěné do konstrukce pouzdra, a také ocelový náramek, který měl připomínat vzhled motocyklového řetězu. Tyhle hodinky byly prostě jiné, robustní, designově i konstrukčně odvážné. A na tu dobu skoro až výstřední.
Cascadeur není rozhodně mainstream. Nejsou to ani módní hodinky. Nebo spíš nebyly. Po 30 letech jsou věci vlastně dost jinak. Retro, reinkarnace, to je teď jeden z hlavních trendů. Letos by bylo Cascadeurovi krásných 30 let a Certina se tak rozhodla pro limitovanou edici.
Kompletně Kaskadéra ale přepracovala. Ochranné příčky jsou tentokrát svislé a ještě unikátněji zabudované do samotné konstrukce.
Oddělují černou část ocelové lunety. Jejich funkce je mnohem více estetická než tomu bylo u původního modelu, ale stále mají za cíl chránit safírové sklíčko (mimochodem s antireflexem).
Co vás určitě napadne jako první je, že model už nemá stopky, vlastně skoro žádné přidané funkce kromě datumovky. Tento funkční minimalismus je tak řadí k mnohem univerzálnějším hodinkám, které už nepůsobí tak drsně a úzce zaměřeně na "svou cílovku".
Luminiscence Super-LumiNova.
Ocelové pouzdro má průměr 41,5 mm, s tloušťkou 12,65 mm a lug to lug 49 mm. Hodinky mají rovnou 200metrovou voděodolnost a šroubovací plné ocelové dýnko.
Pro novinku si Certina vybrala quartzový strojek ETA Precidrive F06.412 s maximální odchylkou +- 10 sekund za rok, což z nich dělá jeden z nejpřesnějších běžně používaných quartzových strojků na trhu. Bateriový strojek (s ukazatelem slabé baterie) je v případě sportovních hodinek jistě lepší volba, navíc věrná své předloze.
26.8.2019 - Radek Vyhlídal
Precidrive - stručně a srozumitelně
A samozřejmostí zůstává také DS Concept, který Certina používá už od roku 1959 a zahrnuje např. zesílené safírové sklíčko, dvojí těsnění korunky, zesílené dýnko a další prvky pro maximální ochranu.
10.10.2019 - Radek Vyhlídal
Certina DS Concept – stručně a srozumitelně
Řemínek je tentokrát pryžový, se systémem quick release a roztečí 20 mm. Odpovídá to sportovnímu, a přitom více ležérnímu stylu hodinek než původní ocelový řetězový náramek.
Do karet jim hraje i množství detailů, jako bílý chapter ring v kombinaci s bílou sekundovou ručkou, luminiscence na ručkách a indexech nebo kontrast mezi matným pouzdrem (jakoby pískovaným) a lesklými indexy.
Upřímně, když jsem je viděla poprvé v katalogu, říkala jsem si: to je fakt cool, ale není to asi to, co běžní zákazníci Certiny hledají, ne?
Jenže pak se po oficiálním releasu objevily další fotky a ta originální propracovanost a skvělá cena mě prostě nadchla. Přijde mi geniální, že každý, kdo se v hodinkovém světě trochu pohybuje, si při pohledu na nové Kaskadéry okamžitě vybaví původní model, a přitom jde o úplně jiné hodinky.
Nový Kaskadér totiž nechce kopírovat staré triky, ale přinášet nový a aktuální styl. A já jim hodně věřím. Zvlášť, když je limitovaná edice číslovaná na 1995 kusů (podle roku prvního vydání).
Zdroje fotografií:
Mohlo by vás dále zajímat:
22.7.2022 - Eliška Měrková
Certina představila retro pecku – Certina Argonaut DS Chronograph Automatic 1968
19.11.2024 - Eliška Měrková
Certina DS Action Diver Chrono C032.827 recenze – Nebát se vzepřít
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.