» Blog » Casio

Casio Vintage A1100 recenze – Přes den byznys, večer párty

Tagy: Recenze | Casio | Klasické | Retro

Filip Debrecenyi | 15.11.2023 | 5 MIN

Retro je stále v módě a Casio si toho je dobře vědomo. Svou řadu Vintage obohatilo o další model, Casio Vintage A1100, které vás vezmou zpátky do 70. let a na zápěstí vám dodají špetku nostalgie.

Na konci 70. let minulého století se v Japonsku roztrhl pytel s digitálkami. A Casio si řeklo, proč tento trend znovu neoživit a duši původního modelu Casio 52QS-14B znovu nevzkřísit.

Naše videorecenze:

Co si lze vůbec vybavit pod řadou Vintage? Digitální hodinky, designově připomínající konec minulého tisíciletí. Retro styl vás doslova vrátí do dětských let. No a pokud jste generace mladší, poslouží jako cool hipsterský doplněk.

Původní model Casio 52QS-14B

Původní model Casio 52QS-14B

Starý kousek od toho nového poznáte třeba tak, že ten původní má nad displejem označení s nápisem quartz. Druhým vodítkem je poté mikroregulace spony náramku. Původní model měl totiž dírek na úpravu o trochu více.

Až na mírné detaily Casio skoro na chlup okopírovalo původní vzhled, do kterého samozřejmě nacpalo nová střívka (quartzový strojek Casio 3503) a udělalo hodinkám menší facelift. Tím vlastně zase zvedlo laťku retro řady Vintage, protože se jedná o jedny z nejdražších hodinek v této kategorii.

Přes den byznys, večer párty

Tisícstovky jsou zpracovány ikonicky a při prvním pohledu vypadají jako malý počítač. Co je dosti netradiční, je rozložení displeje v čelní části pouzdra. Málokdy se vidí, že mají hodinky čelní plochu rozdělenou na část, kde je displej a zároveň tlačítka pro ovládání. Hodinky v řadě Vintage většinově najdeme s plastovými sklíčky. A1100 mají sklíčko minerální, což vzhledem k ceně hodinek dává naprostý smysl.

Tlačítka slouží pro manipulaci s hodinkami a využití mají v přepínání mezi módy (funkcemi). Zároveň tlačítkem spustíte LEDkové podsvícení displeje. Displej je sám o sobě dosti malý, ale pro přečtení údajů dostačující. U většiny hodinek se nejspíše shodneme, že čím víc textu na číselníku je, tím hůře.

Pro Casiovské digitálky je to ovšem tak ikonické, že si to bez nich nedokážu představit. Oproti jiným Vintage modelům je zde textu tak akorát a do celého vzhledu to hezky zapadá.

Líbí se mi také jednoduchost a relativní čistota zpracování zbytku pouzdra. Co rozhodně oceňuji, jsou barevná provedení, která jsou celkem tři:

Tím, že Casio sáhlo po stříbrné, černé a zlaté barvě, udělalo A1100 defakto velmi univerzálními hodinkami bez zbytečných výstřelků. Můj osobní favorit je celočerný model, protože v kombinaci se zeleným displejem vypadá prostě krutopřísně. A navíc – je tím designově velmi specifický. Má to i svá negativa. Pozorovací úhly má model se zeleným displejem horší než zbylé dva modely. Jinak řečeno, pod jiným úhlem jdou údaje displeje hůře vidět.

Na menší rozdíl narazíte u barevných variant i v ceně. Stříbrný model je z této trojice nejlevnější, protože nemá PVD úpravu.

Více o PVD úpravě na hodinkách si můžete přečíst zde:

PVD úprava hodinek – nejčastější otázky
23.1.2020 - Agáta Vřeská
PVD úprava hodinek – nejčastější otázky

Pointou těchto hodinek je nostalgická připomínka a návrat designu z konce 70 let. A proto je vzhled velmi důležitý. Designéři si proto na hodinkách, minimálně co se zpracování týká, dali záležet. Po bocích hezky leštěné pouzdro, naopak z čelní strany má pouzdro lehce matný efekt. Chvilkami jsem měl pocit, že jsou hodinky opravdu prémiové. Zpracování je precizní a detaily hezky propracované.

Prémiovost mi kazí zpracování náramku, který je velmi solidní, ale na tuto cenovku dosti laciný. Mírně mě zklamal jeho materiál. Jedná se o nějakou směs obecného kovu a oceli. I přesto, že na první pohled vypadá kvalitně, po prvním osahání vás lehce vyvede z omylu. Navíc je to celkem depilátor a dost trhá chloupky. Náramek poté zakončuje překlápěcí spona, kterou u Vintage modelů nejsme zvyklí moc často vídat, a kompenzuje tím malá negativa celého náramku.

Hodinky mají přívětivé rozměry 40 x 35 x 9,1 milimetrů a váha je příjemných 90 gramů. Na denní nošení adekvátní velikost. V té si najdou svou zálibu jak dámy, tak pánové, a proto můžeme hodinky zařadit do unisexové kategorie.

Vodotrysk a lepší funkce ani nečekejte

Funkčně se musíme spokojit jen s úplným základem. A1100 totiž nejsou nijak extrémně nabité a jejich výbavičku sčítá pouze automatický kalendář, alarm a stopky s přesností 1/10 sekundy a maximální kapacitou 1 hodiny.

S kolegou Šimonem se v našich videorecenzích vždy pozastavujeme nad osvětlením, protože v tom někdy Casio tápe. V případě A1100 se jedná o podsvícení elektroluminiscenční a z mého pohledu je plně dostačující. Při spuštění osvětlení se vždy zbarví displej do oranžové barvy, které lehce zlepšuje čitelnost za tmavých podmínek.

Ojedinělý je celočerný model, který má displej do zelené barvy se stejnou barvou podsvícení. A jak jsem psal už v úvodu, vypadá to zajímavě.

Hodinky nemají žádné konkrétní označení voděodolnosti. Na dýnku nesou pouhé označení water resistant, tudíž nejsou vhodné pro žádný nadbytečný kontakt s vodou. Do sprchy bych je tedy nebral, a na plavání už vůbec. Klasický kontakt s vodou při mírném dešti nebo při mytí rukou by neměl být problémem. Stejné označení ovšem nesou i legendární A168, o kterých lehce dohledáte video, ve kterém vydrží pod vodou x minut bez poškození. Zde to může být případ stejný, ale raději jsem to nezkoušel.

Tím, že hodinky nemají přehnané funkce navíc, nejsou velkým žroutem baterie. Výrobce uvádí, že by měly vydržet až 3 roky na jednu baterii, což je celkem slušné. Navíc bych se nedivil, kdyby to bylo ještě o něco více. Casio má totiž pověst pořádných držáků. Mám pocit, že záměrně uvádí menší výdrže, aby byl pak uživatel příjemně překvapen.

Casio A168 recenze – moderní retro spojující generace
20.1.2021 - Dominik Hok
Casio A168 recenze – moderní retro spojující generace

Alternativy

Tisícstovky jsou moc hezkým revival modelem, který v nejednom člověku vzbudí pocit nostalgie a návrat do starých časů. Já osobně retru fandím, a proto mi je tento kus hodinek sympatický. Když ale pominu lepší materiály a téměř stejnou funkční vybavenost, přiklonil bych se pro výše zmíněný model Casio Vintage A168. Je sice na materiálech mírně ošizen, ale je téměř pětkrát levnější a splňuje v podstatě to samé.

Zhodnocení

Pokud milujete retro a jste ochotní připlatit pár tisícovek navíc za hodinky, které byly v kurzu za dob vzkvétání quartzové éry, bezpochyby jsou A1100 pro vás. Je ale potřeba zvážit, jestli za hodinky s minimem funkcí chcete připlatit nějakou kačku navíc. Přeci jen, za zlomek ceny můžete mít podobné hodinky, které mají trošku menší kvalitu materiálu. Za mě si zde nekupujeme funkčně nabité zařízení, ale kousek historie, drobek nostalgie a hodinky na jakoukoliv příležitost.

Mohlo by vás také zajímat:

Tissot Sideral S recenze – Barevné retro, na které jsme všichni čekali
18.8.2023 - Aleš Pavelek
Tissot Sideral S recenze – Barevné retro, na které jsme všichni čekali

Casio Vintage DBC-32 – recenze osmdesátkových smartwatchů
1.6.2021 - Jan Kalousek
Casio Vintage DBC-32 – recenze osmdesátkových smartwatchů


Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

3 390 Kč skladem
3 752 Kč nedostupné
3 752 Kč nedostupné