» Blog » Casio

Casio Protrek PRJ-B001 recenze – Protreky, které mají druhou tvář

Tagy: Recenze | Casio | Klasické

Filip Debrecenyi | 16.10.2024 | 4 MIN | 14x komentář

Casio Protrek je jako stvořený do přírody. Po dlouhé době přichází model, který zaujme vzhledem, jenž pro tuto řadu není běžný. PRJ-B001 jsou navíc vybavené funkcí Bluetooth, solárním dobíjením a velmi jednoduchým zpracováním.

Casio představilo nový přírůstek do rodiny – PRJ-B001, který se stal nejlehčím modelem v této řadě. Právě řada Protrek se snaží jít odlišným směrem, než tomu bylo doteď. Proto má také označení modelu číslo 001. Značí to, že se jedná o první model tohoto typu. Kromě nízké váhy by měly zaujmout také minimalistickým designem, který je odlišný od jiných Protreků.

Design

Design je něco, co mě u těchto hodinek extrémně baví a také jeden z aspektů, který mě opravdu zaujal. Hodinky jsou velmi univerzální a ve střídmých rozměrech. Báječná je také otočná luneta a styl tak lehce připomínající legendární GA-2100. To ovšem za předpokladu, že lunetou pootočíte.

Skvělou vlastností lunety je, že jejím pootočením můžeme vytvořit krytku pro tlačítka. A tak by se nám nemělo stát, že si na ně omylem klikneme. I přes vytvoření krytky jde s tlačítky normálně manipulovat. Více mě asi baví ten vizuální koncept – tedy že pootočíte lunetou a hodinky se tak nějak... změní.

Na číselníku je malý digitální displej v pravé spodní částí a po levé straně číselníku je k vidění zase indikátor, který nám ukazuje, v jaké funkci hodinek se aktuálně nacházíme.

Proto jsem tak trošku nastínil i tu podobu s GA-2100, protože tohle rozložení indikátoru a displeje je velmi podobné.

Osobně mi přijde digitální displej malinký a jeho čitelnost není bůh ví jak oslnivá, navíc v negativním schématu, které je obecně hůře čitelné. Naopak to ale kompenzují celkem rázné ručky, které mají luminiscenci Neobrite, která je za tmy hezky viditelná. Číselník kryje samozřejmě minerální sklíčko, což je také u Protreku velmi běžné.

Standardní modely na pryskyřici už mě jako recenzenta Casio hodinek na zadek neposadí. Co mi ale vytrhlo trn z paty, byla právě speciálně zpracovaná varianta na textilu/gumičce.

Ano, chápete správně. Máme vícero variant. Jednu variantu na klasické pryskyřici, ta je ve dvou barevných provedeních, a druhou variantu na zmíněném textilu a gumičce.

V praxi – když hodinky s textilem hodíte na ruku, je nošení takové... řekl bych až nešikovné. Využití zde vidím jednoznačně právě v outdoorovém prostředí, kdy si hodinky třeba lehce přetáhnete ze zápěstí na bundu nebo případně zaháknete na batoh. Zatímco modely na pryskyřici mi přijdou velmi stereotypní, u druhé varianty cítím přesný opak. A za pravdu by mi určitě dali i kolegové Lukáš a Šimon, kteří se dobrých pár minut dohadovali, kdo je chce mít ve sbírce víc, a to ani jeden z nich není horský poutník.

Řemínky disponují také funkcí Quick Release, díky které zůstává stěžejka v řemínku, a pokud se vám tedy nepozdává typ řemínku, lze jej jednoduše vyměnit i z pohodlí domova.

Rozměrově se jedná o pěkného univerzála, s velikostí pouzdra 46 x 13,6 milimetrů jde o adepta jak pro pánskou, tak i dámskou ruku. Hodinky vás budou bavit i svou nízkou váhou 44 gramů ve verzi na pryskyřici a 37 gramů ve verzi s textilem.

Zase to Bluetooth?

Ano, Bluetooth neminul ani nový přírůstek řady Protrek. A osobně toho nejsem velkým příznivcem. Hlavně za předpokladu, že to bylo na úkor Triple Sensoru, který má jednoznačně větší využití, kór v outdoorové řadě. Je to vlastně i jeden z hlavních ohlasů komunity, která stejně jako já tento krok nechápe.

Bluetooth má samozřejmě také své plusy, o tom žádná. Patří mezi ně určitě celkové nastavení hodinek přes mobilní appku, možnost najít svůj telefon, pokud si jej někde založíme. Na druhou stranu, když už Bluetooth, proč ne i krokoměr? Mají ho i levnější G-Shocky a navíc myslím, že by turisté a horalové byli vděční, kdyby měli záznam kroků ze své tůry.

Co ale turisté podle mě ocení, je možnost zaznamenat polohu stisknutím tlačítka a uložit si tím třeba své oblíbené místo na turistické trase. Samozřejmě je potřeba mít hodinky připojené k aplikaci. Není to sice Triple Sensor, ale minimálně to je dobrá náplast na bolístku, kterou nám jeho absence způsobila. Zároveň si tím v podstatě můžete i zaznamenat aktivitu, která vám ukáže její čas a ušlou vzdálenost, kterou zaznamenává telefon pomocí GPS.

Dost ale poplakávání okolo Triple Sensoru. Ze standardních funkcí nás nemine klasika v podobě stopek, odpočítávacích stopek, automatického kalendáře, alarmu a funkce světových časů.

Vlastnostmi získáme odolnost vůči nízkým teplotám do -10 stupňů, což sice není na expedici severním pólem, ale na naše podmínky dostačující. Dále tu je LEDkové podsvícení, funkce uklízení ruček a kontrola stavu baterie. Hodinky jsou totiž také solární a Tough Solar mi jednoznačně u outdoorových hodinek dává smysl. Nechybí samozřejmě pro Protrek typická 100metrová voděodolnost.

Alternativa

Upřímně, opravdu mi přijde jako velká podoba s modelem GA-B2100, který je funkčně úplně stejně vybaven. Navíc, hodinky jsou více univerzální, nemusíte je nosit jen na outdoor, ale i do kanclu. Plusem u dvatisícestovek je určitě Carbon Core Guard struktura a 200 metrová voděodolnost.

Casio G-Shock Carbon Core Guard – Co to je a k čemu to slouží?
15.9.2023 - Filip Debrecenyi
Casio G-Shock Carbon Core Guard – Co to je a k čemu to slouží?

V řadách Protreku tento model všechno přebije, protože Bluetooth za mě v tomto případě není víc než Triple Sensor, proto bych uvažoval o PRG-270, které ho mají. Velikostně je zase velmi blízko PRW-35, samozřejmě také s Triple Sensorem.

7 690 Kč skladem

Jaké nové Protreky jsou?

Zajímavé hodinky? Určitě ano. Praktické do přírody? Víceméně ne. A to by u Protreku mělo být zásadní. Ačkoliv jdou hodinky s dobou, chybí mi zde prostě ten Triple Sensor, který, přísahám, už zmiňuji naposledy. Já osobně bych si hodinky vybral hned z několika důvodů. Designově jsou peckovní, mají Tough Solar, jsou za rozumnou cenu a navíc jsou ultra lehké. K tomu varianta na gumičce dělá hodinky jinými, než tomu běžně bývá. Kdybych byl ale milovníkem outdooru, absenci senzorů bych si asi ani těmito klady neobhájil.

Casio Protrek PRW-35 recenze – Malý, ale šikovný
4.10.2023 - Filip Debrecenyi
Casio Protrek PRW-35 recenze – Malý, ale šikovný

Zdroj fotek:

  • Casio.com
  • Fotografové Hodinky 365

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Marekpřed 124 dny, reagovat
Pch, praví horali určujú čas jedine podľa machov na kmeňoch stromov alebo podľa aktuálneho vývinového štádia hmyzích lariev. A tí najpravejší sa nad pochybnú veličinu akou čas je úplne povzniesli!
Miroslavpřed 124 dny, reagovat
Protreky bez triple-senzoru? To pak přece nemusí pojmenovávat Protrek, přijde mi to jako totální nesmysl. Žel, v dnešní bláznivé době je to ale asi dost dobře možné... Byla by to velká škoda, protože jinak vypadají dost zajímavě.
Filip Debrecenyipřed 123 dny
Zdravím Miroslave, sám za sebe bych raději uvítal Triple Sensor místo BT, velká škoda, protože dle mého názoru má tento model potenciál, je netypický a jiný, než jiné Protreky.
Radimpřed 123 dny, reagovat
Protrek jsou super hodinky, ale bez Triple Sensoru bych je nekoupil. U těchto konkrétních se mi ani nelíbí vzhled, i když možnost schovaní tlačítek je zajímavá. Zajímavý je i řemínek s možností zavěšení, ale pokud neumí ani ukázat teplotu nevidím v něm smysl (jen můj pohled).
Filip Debrecenyipřed 123 dny
Dobrý den Radime, stejně jako vy extrémně postrádám Triple Sensor, ten k Protrekům prostě patří!
Michalpřed 123 dny, reagovat
Nějak mi přijde, že Casio teď jede všechny nové hodinky podle stejného mustru. Osvědčili se jim Casioaky a teď ten design kopírují i do dalších řad. Nicméně řada Protrek byla vždy něco jiného, měly to být především funkční hodinky do přírody, čekal bych spíše přidání funkce počítání kroků (myslím, že v kombinaci se solárem Casio takové hodinky nenabízí), nebo bych se ještě více odvázal a dal tam i GPS, aby si uživatel mohl prohlédnout trasu, kterou prošel. Už to umí kdejaké čínské hodinky doslova za pár peněz. Místo toho Casio hodnikám odebere triple sensor.. Nějak pak této řadě přestávám rozumět, G-Shocky dávají více smysl svou odolností, teď když se funkčně srovnaly.
Filip Debrecenyipřed 123 dny
Zdravím Michale, naprosto souhlasím, navíc nevím jestli jsem fanouškem přítomnosti Bluetooth, minimálně ne u každého nového modelu. Každopádně to vidím dost podobně.
Tomáš+Kpřed 123 dny, reagovat
Jen převlečené 2100ky. Nic nového. Změníme kousek plastu, přesuneme z G-Shocku do Protreku a peníze se sypou.
Ludvíkpřed 122 dny, reagovat
Zdravím Nový Pro Treky bez senzorů ??? K čemu to pak bude ? Bluetooth ? Na co ? Myslel jsem, že do novýho modelu nacpou třeba krokoměr. GPS bych tam snesl jen kvůli výškoměru, ten atmosférický má mizernou přesnost. Rozhodně ne mapy, protože by to ubralo na ploše soláru. Nesnáším dobíjení hodinek. Ty moje jedou furt od koupě. A ten nový design ? Pro mě nic moc. To moje x let starý Pro Treky vypadají líp. Ale to je už silně individuální. Já bych vzal ještě současný Pro Treky, dokud ještě jsou. Jinak asi jedině Garminy Crossovery ale tam už je pro mě problém s tím dobíjením.
Tompřed 120 dny, reagovat
Je to sice můj subjektivní názor, ale ty hodinky jsou prostě ošklivé. Promiň Casio.
Milapřed 119 dny, reagovat
Vse jiz bylo receno. Prochazel jsem si i starsimi modely s Triple sensorem, ted nevim to cislo ale nemely jeste solar, ale krokomer uz ano a take mely faze mesice. A byly rucickove. Pripada mi, ze od tohoto modelu ktery byl velmi nadupany, to jde s ProTreky z kopce. Jakoby se vyrobce snazil prijit na to, kolik, tedy s jakym malem se zakaznik spokoji. Anebo jiz vychazi vstric tem, co furt sudlaji telefon a maji v nem vsechny appky ktere triple sensor dokazou zastoupit. To bych si uz koupil ty zlute GAB Casiouky, pac maji karbon kore, vypadaji lip a maji neinverzni displej. No a kdybych nebyl fanousek zlute, tak je tam i jeden cerny model s neinverznim displejem. Vazeni prodejci, nezlobte se na mne, ale tohle o nicem. Tvar se mi nelibi. Cokoli s triple sensorem je lepsi nez tohle. Mozna chteji protreky jako radu pohrbit, nebo je to pro deti. Ja se rozhodoval mezi PRG 240 a PRG 340 a bral jsem ty starsi kvuli svetlu ikdyz novejsi uz merily vysku po metru a ne po peti, jako starsi model. To bylo rozhodovani. Tohle ani nahodou.
Drak Lukášpřed 46 dny, reagovat
Za mě to je docela fajn model. Pořídil sem ten gumičkový, ale jako chybí mi tam i modely, které se představily v JP a to PRJ-B001(B)-5, které jsou outdoorové .. nemám rád oranžovo modré kombinace do přírody. Nemusím svítit jak lucernička. No naproti tomu, hodinky na ruce nejsou cítit jak jsou lehounké a díky gumičce i ultra vzdušné. záznam polohy je fajn. Ruku na srdce - triple je blbůstka, ale kolik lidí opravdu potřebuje vět teplotu na zápěstí, tlak a kompasové údaje, když má v kapse mobil. Ano jsem člověk do Outdooru, ale i já nejsem dino a nechodím s pazourkem a kompasem, ale tím mobilem s GPS v kapse. Krokoměr - to jo - to by se mi líbilo a zde mě štvou naopak i drahé Gčka jako GWG-B1000, že na rozdíl od levných GG-B100 nemají quad senzory .. tedy s krokoměrem. Takže za mě - Krokoměr chybí, jinak fajn lehounké příjemné hodinky,
Filip Debrecenyipřed 45 dny
Zdravím, Lukáši. Díky za super poznatky a zpětnou vazbu. S telefonem stále po ruce máte pravdu, přece jen je dnes už mnohem více využitelný. :)
Míla Šterclpřed 40 dny, reagovat
Inu takový je trend. Dřív lidem stačilo mít v obci kostelní věž s hodinovým strojem a silným zvonem. Církev spravovala čas. Doma lidi měli tak přesýpačky. Pozdeji nástěnné hodiny a v kapse kapesní hodinky, Později už téměř každý náramkové hodinky. V době rozvoje mobilů se někteří hodinek zbavovali, aby se po letech k hodinkám vrátili - můj případ. Dnes pro mně mobil není. Používám staré dobré Nokia 6230i nebo vysouvák 6270. Telefon s sebou netahám už ani do práce ani do lesa. Povětšinou je doma a funguje jako diář a někdy jako budík. Chápu, že nejsem každej. Byly doby, kdy jsem měl chytrej mobil, ale vyrazit s ním mimo civilizaci znamenalo táhnout těžkou powerbanku a když v báglu dnes nesete jídlo, samovar i palivo a někdy i stan, karimatku a spacák, tak si rozmyslíte s sebou tahat krám, kterej jen odvádí pozornost, zabírá místo a ještě něco váží (ta databanka hlavně). Hodinky s triple sensorem mi hlídají převýšení, sem tam při houbaření ukážou azimut k autu. Teploměr nevyužívám a když vyrazím na lehko, tak se hodí i západy slunce a graf průběhu tlaku. To celé v asi šedesáti gramech na zápěstí ruky. Pokud je filozofií firmy vyhovět jednodušším - bez urážky - zákazníkům, nemám problém, pokud budu mít i nadále na výběr z mnoha různě vybavených modelů. Jistě, je možné polemizovat, kdo z nás je vlastně jednodušší. Zda člověk závislý na placaté technologii a bateriích nebo ten, který si připlatí za vybavenější hodinky, které mi šetří prostor i hmotnost batohu. Inu, každý si vybere, ale pokud by to měl být trend, že až se vyprodají všechny ProTreky se sensory a budou k mání jen tyhle ochuzené, tak by to bylo přece škoda.

Hodinky zmíněné v článku

3 990 Kč skladem
3 990 Kč skladem