Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Casio | Chytré | Klasické
Agáta Vřeská | 5.6.2023 | 4 MIN | 2x komentář
Illuminator, Super Illuminator, Afterglow, Neon nebo Auto Light. U hodinek Casio se setkáte s různými typy a funkcemi osvětlení, pojďme si v tom udělat trochu přehled.
První digitální hodinky byly Hamilton Pulsar. Z zobrazení času používaly LED diody. LEDky byly extrémně náročné na energii, takže zobrazení bylo možné jen po zmáčknutí a na krátkou dobu. Byly ale první, které tímto způsobem mohly zobrazit čas i v noci.
Casio své digitálky představilo nedlouho poté. První model Casiotron vyšel v roce 1974. Ale k modelu s osvětlením se dostalo až v roce 1995, tedy 3 roky po Timexu, který představil první hodinky s elektroluminiscencí Indiglo. Jedním z prvních modelů Casia, které používalo EL byly DW-5600E, kde právě „E“ označovalo elektroluminiscenci. I proto jsou dnes známé taky jako G-Shock Illuminator.
Casio G-Shock DW-5600E s elektro-luminiscencí.
A pod označením „Illuminator“ známe osvětlení i dnes. V Japonsku mají Casia synonymní termín „Foxfire“. Casio už delší dobu ale přechází ve většině případů na LEDky, které jsou úspornější a šetrnější k přírodě, v některých digitálních hodinkách najdeme ale EL záměrně dodnes.
Výhodou elektroluminiscence je rovnoměrné podsvícení celého displeje. Casio této možnosti využívá i například u kolaborací s různými umělci nebo společnostmi, kdy EL umožňuje po rozsvícení podkreslit i obrázek.
Elektroluminiscence umožňuje zobrazit obrázky v pozadí. Např. u G-Shock DW-6900GDA-9ER.
Mezi nevýhody patří velká zátěž na baterii, i to je jeden z důvodů, proč Casio přechází na LED diody.
Elektroluminiscence umožňuje také funkci Flesh Alert – zábleskového upozornění v kombinaci s budíkem. Můžete tedy nastavit budík na určitý čas a vedle pípání bude blikat obrazovka. Stejně tak, pokud máte zapnutou funkci signalizace celé hodiny.
Modely s EL můžou mít funkci Flesh Alert. Poznáte ji i díky malé hvězdičce vpravo na displeji.
Funkci Flesh Alert poznáte podle malé hvězdičky na displeji a funkci lze v hodinkách deaktivovat.
Kvůli větší úspoře baterie začalo Casio nahrazovat původní EL modernější LED technologií. Malé LED žárovičky jsou nejčastěji dvě, kde u ana-digi modelů jedna osvětluje číselník, druhá podsvítí displej. U digitálních hodinek, starších modelů nebo levných Casií se často setkáme pouze s jednou. Barva je obvykle bílá nebo zelená (např. u F-91)
LED žárovička u F-91 je poměrně slabá.
Na začátku nebylo LED osvětlení tak efektivní a vyvážené. Např. oblíbený model GA-100 z roku 2010 měl problém se slabým podsvícením, kdy LEDka nedokázala podsvítít dostatečně displej i číselník.
LED dioda osvětlí číselník, digitální displej u GA-100 v noci ale prakticky nepřečtete.
Nové modely už mají ale obvykle silné LED podsvícení, kdy jde ve tmě vidět jak ručky tak displej, případně rovnoměrně podsvítí celý displej u digitálních modelů.
LED podsvícení u modelu GW-M5610U.
Modely z vyšších řad typu Mudmaster pak mají tak silné podsvícení, že může sloužit s nadsázkou jako malá svítilna.
LED podsvícení u Mudmaster GG-B100. Je vidět displej, číselník a dokonce se tím "dobije" i luminiscence na ručkách.
Spuštění světla je vždy v rámci některého tlačítka. U mnoha modelů je to dokonce popsáno na číselníku (dýnku). Ale např. u známého modelu G-Shock GA-100 je tlačítko pro světlo pravé horní označené jako Reverse a vizuálně nepoznáte, že je spojené se světlem.
Některé modely mají pak speciální čelní tlačítko pro světlo v dolní části pouzdra. Např. G-Shocky GA-700, GBA-800 či GBD-800 nebo Mudmastery či Rangemany.
Některé modely, zvláště některé G-Shocky, mají pro spuštění světla speciální čelní tlačítko v dolní části pouzdra. Typicky model G-Shock GA-700
U podsvícení Casia najdeme několik typů funkcí.
U některých modelů můžeme najít UV nebo také Neon Illuminator, kdy jsou nejčastěji indexy případně ručky natřené speciálním nátěrem, který se aktivuje rozsvícením UV LED diody. Např. Gravitymaster GA-1000 tuto možnost využívaly.
Neon Illuminator u Gravitymaster GA-1000. Osvětlení aktivovalo speciální nátěr na indexech a ručkách.
Funkce afterglow je automatická. Osvětlení s touto funkcí se po puštění tlačítka nevypne okamžitě, ale svítí ještě chvilku poté. Obvykle lze nastavit délku svitu, nejčastěji po dobu 1.5, 3 nebo 5 sekund. Tuto funkci má většina aktuálních G-Shocků.
Funkce Auto Light umožňuje rozsvícení náklonem ruky v úhlu 40 stupňů. Pokud se tedy na hodinky podíváte a nakloníte zápěstí k sobě, hodinky se rozsvítí. Funkci je možné zapnout/vypnout, obvykle podržením tlačítka pro světlo po dobu min. 3 sekund. Pokud není Auto light vypnuté manuálně, běžně se vypne automaticky po 6 hodinách kvůli úspoře baterie.
Funkce plně automatického podsvícení umožňuje aktivaci světla náklonem ruky, ale hodinky mají senzor okolního světla, takže tato funkce se neaktivuje v dostatečně osvětleném prostředí. Cílem je úspora baterie, ale určitě i uživatelská vychytávka. Osvětlení totiž většinou oceníte až ve tmě, nikoli přes den, kdy je dost světla.
Posledním typem osvětlení u Casia je fotoluminiscence. Tedy luminiscenční nátěr, který není rozsvícen energií z baterie, ale „dobíjí“ se světlem, přírodním či umělým.
Nátěr najdeme nejčastěji na ručkách a indexech analogových či analogově-digitálních modelů. U čistě digitálních hodinek se nepoužívá.
Fotoluminiscence u Casio Edifice ECB-S100D-2AEF.
Mezi výhody patří to, že fotoluminiscence nespotřebovává baterii, světelnost ale nebývá u základních modelů příliš intenzivní a podle síly nasvícení postupně slábne. U vyšší kolekce typu Master of G je intenzita i výdrž silnější.
Luminiscence u Mudmaster GWG-2000-1A1ER.
7.5.2019 - Radim Krčmář
Luminiscence – Budiž světlo
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.