Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Casio | Pánské | Chytré
Dominik Hok | 6.1.2021 | 9 MIN | 12x komentář
Casio G-Shock G-Squad GBD-H1000 – japonec, co si hraje na chytré hodinky, nebo perfektní přístroj? Asi jsem v ruce ještě neměl hodinky, které by tak krásně balancovaly na hranici obou kategorií. Buďto je nesnášíte, nebo milujete. Nic mezi tím.
Kolegyně Agáta už před nějakou dobou představovala Casio G-Shock GBD-H1000, ale v té době to byla víceméně teorie, protože hodinky ještě nebyly na trhu. Teď už jsou na českém trhu běžně dostupné a přichází na řadu praktická část věci. Tento model je prvním od Casia, který řadu senzorů obohatil o jeden další – optický snímač tepové frekvence. Teď se hodinky dají považovat za konkurenta chytrých hodinek se sportovními funkcemi.
25.4.2023 - Dominik Hok
Casio G-Shock GBD-H2000 recenze – Chytrák s dvouletou výdrží baterie
A protože už na ně parametrový článek víceméně máme, já se zaměřím na to praktické. Jak se hodinky používají a jestli jsou skutečně chytré. A dovolím si i malé srovnání s jinými chytrými hodinkami.
9.3.2020 - Agáta Vřeská
GBD-H1000: První G-Shocky s monitoringem srdečního tepu. Že by konkurence Garminů?
Milí G-Shockaři, tuto recenzi berte trochu s nadsázkou. Přeci jen ji píše někdo, kdo obvykle recenzuje chytré hodinky a není zrovna zarytý G-Shockař. Ale když už se mi Casio nabourává do mého přirozeného prostředí, jak jsem mohl jinak zareagovat? :)
1.3.2023 - Agáta Vřeská
Polar nabídl své algoritmy třetím stranám. Jako první toho využil G-Shock
Rozhodně snímač tepové frekvence, který je zmíněný výše. Ale je to trochu komplexnější. Snímač tepové frekvence je spojen s podrobnějším monitoringem sportovní aktivity, odhadem hodnoty VO2Max, dobou regenerace a tréninkovou zátěží.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Integrovaný GPS snímač navíc přesně zaznamená vaši trasu a barometr výškové metry. Díky hromadě senzorů a chytrých funkcí se stává z GBD-H1000 první plnohodnotný sporttester od Casia.
Ale to furt není ono. To, co tento model dělá speciálním, je množství senzorů a chytrých funkcí nasoukaných do fanoušky oblíbeného robustního pouzdra G-Shocků. Casia a chytré hodinky jsou dvě skupiny hodinek, které patří mezi nejoblíbenější. Casio syntetizovalo tyto dvě skupiny do GBD-H1000. Otázkou je, jestli dokážou dorovnat konkurenční chytráky.
Doteď byly za jedny z největších G-Shocků považovány GX-56, které si vysloužily trefnou přezdívku – King. Se svým průměrem 55 milimetrů se hodily na ty opravdu největší mužské pracky. GBD-H1000 mají totožný průměr a jsou ještě o 13 gramů těžší (101 g), takže jsem je oficiálně (a se vší skromností) pasoval na Smart Kingy. A protože už teď vím, že mě nebude bavit neustále psát GBD-H1000, počítejte s tím, že radši budu používat tuto přezdívku. :)
Člověk si hned po nasazení uvědomí, že nejsou obří jen papírově, ale i reálně. Tento G-Shock pro mě byl šok. Ale na druhou stranu, vypadají sakra dobře. Casio i přes smart funkce nedopustilo ztrátu byť malinké části "G-Shock stylu". A neztratilo ani špetku japonské preciznosti. Ocelové prvky v kombinaci s pryskyřicovým řemínkem, pouzdrem a minerálním sklíčkem dokonale zapadají do sebe.
Jestli jste doteď byli zvyklí na mini-plasťáčky od nějaké konkurenční značky, nedej bože na chytrý náramek, na tohoto obra si budete těžko zvykat. Jste-li však G-Shockař srdem, duší i velikostí zápěstí, vzrušením se vám tepovka určitě zvedne. A pokud jste doteď nebyli zvyklí na velké hodinky – zvyknete si, nebo je budete nenávidět. Ale i o tom to někdy je.
Ostré tvrzení, ale bohužel pravdivé. Hodinky se ovládají pěti tlačítky, nic víc, nic míň. Stačí si je osahat na pět minut a stačí to, abyste se v uživatelském prostředí plně zorientovali. Trochu matoucí může být, když sem tam některé tlačítko mění svou funkci v závislosti na tom, kde se zrovna nacházíte. Ale nic, na co by se nedalo zvyknout. Horší je to s plynulostí.
Plynulost ovládání je taková... Stále moc Casio. Vlastně ani nevidím rozdíl mezi plynulostí kalkulačkových CA-53W z osmdesátek a těmito moderními Smart Kingy. Když tlačítko stisknete dvakrát za sebou až příliš rychle, hodinky vůbec druhý stisk nezaznamenají.
Kdykoliv cokoliv potvrdíte, objeví se otravné "Please wait", aby si to hodinky zapamatovaly. Ve vodách smartwatchů se něco jako "Please wait" neodpouští. Už jste někdy viděli Stephena Hawkinga, aby po položení otázky řekl "Počkejte, musím se zamyslet"? V plynulosti tento model nechává konkurenci v nedohlednu před sebou.
Když jsem si šel večer zaběhat, hned jsem si položil otázku, jestli někoho z Casia napadlo vyzkoušet si hodinky ve tmě. To, že displej svítí maximálně 3 vteřiny, to bych ještě přežil. Ale to, že světýlko zhasne kdykoliv stisknete jakékoliv jiné tlačítko, to opravdu ne.
Pro lepší představu přikládám reálnou situaci. Rozsvítím si hodinky, abych se podíval, kde se zrovna v hodinkách nacházím. Oukej, hlavní obrazovka. *klik* Displej zhasne. Musím rozsvítit obrazovku, abych se podíval, kde jsem teď. Aha, údaje o tepové frekvenci. *klik* Displej zhasne. Opět rozsvítím hodinky, abych... Ano, takto bych mohl pokračovat do nekonečna, ale asi chápete, kam tím směřuju.
Dle mě je mnohem logičtější, aby světlo svítilo 3 vteřiny při nepoužívání a pokud je vyvolávána nějaká akce, zůstane svítit. Tak, jak je to standardní pro chytré hodinky.
A to jste si ještě nezkusili přečíst nějakou kratší notifikaci za tři vteřiny... Třeba během řízení. Což se mimochodem nedělá!
Už výše jsem psal, že k úplné orientaci v hodinkách potřebujete zhruba pět minut. Ale abych se přiznal, na jednu věc jsem dlouho nemohl přijít. Jak otevřít náhled příchozí notifikace? Kdykoliv mi někdo napsal, bezradně jsem zkoušel všechna tlačítka. Nic. A pak jsem přišel na to, jak jednoduché je řešení. Ono to nejde. K zobrazení notifikace musíte urazit strastiplnou cestu tvořenou devíti stisky tlačítek. To moc času upřímně neušetří. Vytáhnutí telefonu z kapsy mi zabere kratší časový úsek.
Abych jen neházel špínu, musíme docela vyzdvihnout monitoring sportovní aktivity. Obrazovka s datovými poli je plně konfigurovatelná, takže se vám zobrazují všechny pro vás potřebné informace během aktivity. Tady jsem od Casia očekával nekompromisní přístup, ale příjemně překvapilo.
K výpočtu odhadu hodnoty VO2Max, doby regenerace a poměru aerobního, anaerobního tréninku hodinky používají algoritmy od společnosti Firstbeat, jedné z nejznámějších firem dodávající analýzu fyziologických aktivit. Od Garminu mám dlouhodobě naměřené VO2Max 57 a Smart Kingy mě příjemně překvapily, když mi po desetikilometrovém běhu naměřily VO2max 54,8. Po druhém desetikilometrovém běhu jej navýšili na 55,5.
Obvykle se hodnoty po několika bězích ještě zpřesní. Nicméně, dokonce Garmin to při prvním běhu kolikrát vůbec netrefil a ukázal mi třeba hodnotu 48. Takže Casio si v tomto vede výborně. Všechna čest.
Pravdou je, že ačkoliv jsou Smart Kingy o něco chytřejší, pořád to jsou G-Shocky. A jen tak něčím se nenechají vyšokovat. Jsou totiž stejně odolné jako všechny ostatní modely z řady G-Shock. Nárazy? Vibrace? Žádný problém. A co se týče voděodolnosti? Zkuste mi najít jiné chytré hodinky, které mají 200 metrů voděodolnost. Hledat budete těžko.
Kromě recenzované verze se tento model nabízí také v černé, červené, ale také černé s oranžovými prvky a celobílé verzi se zelenými prvky.
Výdrž baterie? V tomto případě opět boduje Casio. Pokud byste hodinky využívali pouze k zobrazení času a notifikací z telefonu, vydrží jeden celý rok bez nabití. V kombinaci s neustále spuštěným snímačem tepové frekvence výrobce garantuje třídenní výdrž baterie. Já se upřímně dostal na mnohem více. Díky solárnímu akumulátoru se mi hodinky permanentně udržovaly v chodu i se snímačem tepové frekvence. Nosil jsem je zhruba pět dní a poté jsem je na 14 dní odložil. Po této době jsem si je opět nasadil... A co? Běžely.
Výhodou Smart Kingů je, že se v běžném módu téměř vůbec nevybíjí. Standardní chytré hodinky vydrží v běžném režimu například 7 dní. Pokud s nimi často sportujete a přijímáte signál GPS, doba se ještě zkrátí. Oproti tomu GBD-H1000 se pořádně vybíjí pouze během sportovní aktivity (kvůli příjmu signálu GPS), ale v běžném režimu téměř vůbec. Pokud tedy vypnete snímač tepové frekvence a sportujete dvakrát týdně po dobu jedné hodiny (se snímačem), můžete se dočkat opravdu dlouhé výdrže baterie. Klidně i přes měsíc.
Popravdě? Překvapující. S konkurenčním Garminem Forerunner 745, který se pohybuje v podobné cenové relaci, by i do ringu mohl vstoupit. A to se FR 745 pyšní jedním z nejlepších záznamů trasy na světě. Po pěti kilometrech Casia naměřily přesně o 100 metrů navíc. Nic hrozného. Kadence kroků? Stejná. Průměrná tepová frekvence? 3 tepy odchylka oproti Garminu. Tempo? Odchylka cca 5 vteřin.
Výsledky monitoringu sportovní aktivity jsou v graficky povedené aplikaci velice přehledné.
Jediným mínusem je, že GBD-H1000 dokážou monitorovat pouze běh, chůzi a posilování. Zkoušku voděodolnosti do 20 ATM si tedy monitorovat nemůžete.
Celkově bych však vychválil aplikaci G-SHOCK MOVE skrze kterou hodinky komunikují s telefonem. Graficky je skvělá, funkčně taky, ale neanglofónní jedinci mohou mít trochu problém – česky totiž neumí. Ale jinak? Paráda.
Pravdou je, že GBD-H1000 určitě nejsou chytřejší než Samsungy, ani přesnější v záznamu než Garminy, dost možná by těžko soupěřily i s Xiaomi. To říkám hned takto ze "startu". Tento model na poli chytrých hodinek nemá šanci. Na druhou stranu, Casio je zkušenější na poli odolnosti, dost možná i výdrže a designu.
Z pohledu uživatele chytrých hodinek jsou k ničemu. Bohužel. Ale ještě než mě ukamenujete, počkejte. Z pohledu někoho, kdo chce pořádné chlapácké hodinky, popřípadě zarytého G-Shockaře nebo někoho, kdo chce pěkné a kvalitní hodinky, které mu ukážou notifikace z telefonu a změří sportovní výkon, je to perfektní kousek.
Lidé si kupují G-Shocky za mnohem větší peníze. A tyto? V úplně stejné kvalitě zpracování nabízejí ještě škálu chytrých funkcí. A nějaké světýlko, "Please wait" nebo komplikované notifikace? Odpuštěno.
To bylo gró tohoto článku a bylo by hloupé neodpovědět. Dokáže GBD-H1000 ustát chytrou konkurenci? Nedokáže. A teď trochu změňme slovosled a přidejme pár písmenek navíc. Dokáže chytrá konkurence ustát to, co GBD-H1000? Nedokáže. A to je podstata pravého G-Shocku.
A abyste neřekli, že nabízíme pouze recenzi napsanou očima "smartwatchovsky" zastřenýma, tady je dovětek obvyklého recenzenta G-Shocků – Radima Krčmáře:
Zcela nepokrytě přiznávám, že my „Géčkaři" jsme tak trochu jako majitelé zařízení jedné nejmenované značky s nakousnutým jablíčkem. I když stará ( a musím říci pravdivá) legenda praví, že dokonalé G-Shocky neexistují, protože vždy se na nich najde alespoň jedna věc, kterou bychom změnili, přesto na ně nedáme dopustit.
A i když konkurence je mnohdy technologicky o jeden a více kroků dále, jejíž hodinky objektivně nabízí daleko více funkcí a často za méně peněz, zarytý fanoušek Géček vám stejně řekne, že nejlepší hodinky na zeměkouli jsou původní Rangemany. Můžete mu hodinu vysvětlovat, cože to ty vaše nové „Ajvoče" všechno dovedou a s ním to ani nehne. Jako jo, některé ty funkce nejsou asi úplně blbé a todle bych i možná využil, řekne vám, ale dyť je to jak hodinky pro panenku, furt do toho musíš strkat kábel a prd to vydrží... Ovšem chytré hodinky G-Shock?!? Dejte to sem!
Na jednom z největších internetových fór zaměřených na hodinky G-Shock se pohybuji již notnou řádku let, ovšem nepamatuju si, že by jiný model vzbudil tolik rozruchu jako tento. Smartwatche od Casia! Co to bude umět? Jak to bude vypadat? Budou doufám solární?? Spekulacemi se to jen hemžilo, aby se nakonec ukázalo, že ony to vlastně smartwatche tak úplně nejsou...
Máme tu sice pro G-Shocky zcela nové technologie jako snímač tepu a možnost, byť krkolomně si přečíst i smsku, ale stále jsou to pouze sportovní (byť trochu chytřejší) hodinky, u kterých nějaký ten pád na zem či třísknutí o zárubně není problém a k tomu abychom jsme si je mohli každodenně užívat, nepotřebujeme nutně elektrickou zásuvku. Jsou to stále ty staré dobré Géčka, kterých na vás dýchne duch oněch Rangemanů, jen mají o něco málo moderních vychytávek navíc.
To podstatné, tedy nezaměnitelný styl, robustnost a pocit nezničitelnosti, pro který G-Shocky tak milujeme, tu zůstává a tak je to myslím správné... Hlavu však nemusí věšet ani ti, kteří čekali „plnotučné" G-Shock smartwatche. Ty se totiž chystají na jaro 2021, tak se nechme překvapit!
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.