Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Casio | Klasické | Retro
Jan Kalousek | 1.6.2021 | 7 MIN | 7x komentář
OHOL SE, OSLE, BIBLE. Co mají tato slova společného? Moudří už vědí. Odpověď je kalkulačka. Ta byla a je nejen pomocníkem při hodinách matematiky, ale také zdrojem zábavy při snaze trumfnout spolužáky v tom, kdo na ní zvládne napsat více slov. My se dnes blíže podíváme na jednoho reprezentanta hodinkových kalkulaček, model Casio DBC-32.
Hodinky s kalkulačkou byly ikonou 80. let, kterou toužil na svém zápěstí nosit snad každý. Musím se přiznat, že já jsem éru osmdesátek nezažil, přesto jsem jako dítě nejedny digitálky s pýchou vlastnil. Jedny dokonce i dnes zaujímají v mé skromné hodinkové sbírce čestné místo. A tak jsem ani chvilku neváhal, když se mi naskytla možnost otestovat si na vlastní kůži legendu v podobě hodinek s kalkulačkou.
25.5.2020 - Igor Kratochvíl
Casio CA-53W: digitálky s kalkulačkou, céčka a klid...
Vzhledem k tomu, kdy se objevily první kalkulačkové modely, by se dal model DBC-32 považovat za mladíčka. První série tohoto modelu se objevila až v roce 2004, jedná se tak o jednoho z těch mladších zástupců kalkulaček z řad Casia. Snad nejmladší z této kategorie je model CA-53WF, který se objevil zkraje roku 2020. Jedná se ale spíše o reedici původního modelu CA-53W z roku 1983.
Celkem se DBC-32 vyráběly v 11 variantách, přičemž prvních 5 vzniklo v letech 2004 a 2005. Zbylých 6 se přidalo v letech 2007 a 2008. Dnes už ale bohužel zbyly jen dvě z nich. V nabídce tak najdeme jen základní černou variantu na pryskyřicovém řemínku a robustnější verzi s kovotahem.
První várka DBC-32 z let 2004 a 2005
Hodinky mi po nasazení na ruku připadaly celkem velké, ale rychle jsem si zvykl. Díky jejich zkosenému tvaru se ruce pěkně přizpůsobí. Navíc jsou lehoučké a nikde netlačí, takže v podstatě za chvíli ani nevíte, že na ruce nějaké hodinky máte.
Druhá várka 6 odvážnějších modelů
Za mě je velkým plusem taky to, že hodinky budí pozornost a reakce okolí tak na sebe nenechávají dlouho čekat. Setkal jsem se jak s pozitivními reakcemi, tak i s takovými, kdy se mě lidé natvrdo ptali, co to mám na ruce za hrůzu. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří nad hodinkami s kalkulačkou kroutí hlavou, připravil jsem si pro vás na konec malé "off-topic" překvapení :).
Ale zpět k našim hrdinům. Hodinky mají velký čitelný displej, který dokonce zobrazuje rok. Asi proto, abyste při pohledu na tento retro kousek nezapomněli, v jakém roce se zrovna nacházíte :). Podsvícení v podobě LED žárovičky je dostatečně intenzivní, takže vás ve tmě nebude trápit žádná skomírající bludička. Na starších fotkách můžeme vidět zelené osvětlení. Na současné verzi je už výraznější oranžové.
Pozor si dejte na plastové sklíčko, z hodinek totiž trošičku vyčnívá a je tak nejvíc na ráně. Snadno se tak může stát, že se na něm objeví nějaký ten škrábanec. Není to ale nic, co by se nedalo jednoduše vyřešit leštící pastou.
Klávesnice je tuhá a na první pohled působí, že je nutné tlačítka mačkat silou, aby se něco stalo. Tlačítka ale reagují dost dobře i na jemnější zacházení, jen je potřeba využít spíš nehet. Obával jsem se, že na klávesnici zůstanou vyryté stopy nehtů, tlačítka se ale rychle vrací do původního stavu bez jakýchkoliv známek otlačení.
Občas se setkávám s tím, že se zákazníkům zdají být zvuky hodinek nevýrazné. Za mě to rozhodně není případ těchto hodinek. Osobně mám rád, když mají hodinky signalizaci celé hodiny, a tak jsem ji měl zapnutou i tady. Spíše jsem se pak bál, aby mě hlasité pípání nebudilo v noci. Pokud ale spíše patříte na druhou stranu, dají se zvuky úplně vypnout.
Voděodolnost těchto hodinek je mi tak trochu záhadou. Na hodinkách totiž nenajdeme žádné označení stupně voděodolnosti. Ze zvědavosti jsem tedy hodinky podrobil té nejpřísnější tlakové zkoušce, jakou máme u nás k dispozici, tedy do 100M. A světe div se, hodinky to bez problému zvládly.
Hodinky zvládly tlakovku do 100M!
Už z kódu hodinek můžeme často odhadnout, s čím budeme mít tu čest. Stejně tak je tomu i tady. Kód DBC bychom mohli přeložit jako DataBank Calculator.
Funkce databanky znamená, že si v případě DBC-32 můžete do hodinek uložit až 25 číselných záznamů, které si můžete různě pojmenovat. Jméno se může skládat až z 8 znaků a samotný číselný záznam je pak omezen na 15 číslic. Celkem hodinky ovládají 13 jazyků a nabízejí výběr až ze 121 znaků, takže kromě klasické latinky hodinky umí třeba i azbuku.
Říkáte si, k čemu vám tohle bude, když máte za každé situace v kapse mobil? Inu, může se snadno stát, že vašemu chytrému příteli zrovna dojde baterie nebo ho jednoduše ztratíte, a to zrovna v nějaké zapeklité situaci. To se vám velice pravděpodobně s tímto krasavcem nestane, má totiž výdrž baterie až 10 let. A pokud si čísla nepamatujete zpaměti, je v takovém případě dobré mít "krizové kontakty" po ruce, nebo lépe řečeno na ruce.
Zároveň se pořád jedná o offline zařízení, které nikdo nehackne. Přesto ale jednotlivé záznamy v databance nemají žádnou ochranu v podobě hesla, takže přeci jen ukládání PIN kódů, přístupových údajů a podobně bych příliš nedoporučoval.
U deklarované 10leté výdrže baterie vyvstává jedno velké ALE. Vše totiž závisí samozřejmě na tom, jakým stylem hodinky používáte. Třeba už zmíněné osvětlení je velkým žroutem baterie. Při jeho častém používání, např. se zapnutou funkcí Auto Light, tak z deseti let provozu můžeme skončit u podstatně kratší doby.
Co se ale stane se zadanými daty, když hodinkám dojde energie a bude nutné baterii vyměnit za novou? Velice pravděpodobně zadaná data bohužel ztratíte.
Proč říkám pouze "velice pravděpodobně"? Casio tuto informaci totiž nikde oficiálně neuvádí, strejda Google také není moc sdílný, a do rozebírání hodinek podomácku jsem se zrovna dvakrát nechtěl pouštět. Přece jen se mi ale na jednom hodinářském fóru podařilo najít zajímavou tabulku, kterou vytvořil jeden z fanoušků. Z té vyplývá, že DBC-32 bohužel žádnou ochranu dat nemá.
Fanoušky vytvořená tabulka s přehledem funkcí databankových modelů. Foto: watchuseek.com
Tak jako tak jsou hodinky rozhodně povedené. V podstatě za pár korun získáte kousek historie s nadčasovým vzhledem. Navíc v současné době, kdy je retro v módě, s hodinkami určitě oslníte okolí.
Nadčasový retro vzhled
Velký čitelný displej
Lehoučké
Díky zkosenému tvaru dobře padnou na ruku
Tlačítka dobře reagují a nezůstávají na nich otisky nehtů
Dostatečně hlasité tóny
Až 10letá výdrž baterie
Složitější ovládání
Tužší tlačítka na klávesnici
Pravděpodobně neuchovají uložená data po výměně baterie
Hodinky s kalkulačkou najdeme často i na filmových plátnech. Nabídka je ale tak široká, že samozřejmě nezůstane jen u modelu DBC-32.
DBC-32 ve filmu Chappie. Foto: lancettedaoscar.blogspot.com
DBC-32 v seriálu The Boys. Foto: the-boys.fandom.com
Matthias Schweighöfer má na ruce ve filmu Armáda mrtvých pravděpodobně model Casio DBC-611. Foto: deadline.com
I Mr. Bean nosil při svých patáliích hodinky s kalkulačkou. Jde bohužel o blíže nespecifikovaný model. Mohlo by se ale jednat o Casio CA-602. Foto: reddit.com
Jaké hodinky používal Walter White při svých chemických výpočtech? No přece staré dobré Casio CA-53W. Foto: productplacementblog.com
Film Návrat do budoucnosti bývá často spojován s modelem CA-53W. V prvním filmu ale Marty nosí model CA-50. Nástupce CA-53W se objevuje až v dalších pokračováních. Foto: premiumbeat.com
Hodinky s kalkulačkou samozřejmě najdeme v nespočtu dalších filmů a seriálů. Znáte nějaké další?
Poznali jste se na začátku článku v člověku, který by na hodinky s kalkulačkou reagoval se zděšením? Pak věřte, že světlo světa spatřilo plno "šíleností", ze kterých až člověku padá brada. S dovolením bych vám teď na závěr představil svůj výběr TOP 5 hodinkových kuriozit.
Začneme zlehka. Spíše než šíleností bych si chtěl na začátek povzdechnout, že už se dnes s tímto u digitálek běžně nesetkáme. Na začátek jeden z modelů Casio, který přehrával různé melodie. Prostě pecka.
Casio 82H108 přehrávající melodie. Foto: Pinterest
Dalšími v pořadí jsou tentokráte hodinky značky Nelsonic, na kterých jste si mohli zahrát legendárního PacMana.
Hodinky s PacManem. Foto: fifthwrist.com
Teď už se dostáváme k opravdovým lahůdkám :). TOP 3 jsou pro mě hodinky Citizen D031 Soundwich, do kterých jste si mohli zapojit sluchátka a poslechnout si rádio.
Citizen D031 Soundwich. Foto: watchcharts.com
Druhé místo, ač těsně, obsazuje Seiko T001. Na něm jste si dokonce mohli naladit televizi.
Seiko T001. Foto: line.17qq.com
Pomyslnou první příčku obsazuje opět Seiko, a to jak jinak, než stylově kalkulačkou. V tomto případě jde ale opravdu o pořádnou kalkulačku.
Seiko UC-2000. Foto: Pinterest
Zbývají už snad jen ony pověstné hodinky s vodotryskem. Znáte také nebo dokonce vlastníte nějaký podobně šílený model? Určitě se pochlubte dole v komentářích, velice rádi se na vaši sbírku podíváme :).
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.