Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Chytré
Matěj Urbaczka | 13.8.2024 | 4 MIN
V této době moc smartwatchů nevychází a všude je ticho před bouří. Rozhodl jsem se zkrátit si tuto dobu malým fantazírováním o nových funkcích a modelech, které by letos ještě mohly spatřit světlo světa.
Smartwatche má teď na rukou "skoro každý druhý". Přesněji asi 224,31 milionu lidí. Docela by mě zajímalo, jak toto číslo berete vy? Já jsem ho přijal celkem s chladnou hlavou – není nějak šíleně velké. Když si odečtu lidi moc mladé a lidi, no, moc staré, tak mi toto číslo dává smysl.
Chcete-li to v přehledné tabulce a číslech podle věku, tady to máte:
Věková skupina | Procento žen nosících smartwatche | Procento mužů nosících smartwatche |
16–24 roků | 19.6 % | 21 % |
25–34 roků | 27.2 % | 26.9 % |
35–44 roků | 24.5 % | 25.5 % |
45–54 roků | 18.6 % | 20.9 % |
55–64 roků | 12.7 % | 16.1 % |
Celkem mě překvapilo, že žen nosících smartwatche v rozmezí věku 25–34 je více než mužů. Pokud se ale podíváme globálně na všechny věkové skupiny, poměr mužů i žen je 60 na 40 %.
To byla ale jen zajímavá ochutnávka na začátek a teď pojďme mrknout na to, co nás potenciálně čeká.
Všichni se samozřejmě těšíme na novinky od Garminu a především na novou řadu Fenix, ale je to to jediné, co nás čeká? Myslím, že jsou všichni tak zaslepení těmito hodinkami, že zapomínají na další možné řady, ale i značky.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
Září by mělo patřit, krom jiných, také značce Apple, která by měla na své konferenci představit již 10. model svých hodinek s označením "X". Tento model může být hodně přelomový a může nás čekat velké překvapení jak ze strany designu, tak ze strany hardwaru a třeba výdrže baterie. Dočkáme se třeba od "X" generace 5 dní v režimu smartwatche?
10.1.2024 - Dominik Hok
5 důvodů, proč nosím chytré hodinky
Čekám také nové modely čínských značek hodinek, kde bylo dlouho ticho u Amazfitu a Huawei, a tak je možné, že se vytasí s nějakou tou novinkou.
"Mají vůbec výrobci ještě co zlepšovat?" Tohle je otázka, kterou dostávám poměrně často jak od známých, tak od zákazníků na prodejně. Moje odpověď je vždycky kladná s dodatkem, že za mě je vždy co zlepšovat.
Pokud se bavíme třeba o přesnosti, možnost zlepšovat se je vždy. Dokud se hodinky nebudou rovnat 100% hrudním pásům či externím snímačům, nemáme se o čem bavit.
Je toho ale mnohem více. Od maličkých vychytávek v systému, tak třeba i přidávání senzorů či funkcí. Osobně bych chtěl vidět posun v měření cukru v krvi. A ne jen kvůli diabetikům, pro které to je otázka života, ale taky třeba kvůli nám sportovcům, kteří se "bijou" se správným doplňováním energie. A dosti by mě zajímalo, jestli půjdou výrobci cestou invazivní s mikrojehličkami na propich, anebo cestou algoritmu, který bude fungovat přes optický snímač tepové frekvence.
Značka K´Watch dělá hodinky s měřením glukózy už nějakou dobu. Kdy se přidají další firmy?
U fitness funkcí se hodně mluví o detekci nepravidelného srdečního rytmu a taky o pokročilejším měření spánku a detekci spánkové apnoe. S oběma už některé značky začly, ale třeba u apnoe a Samsungu je zapotřebí spát s mobilem u hlavy, což ne každý chce absolvovat.
12.6.2024 - Matěj Urbaczka
Jak vypadá můj běžný den s chytrými hodinkami Garmin?
Zajímavý patent má na své straně také značka Garmin, která už více než tři roky pracuje na AMOLED displeji se solárním pohonem, což by dost změnilo trh s hodinkami a výdržemi baterie.
Na této technologii pracovala už cambridgeská univerzita v roce 2012, kdy takto chtěla napájet smartphony. Tuto technologii ale dále nerozvíjela a smartphony zůstaly bez solárního napájení.
Nicméně, představa AMOLED displeje s výdrží baterie třeba okolo 30 dní na AOD (Always-on display), je moc pěkná.
Mně osobně by se líbilo, kdyby značky zamakaly na mapových podkladech a jejich "splitscreenech". Což znamená, že by mapa ukazovala třeba navigaci a vedle by běželo ClimbPro. Ano, Garmin něco podobného umí, ale ne s funkcemi, které bych potřeboval.
V budoucnosti smartwatchů vidím rozhodně i čím dál tím více se rozvíjející umělou inteligenci. Ostatně, AI už byla nasazena do nových Samsungů, které se dokážou učit vaše odpovědi na zprávy a pak vám je nabízí při dalších reakcích na chaty či zprávy. Super použití a těším se, co předvede i Apple u svého nového modelu.
Vidím zde ale taky možné použití ve sportu, kdy by hodinky mohly efektivně pracovat s daty o kaloriích a třeba právě i s hodnotami cukru. Bylo by fajn, kdyby se hodinky naučily samy vyhodnocovat, kdy člověk potřebuje nutrici a připomněly by mu to skrze notifikaci. Něco podobného už předvedlo Suunto a Amazfit v podobě implementace AI a úpravy tréninku podle únavy, ale prozatím nic světoborného.
Firma Pk Vitality (K´watch) představila také pásek pro sportovce, který měří hladinu cukru přímo při výkonu. Na trh by měl být uveden na konci tohoto roku.
Nicméně, AI funkcí by takto mohlo fungovat více a klidně mi napište, jak byste si představovali AI fungování vy?
Smartwatche mají své místo na trhu už nějaký čas a stále rostou. Podporují nás ve sportovních aktivitách, zdravém životním stylu a také v běžném světě, kde je potřeba nějakých chytrých funkcí.
Já smartwatchům předpovídám ještě pár let kvalitního života, než je nahradí čip v těle, který nakonec změří vše. Dělám si srandu... Anebo ne?
A co byste si přáli u nových smartwatchů vy?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.