Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Bruno Söhnle | Dámské | Klasické | Tradiční
Eliška Měrková | 3.6.2021 | 6 MIN | 2x komentář
Bruno Söhnle Armida Lady Quartz Chronograph vážně nejsou klasicky "ženské" hodinky, u kterých jde jen o to, aby vypadaly krásně a ladily s oblečením (přičemž v odolnosti a celkovém zpracování za pánskými zpravidla lehce zaostávávají). Ne, dámská Bruna jsou něco jiného, dotaženého, něco, co se ve světě ženských hodinek příliš často nevidí... Hm, a to mě při prvním letmém poledu nijak zvlášť nezaujaly. Pak jsem je však vzala do ruky a pořádně se na ně zahleděla...
Kdybych měla Armidy shrnout v jedné větě a ušetřit vám čtení celé vyčerpávající recenze, řekla bych to asi takto: Bruno Söhnle Armida jsou pořádné dámské hodinky. Opravdu, pokud jste žena (nebo hledáte hodinky pro ženu), která je obecně ve vybírání náročnější, dbá na propracovaný vzhled, kvalitu, dobrou pověst značky a zároveň chce něco, co zaručeně nemá každá druhá (a ani nic podobného), jsou tyto hodinky právě pro vás. Ale pojďme na ně mrknout podrobněji.
Ze začátku by se slušelo krátké představení: Bruno Söhnle Armida jsou quartzové (bateriové) robustnější hodinky o průměru 36 mm a tloušťce 12 mm (což není nijak málo, zvláště na dámské hodinky) s chronografem (stopkami), datumovkou a drobnými diamanty o 0,005 ct na všech indexových pozicích. V takovém shrnutí ten design zní možná poněkud fádně, ale je zajímavější, než se zdá! Ale o tom až později. Nejprve se koukněme na několik barevných variant:
Mým favoritem se stal nazlátlý model s růžově zlatou lunetou a hladkým, světle hnědým koženým řemínkem. Právě ten jsem si vybrala k recenzi a jemu se budu později také věnovat nejvíce.
Pokud jste fanynkou střízlivějšího, "chladnějšího" stylu, který vypadá dobře prakticky za každých okolností, zaujme vás celoocelový model s bílým číselníkem.
Dámy, které nedají dopustit na nesmrtelnou černou barvu, osloví černý model na koženém řemínku.
Jako nadčasová klasika poslouží model se zlatou lunetou a tmavě hnědým koženým řemínkem s embosem aligátoří kůže, který zvyšuje dojem luxusu.
Podívejte se na další barevné varianty Bruno Söhnle Armida.
Bruno Söhnle Armida nejsou prvoplánově krásné hodinky (tedy alespoň podle mě). Naopak, musím přijít s trošku nevšedním přiznáním...
Na recenzovaných Armida jsem našla všechno, co se mi na dámských hodinkách běžně vůbec nelíbí: bicolor úprava, rušný vzhled, diamanty (jakkoli zvláštně může nelibost vůči diamantům znít – popravdě vždy preferuji spíše minimalističtější, nezdobené a "netřpytivé" hodinky) a zvláště pak, když je elegance oněch diamantů kombinovaná s výraznějšími sportovními prvky, jako jsou v tomto případě chronograf a tachymetrická stupnice.
Hodinky jsou také poměrně "baculaté", design překypuje detaily a celkově se toho na nich děje docela dost. Tak jak to, že to nějakým způsobem prostě... Funguje?
Odpověď bude nejspíše ležet v neskutečné designové propracovanosti, hmatatelné kvalitě a taky v tom, že je každý jednotlivý detail dotažený do konce. Celkovému vzhledu sluší každá zvolená křivka a linie a všechny jednotlivé prvky zde pokorně slouží autorskému záměru – stvořit klasické, konzervativní, přesto však nevšední a lehce extravagantní dámské hodinky, které se nestanou masovou záležitostí.
Obzvláště musím ocenit sépiový odstín číselníku, který zahaluje všechny zmiňované detaily do nazlátlého, téměř sametového oparu. Spolu s měděně-zlatou barvou lunety a ruček tak hodinky dostaly velmi hřejivý, skoro až nostalgický vintage nádech.
Ostatně určitou vintage inspiraci vidím i v podlouhlém tvaru tlačítek, který byl k vidění například u chronografů ze 40. let (tady se mi vybavují například pánské Tissot Heritage 1948 či Certina DS Chronograph Automatic s podobnými tlačítky – oba kousky si berou inspiraci z modelů vyráběných ve 40. letech).
22.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot Heritage 1948 představení – Jedny z nejoblíbenějších automatických chronografů
Jako jeden z nejnevšednějších detailů jsem shledala tachymetrickou stupnici, která slouží k výpočtu průměrné rychlosti (a taky na okrasu, když chcete hodinkám dodat ten dynamický sportovní vzhled). A ačkoli tachymetrická stupnice ve světě hodinek není nic neobvyklého – a zvláště na pánských sportovně-elegantních hodinkách je jich jako máku, u dámských hodinek je to přesně naopak.
13.5.2021 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Tachymetr
Z více než 3000 dámských klasických hodinek na našem e-shopu obdrželo tachymetrickou stupnici jen 8 kousků (když nepočítám různé barevné varianty stejných modelů). V tomto případě je však stupnice vkusně upozaděná, schovaná na hlubokém chapter ringu a navíc vyvedená v neskutečně nenápadném stylu písma, takže si jí při letmém pohledu ani nemusíte všimnout.
Ovšem ani tachymetrická stupnice na dámských hodinkách si v originalitě nezadá s průhledem na quartzový strojek, což je naprosté specifikum německé značky Bruno Söhnle. Průhled na mechanický strojek je všední záležitostí, ale průhled na quartzový? Navíc jej ozvláštňuje zlacením a zdobením ženevskými pruhy a modřenými šroubky.
7.8.2020 - Agáta Vřeská
Bruno Söhnle: představení hodinářské značky z Glashütte
Pojďme se na Armida podívat i z praktičtějšího hlediska. Zmiňovaný quartzový strojek je švýcarský, konkrétně Ronda 5040B s funkcí kalendáře a chronografu.
Číselník chrání safírové sklíčko s vnitřní antireflexní vrstvou, což zjednodušeně znamená, že pokud o něj nepěkně nezavadíte šperkem s diamantem či safírem, zůstane vám sklíčko navždy krásné a nepoškrábané. Antireflexní vrstva pak snižuje odlesky a přidává na lepší čitelnosti hodinek.
Hodinky dostaly robustní konstrukci z kvalitní chirurgické oceli. Zlaté detaily jsou pak vyvedené pomocí povrchové úpravy IP.
IP (Ion Plating) je jedna z metod povrchové úpravy PVD, kdy jsou iontové částice daného materiálu (například zlata, titanu) v řízené atmosféře doslova vstřelovány vysokou rychlostí do povlakovaného povrchu (například oceli).
Skvělá je na dámské hodinky také voděodolnost, která činí 100 M, a šroubovací korunka, která odolnosti napomáhá. S tímto stupněm voděodolnosti si s hodinkami můžete jít i zaplavat (ovšem nejlépe jen s modelem na ocelovém náramku, kůži voda příliš nesvědčí).
1.8.2018 - Martin Fusek
Jak pečovat o kožený řemínek
A když už jsme u toho řemínku, ten je u hodinek Bruno Söhnle vždy z kvalitní hověziny. Armida navíc dostaly příjemnou motýlovou sponu, která je ke koženému materiálu šetrnější než běžná trnová přezka.
Hodinky Armida pro mě mají jednu podstatnou vadu – mají příliš dlouhé nožky, což znamená, že ženám s velmi úzkým zápěstím nesednou. S velikostí lug to lug 45 mm například mé zápěstí o obvodu 14,5 cm trošku přesahovaly. Ale komukoliv s širším zápěstím než mám já hodinky nejspíše padnou hezky.
Druhá "vada", kterou jsem objevila, je už pouhá malichernost: stisknutí spodního tlačítka na vynulování stopek šlo trošku ztěžka, přičemž mě následně lehce znepokojilo ostré lupnutí, které se při tomto úkonu ozvalo. Byla to však opravdu jen drobnost a stopky fungovaly přesně tak, jak mají.
Bruno Söhnle je menší, nepříliš známá hodinářská značka, jež má kořeny v naopak proslulém německém městečku Glashütte, které je pokládáno za centrum německé hodinařiny. Hodinky nesoucí označení Glashütte spolu se známkou "Made in Germany" jsou dnes synonymem pro proslulou německou preciznost, kvalitu a inovativnost a chlubit se jí může jen malá hrstka hodinářské produkce.
21.1.2020 - Ivan Přibyl
Glashütte: Příběh hodinářského městečka v Německu
Kdo je tedy potenciální majitelkou hodinek Bruno Söhnle Armida? Bude to nejen žena, která od hodinek vyžaduje kvalitu, preciznost a dobrou pověst, ale především žena, ke které bude promlouvat ten úžasně nevšední design, jaký se u dámských hodinek opravdu jen tak nevidí. Stejně nevšední tak musí být i jejich nositelka.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.