Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Apple | Chytré
Matěj Urbaczka | 15.12.2023 | 7 MIN | 24x komentář
Apple Watch Ultra 2 je teprve druhá generace outdoorových hodinek od této americké značky. A hodinky doslova září. Miniaturní vylepšení nové řady tvoří tvrdý a kvalitní celek, který vás jen tak nezradí a dovede vás k cíli, ať už je to kdekoli.
Mnozí fanoušci byli po letošní konferenci Applu dosti zklamáni. Všichni asi čekali, že za rok se hodinky změní v outdoorovou zbraň s 30denní výdrží a vodotryskem. Bohužel, takové věci se na světě nedějí. Ale pomalou a tvrdou prací se hodinky mění v super kvalitní sporttester a až zlepší výdrž, tak...
Co je nového?
Co zůstalo?
Hranaté pouzdro je s Apple Watchem už od začátku a změnu asi čekat nemůžeme. A u AW Ultra / Ultra 2 tomu není jinak. Pouzdro je samozřejmě trošku vyšší a bytelnější než u klasických AW, ale hrany zůstávají. A zůstává taky design z loňska. Na pouzdře se opravdu nic nezměnilo. Stejná velikost, odolnost, sklíčko, váha a tak podobně.
Pro rekapitulaci, pouzdro má 49 mm a je vyrobeno z titanu. Váha je 61 g a můžete zvolit ze solidní škály řemínků, který se vám nejvíce líbí či padne. Řemínky zůstaly taktéž stejné – trailový, alpinistický a potápěčský. Jen se lehce změnily barevné kombinace.
7.10.2022 - Dominik Hok
Apple Watch Ultra recenze – Zvládly i 100km závod
Ekonadšence určitě potěší, že tento produkt je tzv. "Carbon neutral" a přispívá ke snížení uhlíkové stopy. Apple chce do roku 2030 takto vyrábět všechny své produkty a AW byly první.
A co se týče nošení, hodinky se mi už upřímně nechce sundávat z ruky. Sedí krásně, jsou opravdu odolné, vody se nebojí (40 metrů reálné hloubky ponoru) a na ruce je téměř necítíte. Testuju model s trailovým řemínkem a je to boží. Dokonce ani ke svetru či košili hodinky nevypadají zle.
Tento AMOLED displej dokáže svůj jas zvýšit až na 3000 nitů. Neuvěřitelné a jedinečné. S tímto jasem se nemusíte bát vyrazit kdekoli na zeměkouli a máte jistotu, že pokaždé uvidíte. Nejnižší noční jas lze pak snížit až na 1 nit, kdy hodinky neoslepují při probuzení a oči nemusí skoro vůbec pracovat.
Technické specifikace displeje jsou pak následovné – velikost 1,92", rozlišení 502 x 410 pixelů a jemnost by měla být 338 PPI. A jak už jsem psal, svítivost je maximálně 3000 nitů a minimálně 1 nit (noční použití – možnost red shift módu).
K displeji toho není moc co napsat, všichni vědí, že v tomhle je Apple prostě jednička a konkurence nestíhá.
Snímače jsou další pecičkou od Applu. Ne jejich počet, ale kvalita. Hodinky jsou osazeny akcelerometrem, barometrem, kompasem, EKG, tepovkou, pulzním oxymetrem, gyroskopem, teploměrem a také dvoupásmovou GPS.
Ani u GPS, ani u tepovky jsem neviděl žádné zaváhání co se čísel týče. A to se v mínusových teplotách jen tak nevidí.
Černá – AW Ultra 2, červená – Garmin Fenix 7X PRO
A pro pobavení přidávám i druhý screen. Ačkoliv AW Ultra 2 nemá aktivitu "skialpinismus", vytáhl jsem je na hory a vznikl z toho takový krásný tvar.
Dvoušroubovice DNA zakončená srdíčkem mě potěšila.:-)
Co se tepu týče, tam to nemusím ani sdílet. Jsem totiž diletant a nenosím poslední dobou hrudní pás. Ale reaktivnost Watchek je neskutečná. Při posilování jsou v přesnosti o parník dále než Garmin.
Takže není co vytknout.
Jediné, co je na těchto hodinkách slabé místo, je výdrž baterie. I když hodinky zhasínají, nepoužíváte je nějak ultra moc (haha), tak dosáhnou max. na 80 hodin. U této výdrže jsem přes hodinky sem tam telefonoval (max 25 min. hovoru), odpovídal hlasovkama na zprávy a změřil 3 aktivity. Jedna měla 1,5 hodiny s GPS, druhá 30 min s GPS a třetí bylo dvouhodinové cvičení.
Není to zlé, ale pokud bych mohl dělat aktivity pořádně, dá to nejvýš těch 36 hodin, a to i když nemáte nastavený Always-on, s čímž Apple u této výdrže počítá. Jednoduše záleží, jak máte hodinky nastavené. Ještě jednodušeji:
Asi nebudu blíž pravdě, když řeknu, že Ultra 2 jsou takový osobní počítač na zápěstí. Ať už chcete pustit hudbu, někomu zavolat, ovládat osvětlení či jinou techniku doma anebo si zahrát nějakou hru – všechno je možné. Výhodou modelu Ultra je, že hodinky mají Cellular verzi, takže můžete nahrát vlastní číslo anebo zdoublovat svoje a používat hodinky bez telefonu úplně.
Chytrost je zcela jistě doména Applu a ukazuje se to i tady. Proto už asi nemusím tuto kapitolu rozvádět dále. Chcete-li vše, pořiďte si Apple Watch.
Ultry sportovat umí. To se musí uznat. A už to uměly i před rokem. Jak už jsem psal výše, jediné, co mě překvapuje, že hodinky neumí skialp, ale asi s tím dokážu žít. U běhu vám hodinky vyplivnou výkon, kadenci, vertikální oscilaci, délku kroku atp. Prostě vše, co člověk u aktivity potřebuje vědět.
Zvláštní má Apple vyhodnocení VO2 Max, kdy mi zrovna teď hlásí hodnotu 65, která není moc reálná. I Garmin si uvědomil, že by mi měl ubrat, a při zranění mě shodil na 62, což se mi zdá aktuálně taky dost. Ale možná se podceňuji, co já vím.
Novinkou pro Apple Watch 9 a Ultra 2 je taky možnost připojit wattmetry či další snímače na kolo. Stejně tak si pak hodinky umí "přechroustat" zóny z wattmetru. Další novinkou je zrcadlení displeje Apple Watchů při cyklistické aktivitě do telefonu, kdybyste chtěli mít telefon na představci.
Dalším bodem je už známá voděodolnost, kdy hodinky jsou schopny potopit se až do 40 metrů reálné hloubky. Pokud si stáhnete aktivitu "Hloubka" a ponoříte hodinky do vody, okamžitě se začne měřit reálný ponor. Stejně tak se hodinky pyšní certifikací EN 13319 pro potápěčskou výstroj.
Každopádně sportovně jsou hodinky skvělé a nabízí vše, co člověk potřebuje a výtku nemám žádnou.
Konečně i Apple přidává offline mapové podklady do svých hodinek. Topografické mapy sice pro nás zatím nehledejte (jen severní Amerika), ale offline mapy už jedou. Má to ale malý háček. V telefonu si totiž stáhnete výřez offline mapy, který se uloží. Ale pouze do telefonu. Čili když budete chtít použít mapy v hodinkách, stále musíte mít u sebe telefon, který ty mapy jen přes Bluetooth zrcadlí.
Chtělo by se mi napsat, že stejně u sebe nosíme stále telefon, ale jelikož je každá verze Ultra vedená jako Cellular, tak ten telefon mít u sebe úplně nemusíme. No, doufejme, že tohle by update mohl napravit.
Systém se nezměnil a není proč to dělat. Funguje totiž skvěle a dokáže jej od začátku ovládat úplně každý. Nový čipset je samozřejmě zase rychlejší, kvalitnější a prostě to NEJ co zatím Apple vypustil. Přináší i několik novinek a asi nejviditelnější je dvojité stisknutí prstů.
Funkce je skvělá, pokud máte zrovna něco v druhé ruce a úplně jí nemůžete manipulovat s hodinkami. Typická situace je, když jdete ráno s kávou a donutem v jedné ruce a už vám volá šéf, proč jdete pozdě. Vy dvojtým stisknutím můžete hovor zvednout, říct mu, ať neotravuje a užít si svou ranní kávu. Kromě toho ale můžete dvojitým stisknutím archivovat notifikaci, odpovědět na ni či procházet widgety na hlavní stránce.
23.11.2023 - Matěj Urbaczka
Apple Watch 9 recenze – Moje poprvé s Apple Watch
Tuto funkci nezaměňujte s Assistive Touch, který teda mně vůbec nefungoval a byl jsem z této funkce slušně zmatený. Co se chytrých funkcí týče, tak Ultry 2 mají vše, co potřebujete. To, co nemají, si stáhnete z App Storu. Ale placení, hudba, telefonování, diktování zpráv – to je zavedená klasika. Jediné, co nemají, je česká klávesnice, což je trošku smůla, ale co už.
Ultry vás dokážou komplexně hlídat přes celý den i noc. Přes den vám měří kontinuálně tepovku (po minutě), pulzní oxymetr, kroky, kalorie, čas ve stoje, v leže, prostě kdekoli a kdykoli se vám připomenou, pokud je nějaký problém. Hodinky, jak už je dlouho známo, měří i EKG po přiložení prstu na korunku.
Loni přinesl Apple i snímání teploty, které zde máme znova. Jak říká sám Apple: " Inovativní snímač teploty přináší převratné vhledy do ženského zdraví a umožňuje pokročilé sledování cyklu. Sleduje taky změny teploty přes noc a zaznamenává je do aplikace Zdraví."
Pro stávající uživatele Ultra určitě nemá cenu nad tímto modelem přemýšlet. Upřímně, cenovka je stejná jako u stávajícího modelu a updaty dostane i starší model. Na nové verzi je lákavý displej. Ten má smysl, a jak baterka na 3000 nitů, tak i noční režim na 1 nit, je super.
Pokud tedy hledáte nerozbitné outdoorové hodinky, které jsou zároveň asi nejchytřejší na trhu a nevadí vám nižší výdrž baterie, narazili jste na zlatý důl. Je až neskutečné, co hodinky zvládnou a přežijou. Na youtube je spousta videí, jak se ty hodinky někdo pokouší zničit a musí si dát hodně záležet, aby se to povedlo.
Pokud bych se měl vyjádřit ještě k té baterce, tak nemůžete počítat ani s týdnem, ani s pěti dny. Střízlivých 36-60 hodin s aktivitami a zhasínáním ale není tak hrozné, uvážíme-li všechny dostupné chytré, fitness a sportovní funkce.
Alternativa se hledá těžko. Pro Android uživatele se o něco podobného pokoušel Samsung s modelem Watch 5 PRO, ale letos nový bohužel nevyšel. Pokud se smíříte s menší chytrostí od Garminu, doporučuji mrknout na Epix 2 PRO či Tactix 7 AMOLED, abychom zůstali u krásných displejů. Výdrž baterie je samozřejmě u Garminu v řádech týdnů až měsíce.
A co vy? Šli byste do nových Apple Watch Ultra 2?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.