Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Amazfit | Pánské | Chytré | Vojenské
Dominik Hok | 28.4.2021 | 7 MIN | 49x komentář
Jmenují se podle pravěkého zvířete a dost možná by tyto hodinky přežily, kdyby na ně Tyranosaurus Rex omylem šlápnul. Svou odolnost nepodtrhují jen ostrým jménem, ale také splněním vojenského standardu odolnosti. K tomu všemu Amazfit T-Rex Pro ještě dostal slušnou senzorovou výbavu, pořádnou dávku funkcí a hlavně velice příjemnou cenovku.
8.3.2024 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex Ultra recenze – Kdyby byl Stallone smartwatch, tak je tohle
Po prvním otevření jsem se docela zhrozil, protože T-Rex mi spíše než pořádně odolný kousek připomínal hračku, kterou dostanete k nákupu nad 500 Kč v supermarketu.
29.6.2022 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 2 recenze – Těžkooděnec na zápěstí
Z nějakého důvodu mi nesedl metalický nátěr, který sice má dodávat kovový vzhled, ale pro mě to má právě opačný efekt. To je ale drobnost, která vám vadí tak 10 vteřin, než hodinky zapnete. Pak už jsem byl víceméně jen nadšen.
1.10.2024 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 3 recenze – Dinosaurus, který na trhu určitě nevyhyne
Ani si nedokážu představit, že by model s takovým jménem měl kompaktní rozměry. Osobně mám rád spíše robustnější hodinky, a tak mi se svými téměř 48 milimetry T-Rex krásně sedly na zápěstí. Kvůli tloušťce 13,5 milimetru trochu vystupují, ale není to nic, co by mi u hodinek stavěných do extrému vadilo. Díky použití tvrzeného plastu T-Rex váží příjemných 59 gramů, což je vzhledem k velikosti opravdu nízká váha.
21.4.2022 - Dominik Hok
4 důvody, proč sáhnout po chytrých hodinkách Amazfit
Luneta hodinek je pak doplněná o už zmiňovaný metalický nátěr a nápisy prozrazující funkce jednotlivých tlačítek, která jsou vedle dotykového displeje další možností ovládání. Na těch najdeme lehké drážkování, aby se nestalo, že vám prst z tlačítka "sjede" jako u těch hladkých.
Co se mi ale určitě líbí, tak jsou čtyři vystupující části, z nichž do dvou se pomocí šroubů uchytává řemínek. Obvykle si stěžuju na absenci rychloupínacího systému (např. Quick-Release), ale u takového typu hodinek mi šrouby dávají absolutní smysl. Tady se dočkaly ještě černého zbarvení a lehkého drážkování, takže hodinkám dodávají lehce "průmyslový" vzhled.
Na ruku se hodinky upínají silikonovým řemenem (šírka 22 mm), který z vnitřní strany dostal lehkou strukturu opět a zas s drážkami, aby hodinky jen tak nesjely ze zápěstí. Tento řemínek patří k jedněm z nejpohodlnějších, co jsem kdy měl, protože je opravdu jemný, ale zároveň dostatečně pevný, aby odolal nějakému tomu hrubšímu zacházení. Zato mám strach o plastovou sponu, která by nějaké silnější trnutí nemusela přežít.
Hodinky jsem vzal do několika prostředí. Do bláta, do práce, ale také jsem je chtěl podrobit tzv. (pracovní název) dílnovému testu. Předpokládám, že po těchto hodinkách budou pokukovat hlavně ti, co je chtějí na hory, ale také třeba ti, co se živí manuálně. A jelikož mám vášeň pro výrobu předmětů ze dřeva, vzal jsem je do své dílny. Ani po několika dnech v dílně jsem na hodinkách nenašel škrábanec, uchycený prach či jiné smetí. Víceméně jsem nemusel hodinky ani umývat, stačilo na ně párkrát fouknout a byly jako nové.
Krom dřevěné dílny ale hodinky přežijí ještě mnohem více. Dosvědčuje to také splnění vojenského standardu MIL-STD-810 a voděodolnost do 10 ATM.
Vrchní stranu hodinek pak pokrývá Gorilla Glass 3 s DLC úpravou, která lehce chrání sklíčko proti poškrábání, ale hlavně zamezuje nechtěným otiskům. I přesto, že celý den přejíždíte prstem po displeji, tak otisků je opravdu málo a nijak nekazí vzhled hodinek.
Co je určitě nespornou výhodou, je luneta, která lehce vystupuje nad sklíčko a je tedy lépe chráněné před poškrábáním a nárazy. I tak bych ale doporučil, obzvlášť pokud víte, že budete vystavovat hodinky takovému riziku, nalepit ochranné sklíčko.
Pod sklíčkem je pak ukrytý AMOLED displej o velikosti 1,3 palce, s rozlišením 360 x 360 pixelů, jemností 277 ppi (menší než u nových modelů z řady GTS či GTR), automatickou regulací jasu, ale také s možností nastavení Always-On. AMOLED displeje často zápasí se sluncem, ale podsvícení je dostatečně silné a neměl jsem žádný problém.
Další věcí, která mě potěšila, je určitě senzorová výbava. Kromě standardu jako je akcelerometr, gyroskop, krokoměr, teploměr, snímač tepové frekvence a GPS, je senzorová výbava obohacena také o barometr, výškoměr a pulzní oxymetr měřící okysličení krve.
Co mě trochu mrzí, je frekvence snímání tepu, která je u tohoto modelu nejméně jednu minutu. Chápu, že jsou hodinky takto nastaveny kvůli šetření baterie, ale pro mě je ideálním nastavením snímání každou vteřinu, protože pak jsou veškeré analýzy mnohem více vypovídající.
No, když už je řeč o té baterce, tady přináší Amazfit další výjimečnost. Teda... Aspoň papírově. Hodinky by ve standardním režimu měly vydržet 9 dní a v úspornějším režimu dokonce 18 dní. Já sice patřím mezi lehce náročnější uživatele, ale dostal jsem se zhruba na 3 dny. S tím, že jsem si víceméně každý den zaběhal a GPS patří mezi největší žrouty baterky.
Co musím říct, tak Amazfitu se u tohoto modelu uživatelské prostředí sakra povedlo. Co bych vyzdvihl nejvíce, je duální ovládání hodinek. Můžete si zvolit, jestli chcete hodinky ovládat tlačítky nebo dotykovým displejem. Například při sportu nebo v rukavicích je určitě lepší ovládání tlačítky. Během dne při standardním používání pak může být pohodlnější naopak dotykový displej.
Naše videorecenze:
Ve vrchní liště (nebo po stisku levého horního tlačítka) se skrývají zkratky jako třeba svítilna, regulace jasu, funkce Najdi můj telefon aj. a ve spodní liště (nebo po stisku levého spodního tlačítka) se pak ukrývají důležité údaje jako počasí, počet kroků, tepová frekvence a jiné.
Pohybem prstu doprava se dostanete k oznámením z telefonu a pohybem prstu doleva (nebo po stisku pravého spodního tlačítka) se dostanete do menu hodinek. Stiskem pravého vrchního tlačítka se dostanete na výběr více než stovky sportovních aktivit.
Toto ovládání vlastně není úplně standardní, protože většina chytrých zařízení mají obrazovky, kterými přejíždíte, ale tady vás každý pohyb či stisk tlačítka přesune do konkrétní funkce, nebo výběru. Za mě je takový typ ovládání trochu odvážný, ale myslím si, že je to bomba.
T-Rex má piedestal složený hlavně z prvků, jako je odolnost či velká senzorová výbava. Co se týče chytrých funkcí, budete se muset spokojit s notifikacemi z telefonu (podporují češtinu i emoji, ale špatně se zalamují), ovládáním hudby z telefonu, počasím, stopkami, budíkem, časovačem a kalendářem.
Z odvětví lifestylových funkcí potěší monitoring spánku (lehký, hluboký i REM fáze), stresu, celodenní sledování tepové frekvence, okysličení krve a kroků.
Prostředí aplikace Zepp.
Za mě je toto solidní základ a osobně mi u takových hodinek nechybí NFC či hudební přehrávač, protože by zbytečně obíraly baterku o důležitá procenta. Takže je to rozhodně záměr ze strany Amazfitu.
Co mě opravdu překvapilo, je monitoring sportovní aktivity. Kromě toho, že se dá kombinovat několik satelitních systému (GPS, Galileo, GLONASS, Beidou), hodinky mají spoustu přídavných funkcí. Já jako běžec určitě oceňuji různé asistenty udržování tempa, kadence (hodinky vibrují v pravidelných intervalech), srdečního tepu, ale také funkci Virtual Rabbit, která vám vytvoří virtuálního protivníka (tempo) proti kterému soutěžíte.
Také si můžete nastavit různá upozornění na bezpečný srdeční tep, upozornění po každém kilometru a jiné.
Co mě trochu překvapilo, je docela špatné vyhodnocení např. průměrné kadence. Reálně mám kadenci téměř vždy nad 170 a i samotné T-Rexy mi při běhu ukazovaly aktuální kadenci třeba 175. Když jsem ale doběhl, tak ve vyhodnocení průměrné kadence jsem měl 159. Snad je to ale něco, co vyřeší aktualizace.
Také se mi zobrazovaly jiné údaje v aplikaci Zepp a Stravě. A přitom Strava si bere data z aplikace Zepp, tak nerozumím tomu, že se např. kadence ve Stravě zobrazovala v pořádku a průměrnou tepovku jsem měl o 3 tepy vyšší.
Rozdíly v analýze aktivity bývají i u jiných značek, ale u Amazfitu jsou rozdíly dost velké. Obzvlášť kadence běhu. Jedná se o totožný běh zobrazený v aplikaci Zepp (vlevo) a aplikaci Strava (vpravo).
Kromě toho se mi ale s T-Rexy běhalo dobře a analýzu mají opravdu slušnou, včetně odhadu hodnoty VO2 Max či EPOC.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Jsou to vážně skvělé hodinky. Od vydání Garmin Enduro se jedná o další novinku, která mě v tomto roce velice příjemně překvapila. Kdyby hodinky nesnímaly tep mimo sportovní aktivitu pouze každou minutu, nad koupí hodinek bych reálně uvažoval. Můžu je vzít do dílny, do práce, na běh a v každém prostředí se mi hodí trochu jiný typ ovládání a trochu jiná potřeba odolnosti. Za mě osobně nejlepší kousek od firmy Amazfit.
vysoká odolnost
duální ovládání
výdrž baterie
senzorová výbava
sportovní funkce
menší chyby v analýze aktivity
aplikace Zepp může být pro někoho nepřehledná
Mohlo by vás zajímat:
5.3.2024 - Matěj Urbaczka
3 NEJ: Amazfit – Vybere si téměř každý
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.