Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Amazfit | Chytré | Retro
Dominik Hok | 10.5.2021 | 6 MIN | 30x komentář
Při pohledu na Amazfit Neo všichni retrosexuálové vrní blahem, hipsterům se ježí vousy a starší generace vzpomínají na mladá tuzexová léta. A přitom je to hodinkový kojenec. Jedná se asi o nejjednodušší smartwatch, jaký jsem kdy viděl. A víte co? To je na něm to nejkrásnější.
Amazfitu se podařila opravdu fajn věc. Vyrobili hodinky se silným oderém retra a nasoukali jej do cenovky, u které nepřesáhnete Palackého, ale postačí i Komenský. Na první a rychlý pohled bych toto zařízení spíše směřoval do řad Casia, protože některými prvky připomíná legendární F-91 nebo snad ještě legendárnější G-Shock DW-5600.
Při trochu delším pohledu vám ale dojde, že se nejedná o Japonce, nýbrž o Číňana, který jako bonus dostal pár chytrých funkcí a vlastně byste to do něj ani neřekli. Navíc je ovládání tak jednoduché, že bych tyto hodinky doporučil i pro seniora či technologického antitalenta. No... A nebo prostě pro ty, kterým se tyto hodinky líbí. Protože u nás o tyto hodinky projevilo zájem několik redaktorů a jeden z nich je teď dokonce jejich hrdým majitelem.
Tak se na tohoto kočkopsa pojďme podívat pod drobnohledem.
Abych řekl pravdu, tak Amazfit Neo není žádný drobek. S rozměry 40,3 x 41 x 11,7 mm tyto hodinky sice pravděpodobně sednou na pánské zápěstí, ale pro muže s útlejším zápěstím a dámy to bude asi velké sousto. Mně osobně sedly na ruku krásně (obvod 17 cm).
Nicméně, Amazfit tyto hodinky prezentuje jako unisexové a podtrhuje to také třemi barevnými variantami – černou, khaki a oranžovou.
U mě nejvíce zabodovala rozhodně khaki, ale ani jedna z barevných kombinací není úplně k zahození. Nejuniverzálnější je určitě černá.
Stejně jako osmdesátkové kousky, i Amazfit Neo je takový typický plasťáček, což se projevilo také na váze, která je u tohoto modelu 32 gramů.
Přední strana hodinek je zpracovaná do osmi hran, které doplňují čtyři tlačítka po bocích s lehkým drážkováním, aby prst tak jednoduše nesklouzl. Jejich funkce pak slovně Amazfit vysvětluje na lehce vyvýšené části. To sice funguje jako designový prvek, ale zároveň to trochu chrání displej před nárazy a poškrábáním. Displej je sice lehce zapuštěný, ale bezpečnosti nikdy není nazbyt. Posledním prvkem jsou pak dvě trojúhelníkové značky, které... No, prostě tam jsou. Nemají žádný účel. :)
Možná se v tom moc zbytečně pitvám, ale co mi trochu kazí dojem, je moderní logo Amazfitu ve spodní části. Nevadí mi, že tam je, protože to je součástí brandingu, ale na můj vkus je moc moderní a kazí retro nádech.
Naopak, co retro nádech krásně podtrhuje, je dýnko připevněné šroubky, což u smartwatchů není úplně obvyklé. S hodinkami se nemusíte bát ani skočit do vody, protože mají voděodolnost do 50 M. Na potápění to není, ale plavat s nimi můžete.
Na ruku se pak hodiny upínají polyuretanovým řemínkem o šířce 20 mm. Z vnější strany jej Amazfit obohatil o lehké tečkování, z vnitřní strany je pak hladký. Řemínek patří k těm tužším, ale nijak mi nevadil, na ruce drží pěkně.
Ke zobrazení informací používají hodinky monochromatický LCD displej o velikosti 1,2 palce. K celkovému vzezření hodinek se tento displej dokonale hodí a nemá problém ani s přímým sluncem.
Displej je rozdělený do tří částí. Spodní a největší část ukazuje čas. Vrchní pravá část pak ukazuje datum, den v týdnu a přídavné informace, jako je tepová frekvence, procenta baterie, počet kroků a jiné. Vlevo nahoře je pak kruhovitý displej, který prozrazuje jednotlivé funkce – když jste tedy v části s tepovou frekvencí, ukazuje například srdíčko a u spálených kalorií oheň.
Důležité je zmínit, že spodní část s časem má o něco kvalitnější zpracování a nevidíme jednotlivé pixely jako u vrchní části.
Jelikož je displej monochromatický, bylo potřeba hodinky doplnit o osvětlení. Hodinky se rozsvítí na čtyři vteřiny kdykoliv zvednete zápěstí, ale pokud osvětlení aktivujete manuálně (podržením tlačítka BACK), displej zůstane rozsvícený 10 vteřin.
Pokud se osvětlení aktivuje a vy budete hodinkami listovat, nestane se, že by zhaslo. To mě opravdu potěšilo, protože například u Casio G-Shock GBD-H1000 (stejná technologie displeje) světlo zhaslo pokaždé, když jste se přesunuli na jinou obrazovku.
6.1.2021 - Dominik Hok
Casio G-Shock GBD-H1000 recenze – dokážou ustát chytrou konkurenci v praxi?
Vyjmenovat všechny snímače v hodinkách není žádná věda, jsou totiž jen dva – snímač tepové frekvence a akcelerometr. Nejvyšší možná frekvence měření tepové frekvence je jedna minuta (dá se měřit také manuálně, pokud se přepnete do této funkce). Akcelerometr se pak používá k měření počtu kroků během dne či při sportovní aktivitě.
Dost pravděpodobně to bude použitím nenáročné technologie displeje, ale hodinky vydrží bez nabíječky až 28 dní.
K ovládání hodinek se používájí čtyři tlačítka po stranách, kterými listujete napříč 11 obrazovkami.
Co jednotlivé obrazovky zobrazují – počítadlo kroků, stav baterie, tepová frekvence, kondiční skóre PAI, budík, světové časy, stopky, režim Nerušit, počasí, spálené kalorie a ušlá vzdálenost.
Levým horním tlačítkem SELECT pak např. spouštíte stopky, přepínáte světové časy, aktivujete režim Nerušit a jeho dlouhým podržením pak vypnete či zapnete hodinky. Tlačítkem BACK se také přepínáte mezi světovými časy, vynulujete stopky a jeho dlouhým podržením aktivujete osvětlení.
Hodinky pak mají některé lehce skryté funkce, jako je třeba nalezení telefonu, které se aktivuje stiskem UP+BACK zároveň. Současným stiskem DOWN+BACK vyresetujete hodinky.
Co vás možná jako první při používání zaujme je otravný zvuk, který hodinky po jakémkoliv stisku tlačítka vydávají. Skutečně... Ten zvuk se zařezává do mozku. Nedokázal jsem pochopit, proč ten hrozný zvuk vydávají. Ale pak mi to došlo. Mám moc dobrý sluch. Už na začátku této recenze jsem psal, že bych tyto hodinky vřele doporučil i pro seniora. A ten může mít už o něco horší sluch, takže je pro něj tento "došedékůrymozkovésezařezávající" zvuk úplně ideální.
Ale nebojte... Dá se vypnout v mobilní aplikaci. :)
Hodinky během dne sledují váš počet kroků, tepovou frekvenci, ušlou vzdálenost, spálené kalorie a co mě opravdu příjemně potěšilo – dokážou monitorovat i spánek. V analýze spánku dokážou rozlišit lehký, hluboký a REM spánek a kdy jste byli vzhůru.
Možná některé z vás překvapilo, že jsem v popisu uživatelského prostředí nezmiňoval výběr sportovních aktivit. Je to z toho důvodu, že monitoring sportovní aktivity najdete v mobilní aplikaci.
Pokud tedy chcete začít sportovat, musíte otevřít mobilní aplikaci, tam zvolit jednu ze tří sportovních aktivit (běh, chůze, jízda na kole) a spustit ji. To se pak projeví i v hodinkách a máte možnost tuto aktivitu pozastavit a opět spustit. Ve sluchátkách se vám při pozastavení ozve prapodivné "verkount pauset". Co znamená "pauset" jsem pochopil hned, ale krkolomné slovo "workout" mi chvíli trvalo než jsem ho rozluštil.
Při sportovní aktivitě pak hodinky snímají tempo (u jízdy na kole rychlost), vzdálenost, čas a tepovou frekvence měří každou vteřinu. K záznamu trasy využívají hodinky GPS z telefonu.
V celkovém vyhodnocení pak hodinky "vyplivnou" průměrné tempo, vzdálenost, počet kroků, spálené kalorie, kadenci či délku kroku a vaše počínání ohodnotí v kondičním skóre PAI.
Z chytrých funkcí pak v hodinkách najdete už zmiňovanou funkci "Najdi můj telefon", počasí a také upozornění na notifikaci. Jen pro upřesnění: hodinky notifikaci nezobrazí, ale pouze upozorní, že máte nějakou notifikaci v telefonu nebo že vám někdo volá.
K nastavení hodinek a zálohování dat používají hodinky mobilní aplikaci Zepp. Ta je pověstná tím, že má docela hodně mušek. Jako první bych hned zmínil volbu sportovních aktivit, která se skrývá v liště dole a myslím, že hromada uživatelů si jí vůbec nevšimne. No... A pak také to, kolik nerelevantních dat mi aplikace zobrazuje. V menu najdu Stres, VO2 Max a jiné, ale přitom to hodinky nedokážou změřit.
Růžový obdélník – lišta s výběrem sportovních aktivit. Červený obdélník – Nerelevantní ikony v menu.
Myslím, že by měla být aplikace naprogramovaná tak, aby zobrazovala opravdu jen to, co dokážou hodinky reálně měřit či jakýmkovli způsobem využít.
Celkově ale aplikace není vůbec graficky špatná a najdete tam vše, co potřebujete.
Tyto hodinky názvem připomínající spíše hlavního protagonistu trilogie Matrix se můžou zdát jako obrovský omyl. Ale víte co? Právě naopak. Jsou naprosto geniální. Stojí pár korun, nabídnou chytrý základ a pro retrosexuála či seniora – ideální volba. Amazfit tímto modelem vyplnil díru na trhu a myslím, že si určitě najde své uživatele.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.