Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Amazfit | Dámské | Pánské | Chytré
Dominik Hok | 25.3.2025 | 9 MIN | 3x komentář
Za méně než 4 tisíce korun dostanete hodinky s mapami, AI asistentem, přehrávačem, offline navigací i sportovními metrikami, za které by se nemusela stydět ani značka se čtyřnásobnou cenovkou. Amazfit Active 2 působí jako vtip – ale všechno, co umí, je realita. Až na to tlačítko. To je opravdu vtip.
Tradičně začnu recenzi zbytečným emočním výlevem. Proč už nikdo nedělá špatné chytré hodinky? Psaní recenzí mizerných produktů byla moje vášeň a nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že většinou šlo o čínské výrobky.
12.12.2023 - Dominik Hok
Amazfit Active recenze – Jde to levně a dobře
Nicméně doba pokročila, čínští výrobci se v segmentu chytrých hodinek posunuli drasticky kupředu a dnes už dýchají na záda značkám jako Garmin, Apple či Samsung. Amazfit Active 2 není výjimkou, protože za téměř směšnou (v tom pozitivním smyslu) cenu nabízí:
Titulkem výše narážím hlavně na to, že hodinky vypadají opravdu dobře, mají elegantní design a zároveň váží pouhých 29,5 gramu.
Pouzdro na první pohled působí mnohem těžším dojmem, protože vypadá jako kovové. Ve skutečnosti je však kovová pouze luneta a boky. Zbytek tvoří plast s metalickým nátěrem, ale laik by si snadno mohl myslet, že jde o kov.
Asi nejvtipnější mi přijde razantní změna tvaru pouzdra. Většinou se výrobci snaží držet alespoň základní charakteristiky svých modelových řad, ale Amazfit se rozhodl jinak – řadu Active přetvořil z obdélníkového tvaru na kulatý, a nový model tak silně připomíná GTR Mini. Přirovnal bych to k situaci, kdyby se Škoda jednoho dne rozhodla vzít design Fabie a pokračovat s ním v řadě Octavia.
Osobně mi to ale nevadí, protože obdélníkové tvary ve mně často vyvolávají dojem snahy o designové přiblížení k Apple Watch. Například bezostyšná kopie designu, které se dopustila značka Huawei v řadě Watch Fit 3.
Hodně mě baví 24hodinová stupnice na chapter ringu, která má dokonce výrazněji označených prvních 15 minut, což lehce připomíná potápěčskou lunetu.
Kdyby vám nestačila designová prémiovost základního modelu, Amazfit si stejně jako v jedné známé scéně ve filmu Pelíšky řekl: "To je málo". Udělali ještě verzi Premium, která má safírové sklo a kožený řemínek. Ačkoliv slovo "Premium" většinu času vyvolává pocit vysoké cenovky, stále se bavíme o hodinkách s cenovkou pod 4000 Kč.
Když už je řeč o řemínku, tak základní verze je osazená silikonovým řemínkem s dostatkem "větracích prostorů". Celkově je příjemný, ale opět mi nedá si nepostěžovat na typ uchycení, kdy si zbývající část řemínku zasunete do vnitřního obvodu řemínku. To je ale čistě subjektivní záležitost, vám to vůbec vadit nemusí.
Voděodolnost je 5 ATM a Active 2 (pochopitelně) nesplňují žádné vojenské standardy. Doporučuji přední část přelepit ochrannou fólií, protože je dost vystavená případnému nárazu. Přelepením ale trochu přijdete o jednu vlastnost sklíčka, a to je ochrana proti zanechávání otisku prstů (tzv. oleofóbní vrstva).
K displeji Amazfitu jako vždy nemám žádné výhrady. Pokud pomineme tradičně vysoké rozlišení, asi největší radost mi dělá maximální jas až 2000 nitů. V tomto ohledu může Active 2 soupeřit s mnohem dražšími modely. Takový jas dokáže skvěle kompenzovat i silné sluneční světlo, třeba na horách (potvrzuji).
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
Uživatelské prostředí je velmi jednoduché. Pohybem doleva a doprava na hlavní obrazovce procházíte konfigurovatelnými widgety, jako jsou denní cíle, spánek, údaje o tréninku atd. Pohybem dolů zobrazíte ovládací centrum (aktivace režimu Nerušit, úprava jasu atd.) a pohybem nahoru notifikace.
Stisknutím horního tlačítka otevřete menu s aplikacemi, které mohou být zobrazeny buď v mřížce, nebo v seznamu. Opětovným stiskem tohoto tlačítka se kdykoliv vrátíte na hlavní obrazovku. Stiskem spodního tlačítka se dostanete do nabídky sportovních aktivit.
Hodinky nelze plně ovládat pouze tlačítky nebo jen dotykovým displejem, což je dnes už skoro standard. Co mě však trochu rozčarovalo, je citlivost displeje. Když například projíždíte seznam sportovních aktivit, stačí jen lehký pohyb prstem a najednou se ocitnete úplně jinde, než jste chtěli.
Neříkám, že původní BioTrackery (optický snímač) byly vyloženě špatné, ale rozhodně nepatřily k těm nejlepším. Co se však týče BioTrackeru 6.0, jsem velmi spokojený. Nevím ale, jestli si tím Amazfit trochu nekazí prodeje dražších modelů, protože úplně stejným snímačem je osazen i T-Rex 3. Uživatelé Active 2 si však rozhodně nemohou stěžovat. :)
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Dalším překvapivým prvkem senzorové výbavy je barometr, který v této cenové relaci rozhodně není samozřejmostí. Příjemným obohacením je také gyroskop, který při cvičení rozpoznává druhy cviků a odpočítává série.
Když to spojíme se zbytkem senzorové výbavy tvořeným akcelerometrem, kompasem a GPS přijímačem s podporou až pěti navigačních systémů (Multi-GNSS), jde o opravdu slušný arzenál senzorů, který vystačí každému. Osobně nejsem příznivcem měření EKG či teploty kůže, protože mi to stále nepřijde dotažené.
1.8.2023 - Dominik Hok
GPS přijímač – Proč je v chytrých hodinkách a jak funguje?
Co se týče přesnosti GPS... 99 % času měří správně, ale občas si hodinky prostě zvolí vlastní trasu (viz screenshot níže). Když však vezmu v úvahu jejich cenu, spíše by mě překvapilo, kdyby byly naprosto bezchybné. :)
Fialová – Garmin Tactix 7 PRO, Modrá – Amazfit Active 2.
Níže je screenshot ze svižnějšího tréninku, kde jsem střídal pomalejší a rychlé tempo. Pro Amazfit Active 2 žádný problém.
Fialová – Polar Verity Sense, Modrá – Amazfit Active 2.
Napříč generacemi výdrž baterie sice poklesla, ale přibyly funkce, a tak se jedná stále o krásnou výdrž baterie.
Pokud se Amazfitu v poslední době něco opravdu daří a odlišuje ho to od konkurence, je to bezpochyby aplikace umělé inteligence na lifestylové, sportovní i chytré funkce. Nejpřekvapivější je přitom fakt, že s využitím AI nešetří ani u tak cenově dostupných chytrých hodinek, jako jsou Amazfit Active 2.
Asistenta Zepp Flow se můžete zeptat téměř na cokoliv – a co je nejlepší, rozumí i češtině. Bohužel má ale jeden háček. I když porozumí česky položené otázce, odpoví vám pouze v angličtině. Takže neanglicky mluvící uživatelé sice ocení, že mohou mluvit česky, ale porozumění odpovědi už není tak jednoduché.
Samozřejmě, že má své limity, ale zvládá toho opravdu hodně. Řekne vám jaké je počasí, spustí sportovní aktivitu a dokonce (pro uživatele Androidu) generuje odpovědi pravděpodobně na základě historie vaší konverzace. Případně můžete text i nadiktovat.
Podobně funguje i Zepp Aura, která vám pomáhá se zdravým životním stylem – sleduje vaše spánkové vzorce, pomáhá vám usnout, nabízí tipy pro zlepšení spánku i celkové pohody. V aplikaci se Zepp Aury můžete na cokoliv ohledně životního stylu zeptat. Srovnatelně funguje také Zepp Coach, který na základě vaší tréninkové historie vytvoří několikatýdenní tréninkový plán, jenž se průběžně dynamicky upravuje.
Obecně se mi toto obecné využití AI líbí a jsem toho fanouškem. Přeci jen je lepší využívat technologii, která je schopná se učit (tedy i o vás) a nespoléhá se pouze na algoritmy. Člověk od člověka se přeci mění. Mohl by se teď najít někdo, kdo mě osočí, že nás akorát hodinky budou ještě o to víc sledovat, ale já si nepotrpím na utopistické scénáře.
Když pomineme AI funkce, hodinky během dne měří vaše kroky, spálené kalorie, počet stání, aktivní minuty, tepovou frekvenci (mimo aktivitu bohužel nejčastěji jen jednou za minutu), úroveň stresu a moje oblíbené – variabilitu srdečního tepu. O té máte k dispozici přehled za celou předchozí noc, včetně grafu, týdenního vývoje a průměrné hodnoty.
Měření jedním klepnutím dělá takový zdravotní snímek, což znamená, že za 45 vteřin změří vaši tepovou frekvenci, okysličení krve, stres a dechovou frekvenci. Trochu mě mrzí, že to neměří variabilitu, protože ta se často měřívá hned po probuzení, ale co už, ty hodinky nemohou mít všechno.
Když se mě někdo ptá na dobré sportovní hodinky, většinou nezdůrazňuji data, která získáte během samotné aktivity, ale spíše ta, která vám hodinky nabídnou po jejím ukončení. Nechci Amazfit neustále vychvalovat, ale opět to zvládli více než dobře – jejich metriky se totiž vyrovnají kdejaké značce ryze sportovních hodinek.
Active 2 vyhodnocují tréninkové zatížení, a to jak akutní (krátkodobé), tak chronické (dlouhodobé). Na základě těchto údajů pak analyzují vyváženost vašeho tréninku a v kombinaci s vývojem vaší kondice (VO2 Max) posuzují, zda je trénink produktivní, nebo ne.
6.6.2023 - Matěj Urbaczka
Tréninkové zatížení – Co to je?
Ve spojení s lifestylovými funkcemi nabízí Amazfit i ukazatel tzv. připravenosti – a to jak fyzické (0–100), tak duševní (rovněž 0–100). Podle těchto hodnot se pak můžete rozhodnout, zda se daný den pustit do fyzicky či mentálně náročnějších úkolů.
Aktivit je tam (jak je pro čínské hodinky typické) habaděj, takže i kdybyste byli příznivci... Teď jsem chtěl najít hobbyhorsing, ale tam (naštěstí/bohužel) není, tak můžete minimálně použít jezdectví. :)
Přeci jen ale existuje jedna věc, která mě opravdu dráždila. Kdo, sakra, programoval pozastavovací tlačítko při sportovní aktivitě? Když totiž tlačítko stisknete, aktivuje se pouze displej. K pozastavení aktivity je tedy potřeba kliknout dvakrát. Ale! Pokud natočíte hodinky směrem k obličeji, může se displej aktivovat sám, takže stačí jen jedno kliknutí.
V praxi to znamená, že musíte hodinky bedlivě sledovat, abyste zjistili, zda se displej už nerozsvítil – a podle toho zvolit jedno nebo dvě kliknutí. Často se tak stane, že máte displej rozsvícený, aktivitu pozastavíte, ale druhým kliknutím ji opět spustíte. Nebo si to neuvědomíte, kliknete jen jednou a nic se nepozastaví. A to nejsou jediné možné scénáře.
Uzavřel bych to tak, že když stisknete tlačítko, očekáváte nějakou akci – ne tuto nevyzpytatelnou hru s hodinkami.
Seznam překvapivých vlastností těchto hodinek snad nemá konce. Mapy? V hodinkách, které stojí stejně jako pár běžeckých bot? Ano, i to je u Amazfitu možné. Mapy sice nejsou nijak zvlášť podrobné, ale pro základní orientaci naprosto postačí.
Trasu si můžete vytvořit v jakémkoliv mapovém manažeru, následně ji vyexportovat jako GPX soubor a nahrát do aplikace Zepp. Hodinky vás pak během aktivity upozorňují na změny směru, vzdálenost do cíle a další důležité informace.
Na hodinky samozřejmě přicházejí notifikace z telefonu, ale uživatelé Androidu se mohou těšit i na přednastavené odpovědi nebo navrhované reakce od asistenta, který analyzuje vaši konverzaci a doporučí vhodné odpovědi. Případně můžete zprávu nadiktovat a asistent ji převede na text – a to včetně češtiny i slovenštiny.
Baví mě i hlasové poznámky, propojení s kalendářem, hudební přehrávač a také market, ve kterém si můžete doinstalovat doplňkové aplikace – například takovou, která uživatelům Androidu umožňuje stahovat playlisty ze Spotify.
Mikrofon a reproduktor umožňují nejen telefonování, ale také komunikaci s asistentem, který kromě ovládání hodinek dokáže vyhledávat informace i na internetu.
Premium verze nabízí také NFC placení.
29.10.2020 - Dominik Hok
NFC platby – vše o bezkontaktním placení hodinkami
Na nadpis výše nemohu odpovědět jinak než ano. Vyloženým konkurentem tohoto modelu je další cenově dostupný kanonýr – Huawei Watch Fit 3.
21.6.2024 - Dominik Hok
Huawei Watch Fit 3 recenze – Když se skvělý model dostane na scestí
Dosud jsem tento model považoval za nejlepší levné chytré hodinky. Huawei stále vede ve frekvenci měření tepu (každou vteřinu), ale Amazfit Active 2 je zase výrazně silnější v oblastech jako:
Ano, tyto hodinky budu vřele doporučovat každému, kdo hledá zařízení v cenovém rozmezí 3000–4000 Kč.
Zdroje fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.