VYBRALI JSME 6 NEJ: Outdoorové hodinky

Tagy: Výběr nejlepších | Pánské | Klasické | Vojenské

Agáta Vřeská | 23.4.2025 | 7 MIN

Je jedno, co přijde. Jde o to vybrat hodinky, které přežijou cokoli. Z pánských outdoorových hodinek jsme vybrali šestici těch, kterým by neublížila ani novodobá biblická potopa, ani jiný nenadálý sci-fi scénář.

1) Casio G-Shock Mudmaster GWG-B1000

Mudmaster GWG-B1000 jsou vrcholným nástrojem odolných Master of G. Od hodinek do terénu už se asi nedá přát víc.

Především jsou to funkce jako synchronizace času prostřednictvím moderního Bluetooth, ale také rádiového signálu, a to ze všech stěžejních vysílačů (Multiband 6). Rádiová synchronizace sice není tak rychlá jako modernější Bluetooth, zato je ideální pro případy, kdy se na telefon nechcete nebo nemůžete spoléhat.

Samozřejmostí je tady Tough Solar, tedy solární dobíjení. Akumulátor má životnost obvykle kolem deseti let, což je pětinásobek běžné výdrže baterie. Průšvih bude, pokud apokalypsa bude v matrixovském stylu...

Tough Solar – stručně a srozumitelně
10.7.2019 - Martin Koňařík
Tough Solar – stručně a srozumitelně

Pověstnou odolnost vůči důsledkům nárazů mají Mastery vylepšené ještě αGelem, který odolnost výrazně zvyšuje. Prach, voda nebo bláto pak hodinkám nečiní prakticky žádný problém. A hodit se může i odolnost vůči vibracím.

Casio G-Shock Mudmaster GWG-2000 představení – Japonský uhlobaron
17.9.2021 - Jan Kalousek
Casio G-Shock Mudmaster GWG-2000 představení – Japonský uhlobaron

Je to právě ta odolnost, díky které se Mudmastery staly standardním vybavením amerických hasičských paravýsadkových jednotek, takzvaných US Smokejumpers. Jednotky jsou vysazovány na odlehlých místech, kde bojují s požáry, kácením stromů a kopáním protipožárních příkopů.

B-tisícovky navazují na modely s kovovou lunetou s chrániči z "forged" karbonu, tedy směsi karbonových úlomků vyztužených pryskyřicí. Karbon se pak dostal i do samotného pouzdra hodinek, a tak je tato generace ještě odolnější, ale současně lehčí.

A protože se bavíme o outdoorových hodinkách, nesmíme zapomenout na outdoorové funkce, především Triple Senzor (barometr s výškoměrem, kompas a navíc i teploměr).

Alternativa: Podobně nabouchané jsou i G-Shocky GWG-2000. Ale chybu asi neuděláte s žádným modelem Master of G.

Řada G-Shock Master of G – Nekompromisní posedlost odolností
16.7.2024 - Filip Debrecenyi
Řada G-Shock Master of G – Nekompromisní posedlost odolností

G-Shock Mudmaster GWG-B1000 recenze – Oni stvořili Godzillu?
18.12.2023 - Filip Debrecenyi
G-Shock Mudmaster GWG-B1000 recenze – Oni stvořili Godzillu?

2) Luminox Bear Grylls Survival Master Series

Těžko by v žebříčku mohly chybět hodinky, které posvětil sám mistr přežití – Bear Grylls. A ty má na svědomí švýcarský Luminox.

U Luminoxu jsou skutečně stěžejním prodejním argumentem dvě věci – karbon a tritium. Díky tělu z karbonu, resp. kompozitu Carbonox, jsou hodinky fantasticky lehké. Jakože fakt hodně lehké. A současně potřebně odolné. A to víc než běžné ocelovky. Více se o tom už rozepsal Jarda v článku o této značce:

LUMINOX „Every Second Counts“ aneb světluškové otloukačky
3.11.2021 - Jaroslav Holeš
LUMINOX „Every Second Counts“ aneb světluškové otloukačky

Tritium je pak výhrou v noci. Radioaktivní prvek nepotřebuje žádný zdroj světla, aby bylo možné i v absolutní tmě přečíst čas. Neužírá to baterii, nemusíte je vystavovat světlu, aby v noci kapsle svítily. A to se hodí, nejen do apokalypsy. Tuto vlastnost oceníte i ve dvě ráno, když budou ležet na nočním stolku...

Ostatně odolné, spolehlivé hodinky s tritiovým osvětlením dělá Luminox v rámci celé své produkce. Je to prostě to, co umí. Jen to neumí moc masově prodávat. A je to škoda, protože třeba vybrané Luminox Bear Grylls jsou povedeným instrumentem k přežití. A nebo prostě jen k nošení v terénních podmínkách.

Z funkcí se bude hodit kompas, případně stopky či datumovka. Nemají tak dlouhý seznam funkcí jako třeba G-Shocky, ale já k nim mám plnou důvěru. A není to proto, že je doporučuje Bear Grylls. Je to na základě zákaznické zkušenosti a pověsti Luminoxu, který své hodinky dodává i vojenským jednotkám.

Luminox Sea XS.3001 recenze – Hodinky vojáků Navy SEALs
21.10.2021 - Eliška Měrková
Luminox Sea XS.3001 recenze – Hodinky vojáků Navy SEALs

Právě na modely certifikované podle americké vládní vojenské směrnice se ostatně Luminox zaměřuje. Třeba u modelu Mil-Spec 3351, které jsou ideální pro ty, kteří hledají naprosto minimalistické a odolné hodinky.

Luminox Bear Grylls: Hodinky (nejen) pro mistry přežití
18.1.2021 - Bohumil Vopršal
Luminox Bear Grylls: Hodinky (nejen) pro mistry přežití

Alternativa: Pokud nevěříte, že jakékoli elektronické hodinky budou do apokalypsy funkčním společníkem, určitě mrkněte na mechanické hodinky, které nepotřebují ani světelnou energii, ani výměnu baterie, ale pojedou pořád. Luminox Master Carbon Seal Automatic je dokonalým příkladem takových hodinek.

3) Oris ProPilot Altimeter

Náš další model je pro skutečné hračičky. Krásně sportovně laděné ProPiloty nabízí funkci, kterou u mechanických hodinek moc často nevídáme, a sice integrovaný mechanický výškoměr. Podle změny tlaku poznají měnící se výšku.

Spodní korunka proto slouží k nastavení tohoto mechanického výškoměru. Při vyšroubování a pootočení korunky se otevře barometrický otvor, který umožní výškoměru "slyšet" okolní tlak. Po aktivaci výškoměru se na stupnici číselníku objeví dvě škály: žlutá ručička, která ukazuje aktuální nadmořskou výšku (v metrech nebo stopách, podle verze) a červená ručička, ta ukazuje aktuální tlak vzduchu. Přepočet metrů a stop je pak zobrazen na dýnku, což je praktické.

Výškoměr je samozřejmě potřeba předem zkalibrovat, aby bylo měření co nejpřesnější. Odchylka se pak uvádí do ± 30 metrů, což je na mechanický altimetr, který je navíc zcela unikátně zakomponován do mechanických hodinek, fakt slušné.

To ale není vše, co nás na těchto hodinkách fascinuje. Je to i konstrukce kombinující titan a karbon, takže jsou i přes svou robustnost překvapivě lehké.

V našem výběru zastávají Orisky opravdu jedinečné místo – však kolik znáte mechanických hodinek, které mají integrovaný mechanický výškoměr?

Oris Aquis Date Automatic recenze – Nezávislý klenot nejen pro potápěče
18.3.2025 - Jakub Pitucha
Oris Aquis Date Automatic recenze – Nezávislý klenot nejen pro potápěče

4) Prim Sport 38 Automatic

V Primkách najdeme modely snad do každé situace. A pokud jste fanoušky české značky, náš další kandidát, Prim Sport 38 Automatic, se coby odolněji stavěný model jistě osvědčí.

55 000 Kč (doručíme do 5.5.)

Ano, pro primkaře jsou Sporty srdcovou záležitostí. Ty manufakturní z aktuální kolekce možná nedají mnohým spát, ale nová verze má potenciál zaujmout mnohem širší publikum.

Automatický kalibr s označením 71 vychází se staré dobré Sellity SW 200-1. Ta je mnoha lety ověřená, snadno servisovatelná a především výrazně levnější než jakékoliv jiné in-house řešení.

Jejich další předností může být menší pouzdro s průměrem 38 mm a tloušťkou něco přes 12 mm. Budou se tak nosit o dost příjemněji, třeba i ke sportovnímu oblečení. Pouzdro je totiž bytelná ocel, takže nějaké karbonové odlehčení nečekejte. Také luneta je ocelová. Výjimku tvoří černý model, kde je výplň lunety z HyCeramu, materiálu velmi odolného vůči poškrábání.

V terénu oceníte i 100m voděodolnost, safírové sklíčko s antireflexem a skvělou přehlednost a čitelnost.

Rozhodně jsou to poctivě zpracované hodinky, které nabízí víc než jen nádech nostalgie. A my bychom je na nějaký ten výšlap rozhodně vzít neváhali.

Alternativa: U Primu z Nového města najdeme ve sportovní kolekci i další oblíbený a nebojím se napsat legendární model, Prim Orlík.

PRIM Sport 38 A recenze – Splněné přání nejednoho Primkaře
17.1.2025 - Lukáš Hamřík
PRIM Sport 38 A recenze – Splněné přání nejednoho Primkaře

Prim Orlík Manufacture 38 recenze – Zářící minulost, zářná budoucnost
26.4.2024 - Jakub Pitucha
Prim Orlík Manufacture 38 recenze – Zářící minulost, zářná budoucnost

5) Tissot T-Touch Connect Solar

U našich výběrů TOP modelů v dané kategorii se vždy snažíme o pestrost a různorodost, a proto vybíráme i modely, které nejsou možná v dané kategorii v běžném hledáčku. Tissot T-Touch Connect Solar byste možná do spojitosti s outdoorovými hodinkami na první dobrou nedali.

T-Touche jsou ale rozhodně hodinky, které mnohá kritéria sportovních, více multifunkčních i outdoorových hodinek splňují.

Překvapily designem, který si získal velmi rychle nebývalou oblibu, ale také vlastnostmi, jako je 100m voděodolnost, titanové pouzdro a safírové sklíčko s antireflexem.

Pak je tady také senzorová výbava, která obsahuje plný balíček: kompas, výškoměr, barometr, akcelerometr, krokoměr i teploměr. Zajímavé jsou ale i lehce smart funkce; díky Bluetooth připojíte hodinky k telefonu a můžete zobrazovat třeba notifikace, uložit si pozici GPS nebo využít funkci "najdi můj telefon". Třeba až vám zapadne někde v krosně nebo ve stanu.

Tissot T-Touch Connect Solar – První "chytré" hodinky od Tissotu
9.6.2023 - Eliška Měrková
Tissot T-Touch Connect Solar – První "chytré" hodinky od Tissotu

Tissot T-Touch Connect Solar recenze – Novinka, která si na nic nehraje
4.10.2024 - Lukáš Hamřík
Tissot T-Touch Connect Solar recenze – Novinka, která si na nic nehraje

6) Ball Engineer Hydrocarbon Automatic AEROGMT II

Samozřejmě je tady šance, že v onom hypotetickém světě, který prošel katastrofou jakéhokoli rázu, nebude k dostání baterie do hodinek, natož solární akumulátor. V tom mají výhodu mechaniky – s trochou štěstí nebudou potřebovat nic, aby dál běžely a ukazovaly spolehlivě čas.

Je ale třeba vybírat odolné mechanické hodinky. Například potápky či outdoorověji pojaté hodinky, jako jsou Seiko Prospex Land GMT nebo právě Bally.

Model Ball Engineer Hydrocarbon je robustní už od pohledu, ale zřejmě vás přesvědčí až parametry. Především má odolnost vůči otřesům do síly 7500 Gs. Měl by tedy zvládnout pád z cca 1,5 metru bez poškození strojku. Výhodou je také odolnost vůči magnetismu a voděodolnost 100 metrů, a především patentovaný systém ochrany korunky.

Pouzdro je bytelná ocel (s průměrem 42 mm) a safírové sklíčko je tlusté 3,2 mm, aby vydrželo nejen poškrábání, ale odolalo i rozbití. Mezi klíčové argumenty u Ballu ale patří tritiová luminiscence, která nepotřebuje žádný jiný zdroj k nasvícení. Což se vždycky hodí.

Uvnitř je pak automatický strojek postavený na prověřené ETA 2893-2, který prošel úpravami od Ballu a má COSC certifikaci.

Chronometry – Co je certifikace COSC a stojí zato si za ni připlatit?
28.6.2023 - Eduard Tomas
Chronometry – Co je certifikace COSC a stojí zato si za ni připlatit?

Myslím, že tyhle Bally obstojí bez problému. A to nejen v postapokalyptickém světě, ale i v tom našem, každodenně náročném světě, a za drsných podmínek, ve kterých je zkusíte otestovat.

Pánské hodinky Ball – Fotogalerie těch nejzajímavějších
20.8.2021 - Agáta Vřeská
Pánské hodinky Ball – Fotogalerie těch nejzajímavějších

Příběh značky Ball Watch – Hodinářská firma, které neujel vlak
4.3.2021 - Agáta Vřeská
Příběh značky Ball Watch – Hodinářská firma, které neujel vlak

Tak co, jste připraveni na to, co přijde?

Zdroje fotografií:

  • Hodinky 365
  • Oficiální fotografie výrobců

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku