Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Výběr nejlepších | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 16.9.2024 | 8 MIN | 17x komentář
Co je důležité pro chytré sportovní hodinky a jaké jsou ty nejlepší Garminy na sport? Na to se dnes podíváme.
Dlouhá výdrž baterie. Asi není důležitějšího parametru. Čím víc trénujete, tím víc to žere baterku. GPS je opravdu náročná a pokud si koupíte chytré hodinky s dvoudenní výdrží baterie, tak po vaší sportovní aktivitě je dost možná můžete jít rovnou nabít.
Ovládání tlačítky. Zkoušeli jste někdy přejíždět po dotykovém displeji mokrou rukou? Moc to nejde, co? A nebo v rukavicích? Pokud nejsou vodivé, bez šance.
Spolehlivost a přesnost. Ať už je to z hlediska odolnosti nebo přesnosti. Na sportovní hodinky se musíte spolehnout, že vydrží nějaký ten pád a mají přesné měření.
Kompatibilita s externími snímači. Garminy naštěstí mají podporu externích snímačů dobrou v rámci všech modelů, ale ty městské nepodporují některé opravdu podrobné funkce (jako třeba dynamika běhu).
Když si vezmeme jako příklad třeba typického měšťáka – řadu Venu. Tyto modely mají pouze dotykový displej. Pokud tedy bude pršet nebo budete zpocení, hodinky pro vás budou neovladatelné.
Tyto městské modely nejsou tak dobře kompatibilní s externími snímači od Garminu. Pokud si tedy pořídíte hrudní pás, který zvládá i metriky dynamiky běhu (vertikální oscilace, DKZ aj.), tyto funkce prostě nebudete mít zahrnuté ve statistice aktivity.
Tyto modely nemají ani tolik funkcí, které využijete v tréninku. Žádné noční měření VST, žádný stav tréninku, tréninkové zatížení nebo třeba denní tréninková doporučení.
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
Ale my v našem výběru máme přesně takové, které jsou na trénink perfektní.
Kdybych si chytré sportovní hodinky vybíral já a dal bych si budget 10 000 Kč, vždycky sáhnu po Forerunneru 255.
1.6.2022 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 255/255S recenze – Sportovní nálož střední třídy
V poměru cena / výkon teď současně není na trhu lepšího modelu od Garminu (ne-li vůbec). Kdybych tento model měl vyzdvihnout, rozhodně musím zmínit...
14denní výdrž baterie a až 30 hodin při aktivní GPS. Výdrž baterie, se kterou zvládnete celého Iron Mana a i kdybyste trénovali každý den, hodinky by měly zvládnout alespoň ten týden.
Ačkoliv výrobce udává výdrž baterie např. 14 dní, je hodně faktorů, které mohou tuto dobu zkrátit. Pokud každý den hodinu trénujete, může se doba zkrátit třeba i na polovinu. Jestli máte nastavené automatické měření pulzním oxymetrem nebo třeba číselník, který se každou vteřinu aktualizuje, může se doba ještě zkrátit.
Pokročilé tréninkové funkce. Garmin 255 je přesně na tom přelomu, kdy nemá topografické mapy, ale má veškeré tréninkové funkce, které najdeme i v těch nejvyšší modelech jako je stav tréninku, tréninkové zatížení či měření variability srdečního tepu.
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
Navigace po křivce. Jak jsem psal, FR 255 sice nemá mapové podklady, ale má tzv. navigaci po slepé mapě. Bere tedy v potaz odbočky, vzdálenost do cíle, ale nevykreslí vám barvu stezek, přírodní prvky, vrstevnice nebo třeba názvy ulic.
Názor kolegy Matěje: Forerunner 255 je jeden z mých nejoblíbenějších modelů v celé škále hodinek Garmin. Kombinuje až neskutečnou výdrž baterie v poměru se skvělými funkcemi a ideální velikostí pro téměř každou ruku. Nejlepší sportovní hodinky střední třídy.
Další parametr, který hraje do karet celé řadě Forerunner je jejich plastové zpracování. Plast nepatří mezi nejodolnější materiály, ale rozhodně jej můžeme zařadit mezi ty nejlehčí. Díky tomu jsou vhodné pro běžce, kterým těžké hodinky mohou vadit jak při závodě, tak třeba při spánku.
Kdyby vám vadil trochu "nudnější" transflektivní LCD displej, Garmin o nějaký čas později vydal stejný model, ale s AMOLED displejem – Forerunner 265.
All-in – To je Fenix 8. Jedná se o absolutní bestseller napříč Garminem hned z několika důvodů.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
28.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 – 8 věcí, které o nich musíte vědět
Nejdelší výdrž baterie v poměru k funkční výbavě. Jelikož je Fenix 8 high-end model, má naprosto každou funkci, kterou kdy Garmin naprogramoval. Zároveň ale všechny tyto funkce dokáže pohánět několik týdnů.
Nejmenší velikost to dotáhne až na 10 dní, prostřední na 29 dní a Fenix 8 (51 mm) s LCD displejem dokonce na 38 dní. Při aktivní GPS dokáže největší varianta Fenixu 8 fungovat až 157 hodin. Prostě neuvěřitelné.
Výdrž je o něco nižší u AMOLED variant, ale i přesto se jedná o oblíbenější variantu než tu s trasnflektivním LCD displejem.
Opravdu odolné zpracování. Díky voděodolnosti do 40 metrů reýlné hloubky se můžete s hodinkami dokonce i potápět a díky splněnému vojenskému standardu odolnosti se hodinky nezaleknou prachu, vibrací, ale třeba i nárazů. Samozřejmě nejsou nesmrtelné, ale pravděpodobně to vydrží mnohem více než běžné chytré hodinky.
Odolné zpracování je spojené s kovovými prvky, které paradoxně přidávají dost sportovní elegance. Proto po Fenixech často sáhnou nejen sportovci, ale třeba i byznysmeni nebo naprosto normální smrtelníci. :)
Topografické mapy. Fenix 8 je jeden z mála modelů, který oplývá mapami. Turistickými, golfovými i lyžařskými. K tomu se váže i plnohodnotná navigace, která se hodí jak města, tak do přírody.
All-in. Co tím myslím? Fenix 8 má skutečně veškeré sportovní a chytré funkce, které potřebuje rekreační, ale třeba i profesionální sportovec. Pokud pomineme opravdu specifické funkce, které mají modely pro konkrétní sporty, tak Fenix 8 má všechno.
14.11.2023 - Matěj Urbaczka
Chytré hodinky Garmin pro konkrétní sporty
Dost obdobně na tom je Fenix 7 PRO, který se sice dělá pouze ve verzi s transflektivním LCD displejem, ale pokud nutně nepotřebujete telefonování, pravděpodobně si vystačíte i s tímto modelem.
Z modelu Fenix 7 pak vychází několik modelů, které jsou si dost podobné. Tactix 7 je kompletně stejný, ale má některé vojenské funkce navíc a popravdě... Trochu lepší design.
7.4.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Tactix 7 recenze – Co vidíš?
Podobně na tom je i Garmin Enduro 2, který je postavený pro sportovce, kteří se účastní extrémně dlouhých závodů. Proto má ještě prodlouženou výdrž baterie.
9.8.2022 - Dominik Hok
Garmin Enduro 2 recenze – Tentokrát už s mapami a hudebním přehrávačem
A pak tady máme Garmin Epix 2 PRO, který je naprosto stejný jako Fenix 7 PRO, ale má AMOLED displej. Je to o dost sytější displej, který je vhodný pro lidi se zhoršeným zrakem.
31.5.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin Epix 2 PRO recenze – Nový tepák a svítilna ve všech velikostech
Nejlepší kousek pro běžce, ale nejen pro ně. To je Forerunner 955.
Výbavou je na tom dost podobně jako Fenix 7, ale vyrábí se v o něco "aerodynamičtějším" plastovém pouzdře. Běžci, cyklisti, plavci, triatlonisti... Víceméně všichni vytrvalostní sportovci šetří váhu, co nejvíce to jen jde. Proto jsou všechny Forerunnery z plastu.
Váha. Garmin se u všech Forerunnerů snaží vejít do 50 gramů. Forerunnery 955 jsou ty nejtěžší z celé řady a dostaly váhu trochu nad rámec – 53 gramů. I tak ale hodinky na ruce vůbec nevadí, drží jako přilepené a ušetříte několik desítek gramů oproti kovovým modelům.
Cena. Nebudu vám mazat med kolem huby. Většinou si někdo koupí Forerunnery 955 hlavně kvůli tomu, že jsou podstatně levnější než Fenixy 7 ačkoliv mají skoro stejnou funkční výbavu.
1.6.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Forerunner 955 recenze – Spokojí se jen s tím nejlepším
Z funkční výbavy bych vypíchl veškeré tréninkové funkce jako stav tréninku, variability srdečního tepu, regenerace nebo třeba topografické mapy, hudební přehrávač a bezkontaktní placení.
Výdrž baterie. Základní model to dotáhne na 15 dní, solární verze to dokáže prodloužit až na 20. Co se týče GPS, dostáváte se až na 42 hodin (49 hod. se solarem).
Stejně jako u Forerunnneru 255, Garmin vydal tento model i s AMOLED displejem – Forerunner 965.
Nejlevnější z tohoto výběru je Forerunner 55, u kterého je hlavní lákadlo naprosto jasné.
Cena. Důvodů ke koupi Forerunneru 55 popravdě není moc. Má omezené funkce, krom notifikací tento model nemá snad žádné chytré funkce, ale prostě si ho můžete koupit za jednu jedinou bankovku s Masarykem. A takových Garminů moc není.
Výdrž baterie. Když pomineme cenu, Forerunner 55 vydrží v režimu "chytrých" (uvozovky jsou schválně) hodinek až 2 týdny. To je hodně... Hodně slušné.
Popravdě už další argumenty pro koupi Forerunneru 55 nemám. Má omezenou výbavu sportovní výbavu. Nemá totiž stav tréninku, tréninkové zatížení a další pokročilé funkce. Má omezenou i tu chytrou, protože nemá bezkontaktní placení a hudební přehrávač. Ale... Stojí dost málo peněz a na změření trasy a tepovky bohatě stačí. A zvládne to i dost přesně.
Kdyby nějaký Garmin byl Rambo, je to Instinct 2. Splňují vojenský standard, mají vojenský vzhled (dokonce i nějaké vojenské funkce) a zapuštěné sklíčko, aby nedošlo k poškrábání či prasknutí. Takový G-Shock napříč chytrými hodinkami.
Je až překvapující, jak moc se tato řada, která je koncipovaná pro vojáky, hodí pro sportovce. Do druhé generace se totiž přidal stav tréninku, tréninkové zatížení či denní tréninková doporučení, které do té doby bylo pouze v řadě Forerunner a těch nejvyšších řad od Garminu.
V kombinaci s jejich odolností jsou vhodné pro outdoorové nadšence, sjezdaře na kole, lyžích... Prostě na jakýkoliv sport, kde hrozí pád. Pokud patříte mezi nešikovné, tak na jakýkoliv sport.
Navíc Garmin přidal i verze v takových "letních" barvách, které jsou za mě dost cool.
Výdrž baterie. Víte, jak dlouho vydrží solární verze v režimu smartwatche, pokud ji budete neustále vystavovat světlu? Neomezeně. Ano, jsou to první Garminy, které (teoreticky) vydrží běžet pořád. Pokud je ale (teoreticky) nebudete vystavovat světlu, i tak vydrží až 28 dní. S aktivní GPS až 48 hodin. Krása, co?
Kdyby vám to nestačilo, Garmin vydal i model s větším průměrem pouzdra, ale kromě velikosti pouzdra zvětšil i baterii. Dal mu název Instinct 2X. Režim smartwatche? 40 dní. S aktivní GPS? 60 hodin.
Kontrastní displej. Málokdo si to uvědomuje, ale ten monochromatický displej je absolutní pecka. Jedná se o nejkontrastnější displej z řad Garminu. Sice působí trochu archaicky, ale jestli třeba jezdíte na kole, hůře vidíte nebo jen prostě chcete čitelné hodinky, Instinct je ideální.
Někdo by se mohl podivovat, proč je v seznamu Epix 2 PRO, když už tady je Fenix 8. Taktéž se jedná o zástupce AMOLED displejů, ale současně se nabízí za nižší cenovku. Funkčně je na tom stejně jako Fenix 7 PRO, a tak nedosáhnete na možnost telefonování či lepší voděodolnost. Pokud to ale nepotřebujete, Epix je skvělá volba.
Krom toho, že to do města vypadá trochu lépe, má to jeden opodstatněný důvod, proč to je důležité pro sportovce. A tím je čitelnost. Někteří mají s čitelností transflektivních LCD displejů problémy, protože je to takové mdlejší a splývá to do jednoho. Displeje na Epixu má blíže spíše k displeji, který máte na telefonu.
Srovnání displejů. Tady to nejde až tak vidět, ale naživo opravdu uvidíte rozdíl.
Jinak splňuje všechny parametry jako Fenix 7 PRO. Je to prostě all-in. Kompletní chytrá i sportovní výbava od Garminu. Topografické mapy, hudební přehrávač, bezkontaktní placení, veškeré info o tréninku. Prostě fullhouse funkcí.
Technologie AMOLED je (nebo spíše byla) spjatá s krátkou výdrží baterie. Tak poslouchejte.
31 dní v režimu smartwatche, 82 hodin s aktivní GPS a 38 hodin při nejpřesnějším nastavení GPS.
To mi nezní jako krátká výdrž. Spíše naopak.
Tato šestice je naprosto vhodná pro snad jakékoliv sporty. Teď házím míček vám. Rozhodnutí je na vás.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.