Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 11.11.2024 | 6 MIN | 9x komentář
Při zamýšlení nad otázkou, kdo je jedničkou v segmentu sporttesterů, je odpověď více než jasná – Garmin. Přijďte na jakýkoliv závod, na většině zápěstí bude Garmin. Přijeďte na hory, zase Garmin. Možná, že i když se podíváte okolo sebe v kanclu, hodně tam bude figurovat Garmin (převážně u kolegů, kteří sportují). A jaké jsou důvody? Na to se podíváme v dnešním článku, kde osvětlím, proč vlastně nosím Garmin právě já.
Víte, už jsme dělali spoustu článků, kde jsme rozebírali důvody, proč si pořídit ostatní značky (např. Amazfit, Coros, Polar, Huawei, Suunto), ale nikdy jsme neuvedli důvody, proč vlastně s kolegou Matějem nosíme právě Garminy, které i přes obrovské množství testovaných zařízení stále zůstávají na našich zápěstích. A dost možná ten správný čas je teď.
11.11.2024 - Matěj Urbaczka
9 důvodů, proč nosím chytré hodinky Garmin (podle Matěje)
Pro začátek bych ještě mohl osvětlit, že mými dlouhodobými chytrými hodinkami jsou Garmin Tactix 7 PRO.
V našich článcích a videích vždy podtrhujeme, že časté dobíjení není až takový problém a dá se na to jednoduše zvyknout. To je pravda, ale do jisté míry se mi zvykat nechce. Většina výrobců chytrých hodinek uvádí svou výdrž baterie spíše ve dnech, ale Garmin si může dovolit uvádět týdny, ne-li dokonce měsíce. A mě těší, že mám hodinky, u kterých doslova zapomínám, kde jsem nechal dobíjecí kabel.
Navíc je fajn, že Garmin uvádí svou výdrž baterie už s kontinuálním měřením tepu každou vteřinu. Je pravdou, že se nikdy nedostávám na 28 dní, které jsou uvedené v technické specifikaci, ale většinou jsem schopný se dostat třeba na 10 dní, a to mám každý den nějakou aktivitu, chodí mi hromada notifikací a dost používám LED svítilnu.
Někdo by teď mohl namítat, že Coros a Suunto vydrží stejně dlouho. To sice ano, ale jejich uživatelské prostředí není tak propracované a nenabízí ani takovou širokou škálu chytrých funkcí.
11.7.2023 - Matěj Urbaczka
Chytré hodinky – Výdrž baterie a faktory, které ji ovlivňují
To je něco, co mají chytré hodinky Garmin exkluzivně a já si čím dál víc stojím za tím, že se jedná o jednu z nejlepších věcí. Teď (v listopadu) je ta blbá doba, kdy trávím více času venku ve tmě než za světla a zjišťuji, jak je to praktické. Nejsem totiž typ, co by běhal s čelovkou, takže LED svítilnu používám, když vběhnu do nějakého terénu a potřebuji vidět nebo při běhu po krajnici, kde potřebuju být viděn. K tomu všemu mi stačí dva jednoduché stisky tlačítka.
Chce se mi v noci čůrat? Svítilna. Spadne mi mince v autě? Svítilna. Jdu večer zalívat kytky na balkón? Svítilna.
Ano, některé chytré hodinky také mají svítilnu, ale to se pouze nastaví bílé pozadí a displej se rozzáří na maximum nitů. Svítí to dost, ale přiznejme si, že s LED svítilnou se to nedá srovnat.
Víte, mapy se dostávají do čím dal více chytrých hodinek, ale popravdě – nejsou mapy jako mapy. Když srovnáte podrobnost map u Garminu s ostatními značkami, je to nesrovnatelné. Garmin obsahuje mnohem více popisů, vrstevnice, barvy stezek, což je něco, čeho se mi u konkurence nedostává.
1.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigace v chytrých hodinkách
25.7.2023 - Matěj Urbaczka
Typy navigací v chytrých hodinkách
Napříč nabídkou map v chytrých hodinkách je tedy velká diverzita a Garmin je rozhodně kanonýr.
To stejné platí i pro navigaci. Moc lidí si neuvědomuje, kolik navigačních možností Garmin má. Můžete si vytvořit trasu v aplikaci Garmin Connect anebo třeba v Mapy.cz a poslat do hodinek. Tento způsob zvládá i konkurence. Poté ale máte tyto další způsoby, které konkurence většinu času nezvládá:
Na co přesně potřebujete tyto způsoby navigace? Nejste odkázaní na telefon anebo jsou prostě jen praktické.
Nebudu vám lhát, jsem takový ten číslíčkový typ. Moc je nesleduji přímo během aktivity, ale po ní rozhodně. Když vstanu, hned koukám na skóre spánku. Doběhnu, koukám, co mi to udělalo s VO2 Max či tréninkovým zatížením. Někdo by mě nazval blbcem, já tomu říkám profesní a osobní deformace.
Asi nejvíce mě teď baví funkce Připravenost k tréninku. Ta používá poslední spánek, spánkovou historii, vyváženost variability srdečního tepu (HRV), hodnoty stresu, dobu regenerace a tréninkové zatížení jako několik proměnných, které vstupují do výpočtu vaší připravenosti ten den trénovat na stupnici od 0 do 100.
To se mi právě na Garmin hodně líbí. Kombinuje životní styl se sportem a snaží se vás naučit, že neplatí vždy pravidlo "čím víc budu trénovat, tím lepší výsledky budu mít". Hodinky tedy sledují vývoj vaší tepovky, kvalitu spánku, reakci organismu pomocí HRV a prostě vám řeknou, jestli máte zůstat doma a koukat na film, nebo jít trénovat (ne doslova, ale chápete).
Podobně funguje i Body Battery, které zase ukazuje nabití vašeho těla na stupnici od 0 do 100 na základě vývoje stresu, aktivit aj.
16.6.2023 - Dominik Hok
Ukazatele nabití těla (Body Battery, Energie aj.)
Když se budeme zase bavit o sportu, Garmin sleduje vaše VO2 Max, naběhané kilometry a vyjadřuje vaše skóre vytrvalosti. Když zohlední ještě vaši sílu do kopce (pravděpodobně na základě výkonu), přidává i skóre do kopce.
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Jak číst tuto hodnotu?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre běhu do kopce – Co znamená tato hodnota?
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Kdybych to měl shrnout – Garmin toho měří hodně a tato měření různě kombinuje do dalších polopatických metrik, které můžou pomoci jak s vaším tréninkem, tak třeba životním stylem. Spoustu podobných metrik má konkurence, ale nebál bych se říct, že Garmin obsadil první příčku jak v kvantitě, tak dost možná i kvalitě.
Neříkám, že Garminy jsou dokonalé, ale z hlediska přesnosti GPS přijímače jim asi nikdo nemá co vytknout. Přeci jen GPS technologie jsou počátkem jejich podnikání, což se dodnes projevuje i v jejich chytrých hodinkách. Část o GPS tedy nebudu okecávat – je spolehlivá a přesná.
1.8.2023 - Dominik Hok
GPS přijímač – Proč je v chytrých hodinkách a jak funguje?
21.5.2024 - Dominik Hok
Test přesnosti GPS chytrých hodinek – Výsledky a způsob testování
V rámci měření srdečního tepu vám nebudu mazat med okolo huby – Apple a Polar (ačkoliv po poslední aktualizaci je to na hraně) je lepší. Když to ale zkombinujeme s prvním bodem tohoto článku (výdrž baterie), Garmin sice neměří tak přesně, ale zase mnohem déle.
Měl jsem teď možnost delší dobu (zhruba měsíc) nosit chytré hodinky od Corosu a Suunta. Popravdě jsem byl zklamán jejich měřením klidového srdečního tepu – vůbec neodpovídalo mému standardu, což mě dokonce začalo lehce děsit. Když jsem si nasadil zpátky Garminy, v hlavě se mi ozval lehce upravený slogan nákupního řetězce Globus: "Tady je svět zase v pořádku."
Ale dost plakání nad klidovým srdečním tepem, obecně jsem s měřením Garminů spokojený, ať se jedná o jakýkoliv senzor. Ano, sem tam se stane, že něco uletí, ale je to přeci jen technologie a ta někdy chybuje. Vždy mi přijde lehce úsměvné, když se najde někdo, komu lehce uletí jedno číslo (jednou) a hned to řeší, že je s hodinkami něco špatně. A přitom jen prostě neměly svůj den.
Toto je čistě subjektivní záležitost, uznávám. Designově se mi Garminy prostě líbí, jelikož krásně balancují na hraně elegance a outdooru.
Jsem ten typ, co se rád hezky obléká a Garminy mi v tom vyloženě vyhovují, protože se nejedná o žádný plasťáček, ale kovové hodinky. Ano, jsou i plastovější řady jako třeba Forerunner, Vívoactive či Instinct a také uznávám, že i konkurence dělá kovové a hezké hodinky, ale když se podívám na Tactix 7... Ty mám fakt rád.
Nebylo by to poprvé, co bychom s kolegou Matějem byli osočeni, že se neustále snažíme zavděčit Garminu. Pravdou je, že na svém zápěstí můžeme mít jakékoliv chytré hodinky a stejně tam máme Garminy. Není to v rámci žádné spolupráce ani podpory prodejů, prostě je máme rádi, a proto je nosíme. Co se týče sportovců, tam Garminy kralují. A asi na tom taky něco bude. Nikdo jim neříká, co mají nosit. Stejně jako nám.
A rozhodně se nesnažíme vytvořit obrázek, že Garminy jsou perfektní – rozhodně mají své mouchy. Ale tento článek je o důvodech, proč je nosit, a ne, proč je nenosit. Kdybych měl zmínit nějakou nedávnou mouchu, poslední modely Garmin mají opravdu vysokou cenovku, ale tím se míček dostává na vaši stranu hřiště. Jste ochotni za Garminy tolik zaplatit a jsou pro vás tyto důvody relevantní?
Možná bych jen nakonec zmínil, že ne všechny Garminy mají všechny funkce vyjmenované v článku a některé dokonce nesplňují některé vyjmenované důvody. Ale proto se to jmenuje "proč nosím (já) chytré hodinky Garmin". :) A tak jsem psal převážně o důvodech, které se vztahují k mým hodinkám.
Zdroje fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.