Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Průvodce výběrem | Recenze | Chytré
Matěj Urbaczka | 7.3.2023 | 5 MIN | 9x komentář
Má ho slečna, která sedí v MHD ob sedačku, kolegové v práci, vidíte s ním platit někoho v obchodě a vy stále odoláváte. Dneska se podíváme na 5 důvodů, proč mít v této době na ruce chytré hodinky.
Důvody, proč mít chytré zařízení na zápěstí:
Ačkoliv nerad, tak přiznávám, že sociální média vládnou světem a všichni chtějí být v obraze a nejlépe vědět všechno hned. Pokud máte připojený smartwatch k vašemu telefonu a máte patřičná povolení, váš mikrosvět mohou tvořit právě chytré hodinky, které vám řeknou veškeré zprávy.
Samozřejmě to nemusí být jen zprávy ze světa, které vám chodí na telefon, ale i SMS zprávy a hovory. Z některých hodinek dokonce ze zápěstí vyřídíte hovor anebo odepíšete na zprávu.
7.10.2022 - Dominik Hok
Apple Watch Ultra recenze – Zvládly i 100km závod
Za mě je to fajn. Nic se nemá přehánět, ale mrknout se na hodinky, jestli je to důležité a jestli musíte sáhnout po telefonu, je ulehčení života. Jedna z častých funkcí, kterou používám, je rychlá odpověď na hovor.
Když mi někdo volá v nevhodnou chvíli, pošlu přes hodinky přednastavenou zprávu, že nemůžu a zavolám za chvíli. No a když mi volá šéf, tak jen ztiším hovor a telefon zvoní spokojeně dál a mě nic neruší. :-)
Kdysi dávno jsem spěchal v Praze na tramvaj a pak na vlak. Nebyl čas otvírat aplikaci IDOS a přítelkyně mi posílala zprávy v kolik co jede, kde to stojí a já při běhu a kličkování mezi lidmi nemusel tahat z kapsy telefon, ale jen jsem mrknul na obrazovku hodinek a ano, byl jsem v obraze.
Další věc, která lidstvo sužuje, jsou různé nemoci. Hodně lidí má vysoký tlak, problémy se srdcem, obezitu a další běžné nemoci 21. století.
Hodinky nás mohou v mnoha ohledech hlídat a říct nám, kdy máme dost a je třeba zpomalit a hlídat se. Už je standardem, že hodinky mají snímač tepové frekvence, který vás celý den hlídá, ať se nepřepínáte a u většiny hodinek si můžete nastavit i alarm na vysoký tep.
Pokud se chcete začít hýbat, může být skvělou motivací denní počet kroků a například kolik aktivních minut jste přes den měli. Ačkoliv je to mýtus, že nachodit deset tisíc kroků za den je ta správná zdravá hranice, tak to není od věci a je fajn, že pro tělo něco děláme.
22.9.2022 - Matěj Urbaczka
Samsung Galaxy Watch 5 PRO a Watch 5 recenze – Prodloužila se výdrž a co dál?
Některé hodinky povýšili své zdravotní funkce natolik, že přidaly i měření tlaku a EKG. Například Huawei Watch D měří tlak dokonce pomocí nafukovací manžety na zápěstí a můžete dostat opravdu přesné výsledky, abyste věděli, jak na tom jste.
Letos o Vánocích jsem byl poprvé asi za 10 let opravdu nemocný. Bylo zajímavé sledovat hodnoty na hodinkách, které ukazovaly až neuvěřitelná čísla. Třeba tepovou frekvenci o hodnotě 126, když jsem ležel v deset večer v posteli. Poté mi hodinky pomalu ukazovaly, kdy má cenu začít trénovat, abych to neuspěchal.
1.12.2022 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch D recenze – Měří tlak pomocí manžety v řemínku
Prapůvod chytrých hodinek vychází ze sporttesterů. Ty se braly na začátku jen na sport, neměly optický snímač tepové frekvence, jen hrudní pás a to bylo téměř vše, co tyto hodinky uměly. Postupně se přidávaly další senzory, kdy nejhlavnější zlom přišel, když se přidal senzor GPS, který dokázal přesně měřit zdolanou vzdálenost.
Některé hodinky mají i mapové podklady, jako třeba Garmin Fenix 7X
Postupně se samozřejmě hodinky zdokonalovaly po všech stránkách, a teď už chytré hodinky tvoří komplexní nástroj pro pokročilé i začínající sportovce. Ostřílení borci si dle naměřených dat vedou jak trénink, tak regeneraci. Ti, co se sportem teprve začínají, můžou v hodinkách najít oporu v podobě tréninkových plánů, hlídání tepové frekvence (pro správnou zónu tréninku) anebo doby regenerace po sportovním výkonu.
Hodinky mohou predikovat i vaše časy na různé distance
Skvělým motivačním motorem pro nováčky jsou také odznaky za různé zdolané výzvy. Například, když uběhnete pět kilometrů, jdete běhat brzy ráno, cvičíte více než 1,5 hodiny a další. Tato motivace může udělat zdravý návyk na pohyb, kdy si zvyknete pravidelně cvičit a pak už ani odznáčky nebudete potřebovat.
8.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?
Sem tam se člověk dostane do situace, kde by opravdu být nechtěl. Zabude mu špatně, omdlí anebo se na horách třeba zřítí ze srázu. Spousta značek (Garmin, Apple, Samsung) nabízí detekci a asistenta nehody.
Ten funguje na bázi spojení s telefonem. Když hodinky zaznamenají pád, zašlou zprávu na přednastavené kontakty. Tuto smsku můžete zaslat také za pomoci tlačítka. U hodinek od Applu je také novinkou detekce autonehody.
Pokud chcete hlídat děti, moderní náramková technologie už to také dovoluje. Za pomocí GPS přijímače a SIM karty vložené do hodinek lze dítě sledovat, kde se zrovna pohybuje. Víte tedy, jestli dorazilo v pořádku do školy, na kroužek anebo ke kamarádovi.
29.11.2021 - Dominik Hok
Apple Watch 7 recenze – Displej, rychlodobíjení a... Stojí za to?
Já jsem člověk, který bez sluchátek nevyjde z baráku. Mít hudbu v hodinkách je opravdu výhoda. Obzvlášť, když si spárujete nějakou z hudebních streamovacích služeb jako například Spotify. Je to jednoduché, spárujete hodinky a můžete frčet na flow muziky, dokud vám nedojde baterka.
Další stálicí bývá platba kartou. Najdete ji například u hodinek Garmin, Samsung, Apple a dokonce i u jednoho modelu Xiaomi, konkrétně náramku Xiaomi Band 6 NFC. Upřímně, nepoužívám moc chytrých funkcí, ale bez této už bych si nedokázal hodinky představit. Platba hodinkami je bezpečnější než kartou anebo telefonem a hlavně víc "po ruce" už to mít nejde.
Zastavím se i nad tím, že pokud nemáte zrovna co dělat a čekáte na tramvaj, autobus anebo si jen někde krátíte dlouhou chvíli, můžete na hodinkách hrát i hry. Vynikají v tom spíše hodinky s WearOS od Googlu anebo watchOS od Applu, ale i na Garmin se nějaký základ dá nainstalovat. Jestli je to už moc anebo je to mega využitelné, je na vás.
18.5.2022 - Dominik Hok
Garmin Epix 2 recenze – Takový displej by ani Lada nenamaloval
Pro mě samotného jsou hodinky jako pro alkoholika láhev. Nedokážu si představit, že bych si hodinky měl sundat a už je nenosit. Po nějaké odvykačce bych si ale možná zvykl jen na klasické hodinky stejně jako alkoholici na nealko.
Denně mám tedy na ruce chytré hodinky od Garminu – konkrétně Garmin Fenix 7X. Jsem spokojený a měnit nehodlám. Je to můj parťák na sport i na běžný pracovní den. Jako sportovec je denně zapínám na trénink, kontroluji si tepovku, spánek a "životní funkce", které mi prozradí jestli jsem ready na další trénink.
Znám ale i případy, kdy to lidi vyloženě přehání a míní se vyloženě po....... z toho, že se jim nezvedla hodnota VO2 Max a další metriky. Chytré hodinky mohou být dobrý sluha, ale špatný pán.
A jaký názor máte na smartwatch vy?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.