Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Polar | Chytré
Dominik Hok | 25.4.2025 | 7 MIN
Když se živíte jako recenzent, málokteré chytré hodinky vydrží na vašem zápěstí déle než pár dní, někdy týdnů. Já jsem se ale rozhodl 30 dní nenosit nic jiného než chytré hodinky Polar. Jak to dopadlo?
Jestliže sledujete videa na našem YouTube kanálu nebo čtete tento blog, možná jste už zaznamenali nařčení z nadržování Garminu. Musím uznat, že to někdy může být hraniční, protože právě Garminy jsou ty hodinky, které si nakonec našly dlouhodobější místo na našem zápěstí. A člověk má prostě tendenci upřednostňovat to, co je mu známé. Logicky.
Abych tedy předložil opravdu relevantní názor, sundal jsem Garminy (nemám je ani na levačce) a 30 dní používal jen hodinky Polar. Podobnou věc jsem už dříve udělal s chytrými hodinkami Suunto.
16.9.2024 - Dominik Hok
30 dní s chytrými hodinkami Suunto
Dalším důvodem je to, že Polar před nějakou dobou vydal novou rozsáhlou aktualizaci s názvem 3.0. Ta přišla hlavně z toho důvodu, že Polar předtím nadělal dost bot a své chytré hodinky tak trochu (bohužel doslova) zkazil... Jak si tedy Polary vedou teď?
Na test jsem si vzal Polar Grit X2 PRO.
11.4.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Grit X2 PRO recenze – Outdoorový drsňák s prvky elegance
Opakující se notifikace. Samozřejmě mi nevadí, když se mi zrcadlí notifikace z telefonu, ale popravdě mi vadí, když mi chodí stejná notifikace pořád dokola. Prvně jsem si myslel, že to bude něco v nastavení, ale ne – je to prostě chyba.
Nenašel jsem na to žádný klíč, ale v praxi to funguje tak, že si Polar náhodně vybere jednu notifikaci, kterou vám ukazuje pořád dokola v několikaminutových intervalech. Jakože se vším všudy – zavibrují, ukážou znění notifikace a také čas, kdy notifikace poprvé přišla (např. před 45 minutami).
Tato notifikace se přestane objevovat až ve chvíli, kdy vyčistíte zásobník notifikací v hodinkách. Během dne to není takový problém, ale při aktivitě ano. Přijde vám zpráva, vy ji nevymažete z centra notifikací a uvidíte ji třeba ještě desetkrát…
Popravdě jsem se pak stal imunní vůči notifikacím. Když se mi na hodinkách něco zobrazilo, věděl jsem, že jsem to už dost možná viděl.
Měření klidového srdečního tepu. Moje hodnoty se dlouhodobě pohybují mezi 40–45 v noci. U Polaru jsem měl problém dostat se pod 50, průměr byl zhruba 53.
Samozřejmě jsem tuto domněnku chtěl potvrdit, tak jsem spal s několika různými značkami několik nocí za sebou a všechny byly výrazně níž než Polar. Nechci si hrát na Ferdu Šišku, ale během noci je i pár tepů rozdíl... Docela rozdíl. Jak moc nízko se dostáváme, hodně říká o spánkových fázích v noci a tedy i kvalitě regenerace. Minimálně je měření ale konzistentní, což je plus.
Aplikace Polar Flow. Na tu jsem vždy nadával a popravdě na tom nehodlám nic měnit. Pořád si stojím za tím, že není přehledná. Kromě toho má ještě pár bugů, které mě vyloženě vytáčely…
20.1.2023 - Matěj Urbaczka
Porovnání aplikací sportovních hodinek – Coros, Suunto, Polar a Garmin
Když máte puštěnou hudbu a otevře se aplikace Polar Flow, hudba se automaticky zastaví. Proč? To netuším, když tam není žádné aktivní multimédium.
V momentě zapnutí optického snímače Verity Sense Polar neustále vyhazoval hlášku, jestli chci snímač napárovat na aplikaci Polar Flow. I když byla aplikace jen na pozadí, hláška se pořád znovu a znovu objevovala – nehledě na to, kolikrát jsem ji zrušil.
Lehce bych zmínil i nejednotu hodinek a aplikace, kdy například stav kardiozátěže může být úplně jiný v telefonu a v hodinkách. Mají na to určený článek, který doporučuje sledovat hlavně aplikaci Polar Flow, ale možná bych prohodil čas strávený nad článkem tím, že by to prostě opravili. :)
Věčný problém, proč nelze nahrát trasu z aplikace Polar Flow, ale pouze přes webové rozhraní, mi už přijde ze strany Polaru skoro jako výsměch. Obzvlášť, když to přes telefon přes webovku jde, ale přes aplikaci ne. :)
Trochu mě rozčarovává i to, že v aplikaci jsou tréninky i trasy pod záložkou „Oblíbené“, ale v hodinkách tam najdete jen tréninky, zatímco trasy jsou zvlášť pod „Trasy“. Není to zásadní problém, ale proč nebýt jednotný?
Tlačítko na pozastavení aktivity. Vím, že je to o zvyku, ale nedává mi smysl, proč se aktivita pozastavuje jedním tlačítkem a druhým zase spouští…
Teď nad tím tak přemýšlím a říkám si, že je to vlastně standard. Na vypínači jedna půlka rozsvěcuje a druhá zhasíná. Jedním tlačítkem televizi zapnete, druhým zase zapnete. Obdobně funguje START/STOP v autě, že?
Odstavec výše je samozřejmě ryzí sarkasmus a zakončil bych to otázkou: proč pro to, sakra, jsou dvě tlačítka?
Running Index. Kdybych napsal, že mě to vyloženě štve, byl bych pokrytec, ale můžu říct, že mě to trochu trápí. Polar tak nějak nemá hodnotu VO2 Max, která by se měřila po každém běhu a dělal se z ní nějaký průměr, ale místo toho má svůj Running Index. Ten je sice obdobou odhadu VO2 Max, ale je hrozně kolísavý. Běžím na trati tempa? Mám Running Index 73. Běžím kopce? Mám Running Index 59. Je nějaký polopatický souhrn? Ne. Prostě máte zbrusu novou hodnotu po každém běhu.
Monitoring spánku. Není značky, která by měla tak podrobný monitoring spánku jako Polar. Vyhodnocení spánku rozděluje do tří částí – standardní monitoring, Nightly Recharge a posílení spánkem. Všechno, co ze svého spánku můžete vyčíst, u Polaru vyčtete. Docela se mi líbí, že Polar dokonce i hodnotí, jak kvalitně byl schopný určit začátek vašeho spánku.
FitSpark. Líbí se mi, že se Polar snaží vytrvalostní sportovce edukovat v tom ohledu, že by například běžec neměl jen běhat, ale také by se měl zaměřit na silový a mobilizační trénink. Na základě historie vašich tréninků tedy dostanete na každý den novou sadu cvičení, kterým byste se měli věnovat (i s animacemi a celou strukturou).
8.4.2025 - Dominik Hok
Nejlepší sportovní funkce napříč všemi značkami chytrých hodinek
FuelWise. Opravdu není žádná jiná značka, která by toto zvládala a já za to dávám Polaru velký palec nahoru. Po vyhodnocení aktivity získáte odhad, jaké množství jednotlivých makroživin jste využili. A dokonce to funguje i v reálném čase, kdy si nastavíte délku aktivity a poté vás hodinky pravidelně upozorňují.
Manuální spuštění dalšího kroku tréninku i s odpočtem. Drobnůstka, která mě ale velice baví. Když si nastavíte jednotlivé kroky tréninku, většinou v chytrých hodinkách máte možnost se na další krok přesunout po uplynutí času či vzdálenosti, anebo manuálně stiskem tlačítka. Sportovci pak ale často bojují s tím, že chtějí mít časový odpočet (a nehlídat si čas sami), ale další krok spustit manuálně, až bude vhodnější doba (např. se zrovna blížíte k přechodu a tam nechcete začít další krok tréninku).
Přesně něco takového má Polar. Dal jsem si tempo, poté 3minutový rozeklus a ačkoliv tam máme 3minutový odpočet, další tempo se nespustí automaticky, ale musím hodinkám dát pokyn.
Minimalismus. Chytré hodinky Polar nejsou zbytečně přeplácané. Pár widgetů, menu o pár položkách, ale na druhou stranu jsou velice podrobní tam, kde to dává smysl – např. ve vyhodnocení sportovní aktivity. U Polaru se vám prostě nestane, že byste něco dlouho hledali, protože se tam není kde ztratit.
Testy. Ať už je to ortostatický test, test regenerace nohou nebo třeba test fyzické kondice, Polar má testů snad nejvíce na trhu. A víte co? Nejsou vůbec hloupé. Zprvu jsem si říkal, že test regenerace nohou, který spočívá ve výskoku do výšky, je blbost, ale když pak člověk vidí ta čísla a opravdu to odráží realitu, trochu názor pozmění.
Vím, že stejnou otázku jsem si položil, když jsem nosil 30 dní Suunto, a zase ji musím obhájit. Proč je takto hloupě postavená? Protože jako tester můžu nosit víceméně co chci, ale snažím se postavit do pozice, že bych si Polary skutečně měl pořídit a investovat do nich.
Pořídil? Ne, nepořídil. Ale pojďme to rozebrat.
Chytré hodinky Polar rozhodně nejsou pro základního uživatele chytrých hodinek. Jestli to máte na nějaké běhání v parku, měření kroků, placení a plnění výzev... Polar není pro vás. Tyto hodinky jsou jen pro sportovce.
Vzhledem k tomu, že hodně sportuji, hrálo by to do karet tomu, že bych si je měl pořídit. Popravdě bych ale nezkousl dvě věci – ty opakující se notifikace, nahrávání tras pouze přes webové rozhraní a aplikaci. O notifikacích a nahrávání tras se dá objektivně říct, že je to strašné, ale u aplikace bych podotkl, že jde o čistě subjektivní záležitost. Existuje hromada uživatelů, kteří ji staví na piedestal.
Jestli to teď čte někdo z Polaru, asi si říká, jestli jsem spadl z višně, když takové názory píšu na magazín e-shopu, který tuto značku prodává.
Ale neukvapujme se, protože Polar je jedna z těch značek, která modely funkčně moc nerozděluje. Téměř totožnou výbavu totiž najdete v Polar Vantage M3, které stojí pod 10 000 Kč. Ano, i s mapami, dlouhou výdrží baterie, AMOLED displejem a kompletním balíčkem sportovních a lifestylových funkcí. A co si budeme – takových modelů je málo. Osobně nepotřebuji nijak extra odolné hodinky a Vantage M3 by mi bohatě stačily.
23.10.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage M3 recenze – eM na třetí
Takže... Pořídil bych si Vantage M3? Popravdě, za tu cenu už bych byl schopný odpustit ty drobné chybky, protože je to model, který mě podrží při tréninku a nezruinuje peněženku. Takže? Ano.
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.