Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Junghans | Klasické | Retro
Igor Kratochvíl | 4.7.2025 | 7 MIN | 1x komentář
Konečně změna! Junghans uvedl na trh nepřehlédnutelné hodinky s příběhem, které umí dokonale rozbít nudu a současně správně provokovat okolí. Kreativci je obdivují, exhibicionisté zbožňují, konzervativci nechápou, já se rozplývám blahem a tiše závidím šťastlivci, kterému se Junghans Performance 1972 Competition podaří skrýt ve sbírce, či spíše naopak rozzářit na zápěstí.
Píše se rok 1972 a celé Německo se soustředí na jednu z nejvýznamnějších mezinárodních událostí roku – letní olympijské hry. Pro Německo zvláště citlivá událost a naděje na nápravu reputace. Ty předchozí, konané ve stejné zemi v roce 1936, byly totiž spjaty s propagandou režimu, který v následující dekádě převrátil svět naruby v tom nejhorším slova smyslu.
Bohužel, ani tentokrát nebyl osud Němcům příznivě nakloněn a olympiáda se zapsala do historie především díky teroristickému útoku, při kterém zahynulo jedenáct izraelských sportovců (doporučuji film Mnichov 1972, který událost velmi poutavě popisuje).
Junghans Olympic, 1972. Foto: monochrome-watches.com
Tato skutečnost rozhodně nepotěšila hodinářskou značku Junghans, která měla v režii oficiální časomíru na hrách, tedy záležitost vrcholně prestižní. Junghans se však nenechal odradit a s odstupem času připomněl svou účast krásnou a unikátní kolekcí s názvem 1972.
Limitované edice Junghans Chronoscope k výročí Olympijských her 1972.
Na úvod musím zmínit, že kolekce 1972 není jen o jednom limitovaném a recenzovaném modelu v růžové. Patří sem řada dalších zajímavých barevných kombinací, ale i sportovní modely s odlišným designem a rozmanitými strojky, od mechanických po quartzové se solárním napájením. Kolekce je navíc v průběhu let aktualizována jednou lahůdkou za druhou.
Limitovaná edice je výjimečná, víc než sto růžových exemplářů na světě nenajdete. A proč zrovna stovka? Na již zmíněné olympiádě bylo díky quartzu z dílny Junghans možné poprvé v historii měřit výkony sportovkyň i sportovců v řádu setin vteřiny.
24.11.2022 - Agáta Vřeská
Příběh značky Junghans – Značka, kterou proslavil dlouhovlnný signál a Bauhaus
Na hodinkách Junghans 1972 Competition je netradiční snad úplně vše. Nádherně baculaté ocelové pouzdro s matnou povrchovou úpravou má atypický elipsovitý tvar, tolik populární právě v 70. letech.
Rozměry pouzdra jsou 45 mm na šířku a 40 mm na výšku (45 mm včetně korunky), jeho tloušťka činí úctyhodných 14,5 mm. To především díky netradičnímu "klínu" ve spodní části, který kopíruje rádius zápěstí. Při prvním pohledu na produktové fotografie jsem se trošku lekl. Budou hodinky dobře sedět na ruce? Nebude tento neobvyklý můstek vadit? Bude nošení hodinek komfortní? Odpovědi zní jasně: klín funguje skvěle, hodinkám dodává stabilitu a na rozdíl od běžných plochých dýnek máte pocit, že hodinky zápěstí doslova objímají.
Hmotnost recenzovaného modelu se zastavila na hodnotě 125 gramů. Setkal jsem se s častým názorem okolí, že jde o hodinky doslova těžké, nicméně osobně vnímám hmotnost těchto hodinek za zcela akceptovatelnou a nijak obtěžující. Současně mohu ujistit všechny dívky i ženy, že ač výrobce označuje hodinky za pánské, na krásně opálené dámské ruce vypadají překrásně a současně nijak předimenzovaně.
Dominantou pouzdra je ne příliš často vídané umístění korunky i dvou tlačítek v horní části, přesněji řečeno na indexu dvanáctky. Toto uspořádání připomíná rohy na býčí hlavě a odtud i zažitý výraz "bullhead", typický pro retro chronografy značek jako Omega či Breitling, především však pro ikonicky známé japonské Citizeny, které jsou v tomto populárním provedení velmi vyhledávané sběrateli i nadšenci.
29.4.2024 - Eliška Měrková
Citizen Bullhead Tsuno recenze – Tenkrát v Citizenu aneb zlatá sedmdesátá
Jak známo, každý chléb má dvě kůrky. Korunka zdobená logem výrobce je sice dostatečně velká, na druhou stranu její nezvyklá pozice přímo nad řemínkem nabídne znatelně limitující manipulační prostor. Osobně se mi nepodařilo korunkou otáčet, aniž bych se řemínku alespoň minimálně nedotýkal prsty, a to i když jsem hodinky sundal z ruky. Pouze čas a opatrnost tedy ukážou, jak odolný či naopak citlivý je řemínek právě v těchto místech.
Tlačítka slouží k ovládání stopek. Levým časomíru spustíte a následně i zastavíte, pravé pak naměřené hodnoty nuluje bleskovým vrácením ruček do úvodních pozic. U obou tlačítek mě trošku mrzí výrazné zadrhnutí zhruba v polovině stisku, doprovázené nepříjemným cvaknutím. Tento jev není výjimečný a setkáme se s ním i u stopek jiných prestižních výrobců, avšak příjemně měkký doraz by mé smysly potěšil více.
Vnitřní pevná luneta s tachymetrickou stupnicí tvoří jakýsi tvarový mezičlánek mezi elipsovitým pouzdrem a kulatým číselníkem a touto promyšlenou hříčkou se budete kochat při každém pohledu na zápěstí. Zvnějšku elipsa, uvnitř kružnice – uvnitř kružnice, zvenku elipsa, vidíte to?! Radostí nad dokonalostí detailu mám chuť poskočit a zatleskat!
Upřímně, nemám rád hodinky s chronografem. Subčíselníky mě většinou ruší a dle mého názoru snižují čitelnost samotné časomíry. V případě Junghans Performance 1972 Competition však uděluji čestnou výjimku. Subčíselníky jsou zde jen dva a díky vhodné minimalistické kombinaci černého provedení na růžovém podkladu je vše uspořádané a přehledné.
Dalším krásným detailem je pak elipsovitý tvar subčíselníků, korespondující s tvarem samotného pouzdra.
Retro atmosféru skvěle podtrhují výrazné stříbrné pětiminutové indexy s matným povrchem, který uprostřed esteticky protíná lesklý proužek. Tvar, velikost i provedení indexů perfektně navazuje na design ruček typu baton, přičemž ručky i indexy jsou vybaveny decentní a jasně vypovídající luminiscencí.
Jednoduchému datumovému okénku se zalíbilo na pozici trojky. Číselné hodnoty jsou vyvedeny bílou typografií na černém podkladu, což vnímám jako dokonalý recept na perfektní čitelnost. V sousedství indexu devítky pak najdeme logotyp výrobce a decentní značení "competition".
Pouzdro z horní části uzavírá ploché safírové sklíčko s oboustrannou antireflexní vrstvou, která funguje příkladně. O přítomnosti sklíčka prakticky nevíte, a to ani během slunečného dne.
Dýnko je k pouzdru připevněno čtyřmi šroubky a můj oblíbený průhled na strojek chybí. Musím proto důvěřovat tvrzení výrobce, že strojek je bohatě zdoben ženevskými pruhy a eloxovanými šroubky v modrém provedení.
Na dýnku najdeme krom loga i hezký odkaz na rok 1972, číslo kusu z limitované edice, informace o safírovém sklíčku a především o voděodolnosti odolávající tlaku vody v hloubce 100 metrů. S hodinkami se tedy můžete bez obav vrhnout do bazénu i mořských vln, ovšem pouze za předpokladu, že budete mít to srdce potrápit překrásný kožený řemínek.
Dýnko u bílé verze Junghans Performance 1972 Competiton 27/4509.00.
O chod hodinek se stará mechanický strojek s automatickým nátahem, pracující na frekvenci 28,8 kHz. U Junghansů mu říkají J880.5, nicméně jde o populární, prověřenou a vcelku přesnou Sellitu SW-500, respektive klon ETA Valjoux 7750.
7.6.2023 - Agáta Vřeská
Valjoux 7750. Teda ETA. Nebo...? Příběh jednoho z nejslavnějších automatických chronografů
Za celý den se hodinky opozdily řádově o 10 vteřin, dech mi však vyrazila výdrž na jedno natáhnutí. Výrobce uvádí 48 hodin, mnou testovaný kousek tuto hodnotu překročil o celých patnáct hodin, což je něco zcela nevídaného!
Vsadím se, že podobné vyznání šeptá kožený řemínek hodinkám denně. Díky zakomponování přímo do pouzdra je totiž takříkajíc nevyměnitelný, tedy alespoň ne běžným způsobem, což je pravděpodobně i jeho jediná a zásadní stinná stránka. Otázkou zůstává, co si majitel počne při jeho opotřebení, zvláště u limitované varianty, protože růžová s číselníkem dokonale ladí a alternativní řešení design hodinek spolehlivě zabije.
Ve všech ostatních ohledech je řemínek výborný. Je pevný, přitom velmi příjemný na ruce a zdobený perforací, typickou pro hodinky ze světa motorsportu. Perforace není napříč celým řemínkem, týká se pouze horní růžové vrstvy, se kterou spodní černá vrstva prostřednictvím otvůrků skvěle kontrastuje. Díky černé spodní vrstvě je řemínek rovněž odolnější vůči znečištění, což z praktického hlediska určitě potěší.
Překlápěcí sponu z matné oceli lze označit za synonymum kvality. Po jejím zajištění se do řemínku celá krásně schová a na očích zůstane pouze decentní stříbrný proužek s logem Junghans. Bezproblémové je i její odjištění, stejně jako komfortní nastavení délky řemínku.
Junghans nesčetněkrát dokázal, že se nebojí experimentovat a učesané řady konzervativních modelů občas krásně rozcuchá unikátem s netradičním konceptem i zpracováním. Hodinky Junghans Performance 1972 Competition jsou toho zářným příkladem. Disponují špičkovým zpracováním, materiály i kvalitním strojkem, přesto si troufnu tvrdit, že jejich genialita tkví především ve schopnosti upoutat pozornost okolí.
Musím potvrdit, že roli exhibicionisty zvládají dokonale, vždy si najdou a doslova strhnou nadšené obecenstvo. S nadhledem vyvrací přežité klišé, že výrazně růžová barva je doménou něžného pohlaví. Svým přístupem podtrhují charisma, odvahu jít novou cestou a schopnost postavit se za vlastní názor, tedy atributy pravého muže.
Negativa? Škoda nesnadné výměny jinak úžasného řemínku, který je nedílnou součástí unikátního designu hodinek, nicméně nic dalšího mě upřímně nenapadá.
Na závěr si vypůjčím slova písně známé české divy, a ač nesouhlasím s tím, že červenou už nechci víc a černá se mi protiví, pak musím potvrdit, že růžová je prostě pecka. Hodinky mě během recenze nepopsatelně bavily, získaly si mé obrovské sympatie a bez nadsázky mohu tvrdit, že jde po dlouhé době o hodinky, do kterých jsem se doslova zamiloval, což je ostatně z recenze asi i dosti čitelné.
Zdroj fotografií:
Mohlo by vás dále zajímat:
8.1.2025 - Agáta Vřeská
Oris ProPilot X Miss Piggy představení – Růžová rebelka
8.5.2024 - Eduard Tomas
Junghans Max Bill Automatic 27/3500.02 recenze – Rafinovaná nuda na německý způsob
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.