Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 8.3.2022 | 18 MIN | 137x komentář
Garmin Fenix 7 jsou nejlepší chytré sportovní hodinky na světě. To je vše, co potřebujete vědět. Pochybujete? Zaručuji, že tato recenze vás o tom přesvědčí. Protože Garminu se zase povedlo zabodovat.
30.6.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin Fenix 7 PRO recenze – Na nejlepší se zvyká nejsnáze
Pokud Garmine soutěžíš s konkurencí o nejsložitější rozdělení hodinek, tak gratuluji, vyhráváš. Ale jelikož se jedná o tak luxusní hodinky, odpouštím ti to.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
8.8.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 – Průvodce výběrem
30.1.2023 - Dominik Hok
Garmin Marq 2 recenze – I luxus může být chytrý
10.11.2022 - Dominik Hok
SOUBOJ: Apple Watch Ultra vs. Garmin Fenix 7X
Za největší posun považuji nový GPS chipset, který je schopný přijímat signál na více frekvencích ze všech satelitů najednou. Přesnost snímání se tím posunuje na úplně jinou úroveň.
Obdobně si pochvaluji i nový snímač tepové frekvence, který je zase o krok blíže k přesnosti hrudního pásu.
Velice mě potěšila LED svítilna, kterou používám fakt každý den.
Ač to nerad přiznávám, docela jsem si zvykl na dotykový displej, jehož jsem byl dlouhou dobu odpůrcem.
A samozřejmě... Výdrž baterie. Garmin zase nakládá konkurenci, protože předvedl nejvybavenější chytré sportovní hodinky a výdrž baterie se pohybuje v týdnech, ne-li měsících.
4.4.2022 - Dominik Hok
SOUBOJ: Garmin Epix 2 vs. Fenix 7
Trochu jsem doufal, že Fenix 7 bude o chlup chytřejší a s dotykovým displejem se otevře možnost otevřené odpovědi na notifikace (vyťukat ji na klávesnici).
Chybějící telefonování. Něco, co mnoho lidí chtělo, ale zase se nedočkali. A přitom po uvedení Venu 2 Plus to vypadalo tak nadějně. Já osobně telefonování nepotřebuji, ale myslím na ty statisíce lidí, co by to ocenili.
Displej hodinek má pořád docela málo pixelů. Pixeláž je vlastně úplně stejná jako u předchozí generace a když to srovnám s Epix 2, tak je to jako srovnávat Fiat a Ferrari. Ale kdybych si měl vybrat mezi pěkným displejem a výdrží baterie, vždy sáhnu po výdrži.
9.2.2023 - Dominik Hok
Astronauti budou v raketě SpaceX nosit Garmin Fenix 7
Vzhledově se toho na Fenixu 7 až tak moc neudálo. Taky... Nač měnit něco, co funguje? Nejzásadnější změnou je asi prodloužení kovové části i na nožky hodinek. Nevím, jestli to z funkčního hlediska má až takovou výhodu, ale podle mě kovu není nikdy dost. Přeci jen je to pevnější materiál a na outdoorové hodinky patří jako prdel na hrnec.
Nejčistší vzhled má nejmenší verze 7S. Ta totiž jako jediná nemá kov na nožkách přišroubovaný z vrchu, ale zespoda. Verze 7 a 7X má šroubky v přední částí a musím říct, že to přidalo trochu víc outdoorového "lůku", kterého taky nikdy není dost.
Na lunetě pak přibyly i drážky, které předtím byly jen v okolí tlačítek, ale teď jich je šest rovnoměrně rozmístěných po celé lunetě.
Dalším detailem je taková "hradbička", které je srovnaná s vrchním pravým tlačítkem. Mělo by to zamezit nechtěnému pozastavení tréninku. Doteď se tento problém řešil třeba dvojitým těsněním a to u řady Forerunner. U Fenixu to ale museli vyřešit trochu elegantněji, což se povedlo. Navíc se toto tlačítko dočkalo lehkého drážkování po obvodu a vyrytého loga Garminu z vrchní části. Prakticky to nepřináší nic, ale vypadá to hezky.
V některých barevných kombinacích je dokonce tlačítko barevné.
U největšího modelu 7X najdeme něco opravdu neobvyklého. LED svítilnu. Typicky pochybovačný Čech by řekl, že to určitě **vno svítí, ale držte si sandály, ono to tak není.
Můžete nastavit čtyři intenzity bílého světla nebo jednu intenzitu červeného. Ta svítí zhruba stejnou intenzitou jako druhý stupeň bílého světla. Já jsem si nastavil zkratku, že jsem svítilnu aktivoval dvojklikem tlačítka LIGHT. Super rychlé, super praktické. Svítilnu telefonu jsem od té doby nepoužil.
Možná si říkáte... K čemu mi ta svítilna bude? Upřímně je to jedna z věcí, kterou využívám nejvíce. Kdykoliv jdu v noci na záchod, přestane mi svítit čelovka, zapadne mi padesátikoruna pod sedačku v autě. Takových situací se během dne tvoří hned desítky.
Super je funkce "Zábleskové světlo svítilny". Při běhu vám střídavě svítí bílé a červené světlo. Na silnici se pak můžete cítit o něco bezpečněji. Tato funkce má hned několik režimů, ale mně nejvíce vyhovoval režim kadence.
Ze spodní části se toho tolik nezměnilo. Změnil se teda snímač tepové frekvence, ale o tom až později. Okolo něj je teď ale kovové chránění. Když jsem se lupou podíval na přechod mezi tímto chráněním a snímačem, zjistil jsem, že snímač je trochu zapuštěný. Když tedy položíte hodinky na stůl, šance na poškrábání snímače je mizivá. Což se opravdu hodí, když snímání funguje na bázi optiky.
Obdobně mě potěšilo, že kryt snímače je teď skleněný, nikoliv plastový. Sklo je o něco tvrdší materiál a není tedy tak náchylné k poškrábaní. Obzvlášť, když je ještě trochu zapuštěné v dýnku.
Garmin Fenix 7S | Garmin Fenix 7 | Garmin Fenix 7X | |
Průměr pouzdra | 42 mm | 47 mm | 51 mm |
Výška pouzdra | 14,1 mm | 14,5 mm | 14,9 mm |
Šířka řemínku | 20 mm | 22 mm | 26 mm |
Velikost displeje | 1,2" | 1,3" | 1,4" |
Rozlišení displeje | 240 x 240 px | 260 x 260 px | 280 x 280 px |
Hmotnost bez řemínku (Ocel / Titan) | 47 / 42 g | 56 / 50 g | 68 / 61 g |
Jinak se toho na Fenixu 7 oproti předchozím generacím až tolik nezměnilo. Možná mi celkově broušení kovových částí přijde o něco kvalitnější a to stejné platí i pro PVD úpravu. Matné zpracování tomu dodalo šmrnc a hodinky vypadají o něco exkluzivněji.
Říkejte si co chcete, ale já si na Fenixu 7 dotykáč pochvaluji. Měl jsem trochu obavy, že vykreslovací rychlost nebude u LCD displeje tak rychlá a hodinky tedy nebudou mému prstu stačit, ale není to tak. Tento problém vzniká třeba u Suunta a Polaru, kdy jejich hodinky sice jsou dotykové, ale o ovládání se vůbec nedá říct, že by bylo nějak rychlejší.
Takže ano, dotykáč na rychlosti rozhodně přidal. Při nějakém běžném používání během dne (mrknout na tepovku, kouknout na spánek, zobrazit notifikaci aj.) používám dotykový displej. Při sportu bych naopak po dotykáči v životě nesáhnul. Teda... Kromě jedné věci.
V životě už bych neovládal mapu tlačítky. Dotykový displej je na prohlížení mapy perfektní a vytrhl všem Garmiňákům obrovský trn z paty. Jediné, co mě trochu škádlí, je nastavení dotyku během aktivity. K tomu, abych mohl mapu dotykově ovládat během sportovní aktivity, musím dotyk aktivovat v rámci celého monitoringu (přejíždění mezi jednotlivými datovými poli aj.). Ale já bych chtěl přepínání datových polí na tlačítka a mapu na dotyk. Což ale nejde. Takže všechno, nebo nic. Škoda.
Ale je super, že pokud potřebujete třeba napsat heslo k Wi-Fi síti, název uložené pozice aj., můžete použít takovou tu retro klávesnici, kterou znáte z tlačítkových telefonů. Takovou tu, jak kliknete třikrát na vrchní prostřední tlačítko a napíšete C. Jediná škoda je, že Garmin s tímto ovládáním nesáhl po možnosti otevřené odpovědi na notifikaci. Ano, není to úplně obor Garminu, ale proč si něco nepřát?
Pravdou je, že i když je dotykáč bomba, tak se na něj 100% nemůžete spolehnout. Pomocí tlačítek si můžete třeba otevřít výběr sportovních aktivit, zkratky a nastavení. A všechny tyto akce se nedají nijak vyřešit pouze pomocí dotyku. Přitom pohyb prstu doleva a doprava nedělá vůbec nic. Dlouhé podržení také nic nedělá. Dvojklik, trojklik... Je spousta způsobů, jak si vytvořit cestičku, ale Garmin to bohužel neudělal.
1 - Podsvícení / Dlouhým stiskem otevřete zkratky, 2 - Nahoru / Dlouhým stiskem otevřete Menu, 3 - Dolů / Dlouhým stiskem otevřete hudbu, 4 - Potvrzovací tlačítko / Spuštění monitoringu sportovní aktivity, 5 - Zpět / Manuální zaznamenání kola
Je trochu škoda, že sedmá generace se nedočkala ani pár pixelů navíc. Když to srovnám třeba s Epixem, který má nejen AMOLED displej a nádherně ostré vyobrazení, tak Fenix 7 působí jako Peugeot na srazu Porsche. Ale když se podívám na výdrž baterie nového Fenixu 7, tak mi nízká pixeláž až tak nevadí.
Displej Epixu 2 je trochu jiná písnička.
Když se blížilo vydání Fenixu 7, spekulovalo se, že by mohly mít EKG, měření cukru v krvi a jiné serepetičky. Nakonec ale došlo "jen" k upgradu snímače tepové frekvence a GPS přijímače.
Napříč všemi fóry je odpověď jasná. Snímač tepové frekvence Elevate 4, který se dostal do Fenix 7, je o dost lepší než starší Elevate 3. Ve srovnání s hrudním pásem nevidíte téměř žádné odchylky. Ano, během dne i při běhu jsem sem tam viděl, že najednou tepovka je mnohem výše, ale předpokládám, že se to vyřeší aktualizací softwaru.
Co se týče GPS, to je (jak by se řeklo tady u nás) upgrade jako prase.
I když běžím po malých stezkách v hustším lese, tak hodinky nemají žádný problém.
Doteď Garminy uměly přijímat signál GPS nebo GPS v kombinaci s Glonass / Galileo. Nikdy jste ale nemohli spustit všechny tři navigační systémy najednou. A to teď právě můžete. Samozřejmě to zlepšuje kvalitu příjmu signálu a výkresu trasy. Galileo je lepší ve městě, Glonass zase na horách. A nejlepší jsou všichni společně i s GPS.
Aby toho nebylo málo, můžete nejen přijímat signál ze všech navigačních systémů najednou, ale ještě multifrekvenčně. Platí jednoduché pravidlo, na čím více frekvencích zařízení a satelit pracují, tím větší mají šanci na poslání většího množství informací. Podtrženo, sečteno... Tím pěknější budete mít výkres trasy a tím lepší budou výpočty tempa, vzdálenosti, aj.
Samozřejmě, že čím víc toho hodinky přijímají, tím víc to žere baterku. Jen bych upozornil, že multifrekvenční příjem se týká pouze Sapphire verzí.
Celkově je vylepšení GPS pravděpodobnou reakcí na konkurenci od Corosu. Minulý rok se totiž Coros blýsknul modelem Vertix 2, který právě toto všechno uměl.
18.11.2021 - Dominik Hok
Coros Vertix 2 recenze – Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem?
Kromě GPS a nového snímače tepovky mají Fenixy 7 i akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, pulzní oxymetr, teploměr i výškoměr. Trochu mě mrzí, že nikde nepadla informace, jestli mají hodinky třeba vylepšené senzory jako teploměr nebo barometr. Předpokládám, že ke změně nedošlo.
Mohl bych rozevlátě popisovat výdrž baterie, ale v tomto případě není nic lepšího než tabulka. Čísla v závorce značí výdrž baterie při dostatečném přístupu světla.
Garmin Fenix 7S | Garmin Fenix 7 | Garmin Fenix 7X | |
V režimu smartwatche | 11 dní (14 dní) | 18 dní (22 dní) | 28 dní (37 dní) |
Úsporný režim | 38 dní (87 dní) | 57 dní (173 dní) | 90 dní (1+ rok) |
Příjem signálu GPS | 37 hod. (46 hod) | 57 hod. (73 hod.) | 89 hod. (122 hod.) |
Příjem všech satelitů | 26 hod. (30 hod.) | 40 hod. (48 hod.) | 63 hod. (77 hod.) |
Příjem všech satelitů (multi-frequency) | 15 hod. (16 hod.) | 23 hod. (26 hod.) | 36 hod. (41 hod.) |
Příjem všech satelitů + hudba | 7 hod. | 10 hod. | 16 hod. |
GPS (režim max. úspory) | 90 hod. (162 hod.) | 136 hod. (289 hod.) | 213 hod. (578 hod.) |
Garmin teď nacpal solární akumulátor skoro do všech variant. Stále platí stejná pravidla jako u všech solárních modelů od Garminu. Pokud chcete prodloužit výdrž baterie při běžném používání, musíte hodinky vystavit alespoň na 3 hodiny světlu o intenzitě 50 000 luxů. Pokud chcete prodloužit režim GPS, musí být vystaveny stejné intenzitě po celou dobu aktivity.
Pro představu... V Česku je na pracovišti legislativně potřeba osvětlení o intenzitě 200 luxů. Tak ještě 49 800 a je to v cajku.
Pro další představu... Jestli je v zimě zataženo, intenzita slunečního svitu je 3000 luxů, naopak během slunečného letního dne je intenzita i 100 000 luxů.
Budu k vám upřímný. Většinu roku se na požadované množství luxů nedostanete.
Znáte papíry. Kupujete auto a papírová kombinovaná spotřeba je asi tak třikrát menší než ta reálná. U baterky chytrých hodinek je to podobně, protože hodně záleží na jejím uživateli.
Já se snažím odtrénovat okolo 8 hodin týdně a dostanu se na poloviční výdrž baterie – nějakých 14 dní (mám 7X). Pokud tedy trénujete o polovinu méně než já, můžete se dostat na nějaké 3 týdny. Pokud trénujete dvakrát více než já, pravděpodobně se dostanete na týden.
Samozřejmě, že tam jsou ještě nějaké další faktory, které to ovlivňují. Třeba výběr číselníku. Já používám číselník od Garminu, protože mám jistotu, že je dělaný tak, aby nežral zbytečně moc baterie. S čím často vývojáři na Connect IQ nepočítají.
Celkově se ale jedná o hodinky s opravdu bravurní výdrží.
11.1.2022 - Dominik Hok
Nejlepší aplikace a číselníky do chytrých hodinek Garmin (z Connect IQ)
A jak dlouho ty hodinky vydrží, když svítí? To bylo první, co mě zajímalo ohledně Fenix 7X. Mimochodem, skvělá věc. Pokud máte nastavený na hlavním číselníku widget výdrže baterie, při aktivování svítily se přepne a ukazuje zbývající výdrž baterie při aktivní svítilně.
Takže, máme čtyři intenzity výdrže (1. stupeň je nejnižší) a hodinky zobrazují tuto výdrž:
Když máte tedy naplno nabito i rozsvíceno, dostanete se podle hodinek na 5 hodin výdrže.
Ale stopnul jsem si za jak dlouho se hodinky vybijí o 1 % bez aktivní GPS, se svítilnou naplno a dostal jsem se přesně na 2,5 minuty.
Chtěl jsem hodinkám ještě trochu přihulit. Tak jsem zapnul GPS (všechny satelity multifrekvenčně) a k tomu ještě svítilnu (naplno). Dostal jsem se na... 2,5 minuty.
Pravděpodobně se hodinky vybíjí s aktivní GPS o něco rychleji, ale očividně to není faktor, který by to až tak ovlivnil.
Každopádně, pokud budeme pracovat s předpokladem kontinuální ztráty... No dobře, nebudu používat hogofogo žvásty. Prostě všechna procenta pravděpodobně vypleskáte za 4 hodiny a něco.
Fenixy 7 během dne počítají kroky, spálené kalorie, vystoupaná patra... Takovou tu klasiku, co umí snad skoro všechny chytré hodinky. Já osobně nejvíce používám skóre spánku (0-100) a rozložení třech spánkových fází. Také sleduji Body Battery, což je nabití vašeho těla na škále od 0 do 100. Na základě vašeho spánku se různě nabijete a během dne na základě vašich sportovních aktivit, hladiny stresu a jiných faktorů se toto číslo snižuje. Pokud si odpočinete, tak i zvyšuje.
Hodně mě potěšil upgrade snímku zdraví. Získáte teď údaje o tepové frekvenci, okysličení krve, dechové frekvenci či variabilitě vašeho srdečního tepu (VST) v milisekundách. Vyjádření VST v milisekundách v základu neuměly žádné Garminy. Na základě VST můžete odhadnout přetrénovanost, únavu, stres a jiné. Obecně se to považuje za takovou zlatou hodnotu, které vám řekne opravdu hodně. Doporučuji nastudovat! Lehce jsem se o tom rozepsal ve článku níže.
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Hlavně si snímek zdraví dělejte každý den ve stejnou dobu. Doporučuji ihned po probuzení. Opravdu uvidíte velké rozdíly. Zkuste se změřit po těžkém tréninku a nějakém těžším alkoholovém opojení. Pak to zkuste naopak po odpočinkovém dni s nulou alkoholu v krvi. Uvidíte rozdíly. Na podobné bázi funguje třeba mySASY.
Shrňme si hned na začátku to nejdůležitější:
Myslím, že tady opět vidíme lehkou reakci na Coros, který má možnost instalace map celého světa. Garmin vlastně udělal úplně to stejné.
V hodinkách teď najdete i předinstalované lyžařské a golfové mapy. Stačí jen být poblíž nějakého hřiště / sjezdovky a dostanete kompletní nabídku.
28.4.2022 - Dominik Hok
Garmin Quatix 7 představení – Tede, nahoď udici!
Rozhodně je super správce map, kterého teď najdeme přímo v hodinkách. K instalaci map tedy vůbec nepotřebujete počítač. Teda... Pokud se nebavíme o instalaci českých topografických map. K těm pořád potřebujete Garmin Express a starý dobrý kabel.
Obdobně (ale omezeně) teď funguje i Connect IQ, které teď najdeme přímo v hodinkách. Je jich tam sice omezený počet, ale lepší než nic, protože ke stažení aplikací jste doteď museli použít druhou mobilní aplikaci.
Úložiště na aplikace je omezené na nějakých 20 MB, ale není to nic na škodu. Jen by to lidi lákalo stahovat čím dál více kravin (potvrzují mi to občasné návštěvy skupin na Facebooku) a hodinky by se sekaly. Takhle Garmin nastavil jasný strop a může zaručit plynulý chod.
Navigace je jedna ze stěžejních funkcí, která odlišuje základní modely od těch profesionálnějších. Já osobně rád zkouším nové trasy a jsem takový hračička, že si to naklikám v Mapy.cz, vyexportuji a pošlu do hodinek.
Nicméně, jsou i jednodušší cesty. Buďto si můžete vygenerovat trasu v Garmin Connect, kliknout na bod v mapě a nebo použít skvělou funkcí "Okružní trasa". Do té zadáte počet kilometrů a hodinky vytvoří trasu, po které nejčastěji chodí / jezdí ostatní Garmin uživatelé a zavedou vás zpátky do výchozího bodu. Pokud jste na novém místě nebo chcete zkusit nějakou novou trasu, tak je to pro vás ideální funkce.
Garmin byl vždy super v tom, že jste mohli všechno nastavit přímo v hodinkách. Doplňky, datová pole ve sportovní aktivitě, cokoliv. Jenže... Nešlo to v telefonu, což je pro mnohé určitě jednodušší.
Ale... Změna! V aplikaci Garmin Connect teď můžete konfigurovat vzhled hodinek, veškeré widgety, datová pole, oblíbené sportovní aktivity aj.
Já jsem osobně používal nejvíce funkci Výdrž. Tato funkce vám v reálném čase ukazuje, jak moc se "vybíjíte". Na začátku aktivity máte většinou okolo 100 %. Podle vaší tepové frekvence se pak dopočítávají zbývající procenta, čas nebo vzdálenost, kterou jste schopní ještě běžet.
Výdrž během maratonu. Postupně jsem klesl ze 100 % až na 15 %.
Uveďme si to zase na příkladu. Když jsem běžel půlmaraton na závodě, začínal jsem na 90 % a skončil jsem na 28 %. Měl jsem průměrné tempo okolo 4:00, a tak baterka šla rychle dolů.
Večer jsem měl oslavu (ano, pilo se) a moc jsem nespal (hodnocení 32 ze 100). Další den jsem začínal s potenciálem 52 %, ale jelikož jsem běžel krátkou vzdálenost (5 km) a pomalejší tempo (5:11), potenciál mi klesl jen o 11 %.
Celkově si ale myslím, že tato funkce dává smysl maximálně pro maraton. Ultramaratonci by pravděpodobně šli do záporu. Mně osobně hodinky při nějakém normálním tempu ukazovaly maximálně 50 km.
Já bych to nazval takovou antipřepalovou pojistku. Na začátku závodu zjistíte, že běžíte moc rychle, a tak lehce polevíte.
Není třeba nijak dlouhosáhle popisovat funkci Up Ahead. Spočívá v tom, že si do mapy můžete zadat body zájmu. Fotografové si můžou naplánovat trasu a vytvořit několik bodů, kde určitě budou chtít vytáhnout foťák. Sportovci si zase můžou zadat určité body na mapě a zadat si tam třeba konkrétní jídla nebo časy, za které se na konkrétní místo chtějí dostat, aby dodrželi cílový čas.
Osobně jsem ji nepoužil a pravděpodobně ani nepoužiju. Kdyby třeba tato funkce byla schopná odpočítat počet spálených kalorií a nějaké doporučení, co bych měl do sebe narvat na další občerstvovačce, byla by to paráda. Ale takhle mi to úplně smysl nedává.
Říkáte si: "Pro indiány? Co to je za blbost?" Vysvětlím.
Do Garminu totiž přibyla funkce Běh / Chůze, která v jednoduchém grafu ukazuje, jak moc jste v rámci celkové aktivity běželi, šli či stáli. Je to ideální funkce pro příznivce indiánského běhu. A nebo pro kohokoliv, kdo třeba běhá delší tratě, kde se přechází i do chůze.
Řada Fenix má tolik funkcí, že běžný smrtelník použije úplnou hrstku. Řekl bych tak do 5 %. Mezi ale nejčastěji využívané určitě patří tyto.
Denní tréninková doporučení vám každý den určí vhodný trénink. Správný trénink by měl být rozmanitý, co se týče různých intenzit, délky aj. Hodinky to budou hlídat za vás a každý den určí typ tréninku, který vás nejvíce posune.
Stav tréninku úzce souvisí s tréninkovými doporučeními. Pokud váš trénink bude jednotvárný, budete trénovat málo nebo naopak moc, tak vám to hodinky řeknou skrze stav tréninku.
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
Takovým standardem je odhad hodnoty VO2 Max. Tato metrika počítá maximální spotřebu kyslíku při sportovní aktivitě. Čím více kyslíku dokáže sportovec využívat, tím vyšší je jeho kondice.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Od maximální spotřeby kyslíku se pak odpočítává předpověď výsledků na různých distancích. Na základě vaší kondice vám hodinky řeknou, jaký byste měli výsledný čas na 5 km, 10 km, půlmaraton či maraton.
Samozřejmě, že platí zlaté pravidlo, že čím kvalitnější mají hodinky senzory a algoritmy, tím kvalitnější výsledky získáte. Tím, že Fenix 7 se posunul ve dvou nejdůležitějších snímačích – snímači tepovky a GPS – můžete počítat s ještě lepším fungováním těchto metrik.
Celkově platí pravidlo, že téměř všechno. Nenajdete tam specifické sporty jako je kriket nebo břišní tance (což často nabízí čínská konkurence), ale takovou tu klasiku rozhodně.
Co tedy všechno hodinky monitoruji:
Běh, Trailový běh, Běh po dráze, Běžecký pás, Krytá dráha, Lezení, Turistika, Chůze, Kolo, Horské kolo, Kolo uvnitř, Golf, Plavání v bazénu, Plavání v otevřené vodě, Triatlon, Swimrun, Síla, Kardio, Lezení uvnitř, Bouldering, Lyže, Snowboard, Lyžování mimo sjezdovku, Běžky, Běžky volný styl, Jóga
Takové specifičtější jsou pak:
Adventure Run, Virtuální běh, Cyklodojíždění, Ultra běh, Cyklotůra, Elektrokolo, Elektrokolo MTB, Cyklokros, Gravel kolo, Tenis, Piklebal, Padel, HIIT, Dýchání, Pilates, Vystoupaná patra, Stepper, Jumpmaster, Loď, Sněžnice, SUP, Surfování, Kiteboard, Windsurfing, Veslování, Veslování uvnitř, Eliptický trenažér, Kajak, Trénink tempa
A platí takové zlaté pravidlo, že co nenajdete v základu, to určitě nahradí nějaká aplikace z Connect IQ.
Hodinkami zaplatíte, můžete si do nich nahrát empétrojky nebo stáhnout playlisty ze streamovacích služeb a také samozřejmě zobrazují notifikace z telefonu. Pokud máte Android telefon, můžete použít přednastavenou odpověď. Je trochu škoda, že z Fenix 7 se nedá vyřídit hovor nebo třeba použít možnost otevřené odpovědi (naťukat to na klávesnici), ale co už... Je to přeci jen sporttester, takže budiž. Ale ta otevřená odpověď by se šikla.
Jen si to představte... Stojíte na balkónu, přijde vám zpráva a tak odepíšete. Škoda, no.
Z takové té klasiky najdeme ve Fenixu 7 bezkontaktní placení. Velký posun je, že můžete PIN kód naklikat na dotykáči hodinek. Je to mnohem rychlejší než přes tlačítka, jak se to dělalo dříve.
29.10.2020 - Dominik Hok
NFC platby – vše o bezkontaktním placení hodinkami
Kromě toho můžete do hodinek uložit až 2000 skladeb nebo využít streamovací služby jako je Spotify, Deezer či Amazon Music. Je ale potřeba mít Premium účet, abyste si mohli stáhnout playlisty do hodinek.
6.5.2022 - Matěj Urbaczka
Chceš být beta tester Garminu? Teď máš možnost
Garmin Fenix 7 je perfektní kousek. Ano, běžný smrtelník využije maximálně 5 % všeho, co tyto hodinky umí, ale člověk si často nekupuje věci pro to, co využije, ale pro jejich potenciál. I když si koupíte Ferrari s maximálkou 350 km/h, stejně většinou pojedete padesátkou v obci. :) A takhle přesně je to i s Fenix 7.
Alternativy se hledají těžko, protože Fenixu 7 se dorovná málokteré jiné zařízení. Každopádně, pokud se podíváme po titánech od jiných značek, tak je to Coros Vertix 2 (má měření wattů), Polar Vantage V2 (Polar má podrobný monitoring sportovních aktivit a také wattáž) či Suunto 9 Peak (Suunto je pověstné svým "držáctvím").
Mohlo by vás zajímat:
7.4.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Tactix 7 recenze – Co vidíš?
12.5.2022 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Coros Vertix 2 vs. Fenix 7X
9.8.2022 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Fenix 7X vs. Garmin Enduro 2
23.8.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Fenix 7X – Po více než 1000 kilometrech
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
6.6.2023 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Suunto Vertical vs. Garmin Fenix 7X – Návrat Rockyho a Appola
30.6.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin Fenix 7 PRO recenze – Na nejlepší se zvyká nejsnáze
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.